Hlavní navigace

O karbidech, větrácích a principu flašinetu

Petr Staníček 12. 10. 2004

Kvůli dobíhající okurkové sezóně proběhla teprve teď našimi médii nenápadná zprávička o objevu, který já osobně považuji za jeden z těch stěžejních uzlů v "ptačí perspektivě dějin". Je jím již několik měsíců starý úspěšný pokus vědců z laboratoří Toyoty a Denso Corp. nahradit polovodičové vrstvy v čipech, dosud vyráběné z křemíku, odolnějším karbidem křemíku.

Petr Staníček

Ilustrace: Nenad Vitas

Ptačí perspektiva dějin je onen nadhled, možný až z jistého časového odstupu, z nějž teprve je vidět, které události byly klíčové a které zase docela opominutelné pro vývoj dané větve historie, nebo třeba technického odvětví.

Takovou událostí je podle mne i několik měsíců starý úspěšný pokus vědců z laboratoří Toyoty a Denso Corp. nahradit polovodičové vrstvy v čipech, dosud vyráběné z křemíku, odolnějším karbidem křemíku. Prosím všechny odborně fundované čtenáře, chemiky, fyziky i nanotechnology, ať prominou všechny nepřesnosti a zjednodušení – myslím, že my, běžní uživatelé, se s nimi smíříme celkem bez problémů.

Vcelku prostě lze říci, že zatímco křemíkový čip se (i svým vlastním teplem) dokáže uvařit bezmála dřív než voda na kávu a roztavit se do neúhledného škvarku na „motherboardu“, stejný polovodič z karbidu křemíku vydrží a je schopen pracovat při teplotě až 650 stupňů. Navíc těžko oxiduje, je voděodolný a vydrží i lecjaká jiná agresivní prostředí.

Je možné, že se pletu a i tento objev zapadne časem do škatulky „Tudy ne, přátelé“ či bude převálcován objevem jiným, ještě převratnějším, nebo se ho prostě jen nepodaří dotáhnout až do fáze průmyslového standardu a sériové výroby. Kdo ví. Ale soukromě si troufám tvrdit, že ano a že zrovna toto je jeden z těch důležitých uzlů na pomyslném grafu vývoje (elektro)techniky. Že právě skrz něj povede hlavní větev vývoje a bude pro budoucí technologie podstatnější než třeba vynález optického disku (nebo nepovažujete vývojovou větev CD-DVD za potenciálně mrtvou?).

widgety

Můžeme se tak možná dočkat převratných aplikací počítačů schopných pracovat v extrémních, dosud nedostupných podmínkách, od motorů aut přes přímé řízení jaderných reakcí až po zcela nová kosmická zařízení. Ale pro mě bude tím největším pokrokem možnost odstranění dosud nezbytných ventilátorů z krabic počítačů. Až se začnou vyrábět skutečně nehlučné počítače a přístroje a zvuk ne nepodobný hluku startujícího boeingu přestane být standardní součástí počítačových pracovišť – to bude pro mě ta pravá technická revoluce.

Největším pokrokem hodným Nobelovy ceny však bude teprve až nějaké (konečně prakticky použitelné) nemechanické záznamové zařízení s dostatečnou kapacitou. Vždyť kam jsme za posledních sto let vývoje informačních technologií dospěli? „Princip flašinetu“ zůstal stále nepřekonán – jen se ten jeho buben s uloženou písničkou točí stokrát rychleji, písniček se na něj vejde o něco víc a nejsou na něm už kovové „čudlíky“ nebo dírky vykousnuté do papíru, ale magnetické „spiny“ a pidi-dírky vypálené laserem do polymeru. Princip je však pořád stejný: tady se točí klikou, a když tady „štrnkne“ čudlík o dírku, tak to cinkne. Dokud budou ve strojích svištět, zadírat se a skřípat ložiska „harddisků“, dokud se budou zanášet prachem čočky optických senzorů a dokud budou otáčející se „placky“ v mechanikách připomínat zvukem ždímačku, může se jít i karbid křemíku zahrabat.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Digi2GO u Alza.cz a s balíčkem Sport zdarma

Digi2GO u Alza.cz a s balíčkem Sport zdarma

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

120na80.cz: Na různou rýmu různá homeopatie

Na různou rýmu různá homeopatie

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: ČT začne vysílat z Hradce Králové

ČT začne vysílat z Hradce Králové

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?