Hlavní navigace

Nový špión v českém webu

Marek Antoš 15. 6. 2000

Zajímavou novinkou z dílny Computer Pressu je server WebSpy, který si dal za cíl monitorovat dění na zpravodajských serverech v českém Internetu. Podobné pokusy zde byly už dříve a nestaly se příliš úspěšnými, je proto nejisté, jaká čeká WebSpy budoucnost.

Nejlepší bude, když se na WebSpy podíváte sami – po předchozím neoficiálním prozrazení byl dnes uveden do veřejného provozu. Jak je vidět na první pohled, jde o další „sekundární“ server, který nevytváří vlastní obsah, ale naopak sbírá odkazy na články z jiných serverů a průběžně je zveřejňuje.

Podstatné je asi to, že členění není primárně podle serverů, nýbrž podle tématických oblastí. Na nejviditelnějším místě jsou umístěny články z oblasti počítačů a Internetu, což zřejmě vychází především ze zaměření samotného Computer Pressu a kromě toho odráží skutečnost, že právě tato sféra je u lidí, pro které je WebSpy určen, asi nejzajímavější. Dále následují oblasti zaměřené na politiku, ekonomiku, sport, kulturu a další.

Jak jsem již poznamenal v úvodu, podobných pokusů už bylo v českém Internetu poměrně dost. Za zmínku stojí služba PRESS.cz, která sice rozhodně není vysloveně neúspěšná (mimo jiné díky propojení s POSTem), ale na druhé straně její návštěvnost není nijak vynikající. Podobné přehledy zpravodajských serverů navíc najdete v podstatě na každém českém portálu (např. Seznam DNES či 24.centrum.cz), které jim dokáží přinést významnou návštěvnost. Svým způsobem do této kategorie zapadá i Sféra, o které jsme na Lupě psali nedávno, ale jde o specifický případ jednak tím, že odkazy na další servery jsou zařazovány ručně a redaktoři k nim píší vlastní anotace (něco takového jinde nenajdete), jednak unikátním mechanismem, který sleduje zájem konkrétního čtenáře a podle něj mu servíruje další články.

Je tedy otázkou, zda se v této konkurenci najde prostor právě pro WebSpy. Osobně se domnívám, že podmínkou úspěchu jsou dva předpoklady: dostatečná propagace a „něco navíc“ z hlediska uživatele. Pokud jde o první z nich, dostává se ho Computer Pressu v míře vrchovaté díky řadě jeho dalších serverů, které si už jsou v českém Internetu vydobyly slušnou pozici, a také díky vlastnictví Mr.Lin(x)e, které přináší obrovský reklamní prostor. Pokud jde však o samotnou službu, jsem poněkud skeptický. Jediné velké plus, které si může WebSpy připsat na své konto, je fulltextové prohledávání ve všech zařazených článcích. Vyhledávací mechanismus by si sice zasloužil vylepšení – a nepochybně se ho dočkáme – v každém případě jde však o krok kupředu. Něco takového jsme dosud v českém Internetu neměli – klasické vyhledávače na portálech byly pro hledání v článcích na zpravodajských serverech v podstatě nepoužitelné. Je však otázkou, zda to bude stačit.

MIF16

WebSpy je nepochybně zajímavý server, ale pokud má uspět, bude se ještě muset výrazně vyvíjet a rozšiřovat. Ani zajímavý prvotní nápad a tisíce bannerů občas nestačí k vytvoření navštěvovaného serveru, což v případě Computer Pressu ukazuje například Serge.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: E-liga na FTV Prima: je tu Hearthstone

E-liga na FTV Prima: je tu Hearthstone

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz