Hlavní navigace

O nechutnostech a hurikánu

František Fuka

Stránky ogrish.com skutečně nejsou pro každého (proto raději ani nepublikuji klikatelný odkaz). Nacházejí se tam necenzurované fotografie a videozáznamy poprav, dopravních nehod, obětí zločinů atd. atd. Nejen krev, ale také vnitřnosti a mozky. Většinou lidské. Ogrish si z toho všeho nedělá legraci, nekomentuje to, pouze materiály vystavuje (zdarma).

František Fuka - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Mohli bychom debatovat o tom, jaký typ lidí tyto stránky navštěvuje a proč, a zda tyto stránky mohou narušit něčí mravní vývoj. Pokud o tom chcete debatovat, prosím (a přiznám se, že já je navštěvuji, a že jsem před deseti lety napsal tohle – takže už tyto skutečnosti nemusíte „překvapivě odhalovat“). Podle mě nejsou o nic závadnější než sledování noční show VyVolených. Faktem ale zůstává, že tyto stránky (v angličtině) rozhodně neporušují americké zákony. Zakladatelem je údajně Holanďan, ale server je umístěn v Kalifornii. Tudíž, pokud se na něj vztahují nějaké zákony, jsou to zákony americké.

Německá organizace pro ochranu mládeže „Jugendschutz“ ovšem dospěla k názoru, že Ogrish.com porušuje německé zákony, protože „propaguje násilí“ (pro němčináře: „gewaltverherrlichun­g“), a snaží se zabránit tomu, aby se Němci mohli na tyto stránky dívat. Používá k tomu poměrně netradiční metody. Nejdříve (předloni) donutila německého registrátora domén, aby vyřadil ogrish.com ze své databáze (doména se samozřejmě okamžitě přestěhovala k jinému registrátorovi a všechno opět jelo jako dřív). A nyní byl Ogrish.com odříznut německou pobočkou amerického internetového providera Level 3, což má ten „zajímavý“ vedlejší efekt, že se na stránky nepodívají nejen Němci, ale také někteří uživatelé z jiných evropských zemí.

Chtělo by se použít ono oblíbené slovo „cenzura“, ale internetoví provideři jsou soukromé firmy, a pokud se nechají přemluvit k podobnému jednání, je na jejich zákaznících, aby projevili svůj nesouhlas tím, že budou používat služby někoho jiného.

Další „rebelský“ server, černohumorný somethingawful­.com, měl tu smůlu, že se nacházel v New Orleans. Nyní je mimo provoz a místo jeho obsahu vidíte jen nouzovou stránku. Jak se na ní můžete dočíst, provozovatel serveru vypsal sbírku ve prospěch obětí hurikánu Katrina, k čemuž použil server PayPal. Nyní je extrémně rozčilen, protože PayPal mu zablokoval účet s 20.000 vybranými dolary, aniž by mu řekl proč a aniž by mu umožnil nějak to řešit. Screenshoty na Something Awful jsou opravdu neuvěřitelné a dokazují, že nahradit lidi softwarem někdy vede ke kafkovsky absurdním situacím.

A na závěr již téměř tradičně „Google moment“ tohoto týdne: Na Google Maps si nyní můžete prohlédnout, jak vypadalo zatopené New Orleans 31. srpna. Pro standardní zobrazení města klikněte například sem (uprostřed je onen pověstný stadión) a pak na červené tlačítko „Katrina“. Netvrdím, že bylo pro Google bůhvíjak technicky složité to udělat, ale taková flexibilita by mě překvapila i u placené služby.

Našli jste v článku chybu?

20. 9. 2005 22:19

Texx Midnightwolf (neregistrovaný)
"vyslo nekolik serioznich studii dokazujicich, ze deti, ktere casto hrali nasilne hry jsou mnohem nasilnejsi i v realite."

Jen mala pripominka - ty studie bohuzel nezkoumaly pricinny vztah mezi nasilnymi hrami a chovanim deti. Jinymi slovy, netusime, jestli by ty deti byly nasilne i bez tech her a hraly je naopak proto, ze jiny typ her by je nebavil...

Problematika vlivu medii na chovani deti a lidi neni tak snadna, aby se dala rozebirat v podobnych diskusich, k tomu slouzi odbor…6. 9. 2005 19:26

hanyZ (neregistrovaný)
Soptík není dítě, nýbrž dráček. Nemanipulujte prosím s fakty.
Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Zeleninové jogurty prý budou hit

Zeleninové jogurty prý budou hit

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla