Hlavní navigace

O prefabrikovaných graficích, záhonu kytek a logu iDnes

Petr Staníček 18. 1. 2005

Když poslední dobou vidím nějaké nové logo, mihne se mi hlavou cosi o tom, jak jdou grafika a typografie ruku v ruce do kytek. Schopnosti dnešních řadových grafiků navrhnout logo se omezují na bohatost jejich knihovny fontů. Invence se zredukovala na výběr vhodné matrice ze skladu polotovarů a mizí rozdíl mezi pojmy logotyp a nápis.

Petr Staníček

Ilustrace: Nenad Vitas

Když poslední dobou vidím nějaké nové logo (nebo spíš „logo“), mihne se mi hlavou cosi o tom, jak jdou grafika a typografie ruku v ruce do kytek. Schopnosti dnešních řadových grafiků (nemyslím pochopitelně ty čestné výjimky) navrhnout logo se omezují na bohatost jejich knihovny fontů. Čím víc fontů (a řezů) mají v počítači, tím víc variant loga dokáží navrhnout. Nemají-li příslušný font, logo se nekoná. Invence se zredukovala na výběr vhodné matrice ze skladu polotovarů. Mizí rozdíl mezi pojmy logotyp a nápis.

Taky iDnes má nové logo. „Aú,“ chce se mi říct. „Proč, proboha?,“ dere se mi na jazyk. Předchozí logo se mi sice taky nelíbilo, ale aspoň se mu nedala upřít snaha o výraz. Nové logo výraz nemá. Ono vlastně nemá nic – působí pouze tak, že „grafik“ si jen našel vhodný font a coby vlastní designerský vnos obarvil v nápisu tečky na modro. Ani ideálně vyvážené to není (kerning mezi ‚ES‘ by zasloužil lepšího vyvážení vůči ‚DN‘; a ‚cz‘ je rozpálené až vyzývavě).

Z jistých náznaků je zřejmé, že cílem snad bylo evokovat logo papírového Dnes. Jenže to se moc nepodařilo. Logo Dnes je vytvořeno (podle mého odhadu) z nějaké extra tučné Helvetiky, k jejímž literám byly přidány v horní části jednostranné patky – vzhledem k tloušťce písma velmi kraťoučké. Nové logo iDnes používá písmo zešikmené – což by pro daný záměr nevadilo – ale taky se jedná o jiný font (všimněte si třeba ukončení tahů u písmene „S“), a především je výrazně, téměř o polovinu tenčí, což už vadí hodně. Vazba s „originálem“ je tak okamžitě rozbořena a celé je to rázem úplně jiná písnička… Nemůžu si pomoct, ale pohled na onu stránku iDnes (hlavně její dolní část) mi silně evokuje, že se nacházím na webu nějaké letecké společnosti, a žádná myšlenka na noviny „Dnes“ se mi ne a ne vybavit…

Když mě třeba na koupeném DVD praští do očí typografická zhůvěřilost (kupříkladu titul Podraz kvůli neschopnosti „grafika“ upravit kerning zobrazený jako „PODR AZ“), tak si prostě řeknu, že vydavatel šetří, kde se dá, a obaly mu dělá doma na PC domovníkův vnouček. Ale u tak profláknutých a viditelných firem si to mohu myslet těžko. Na druhé straně co taky můžu čekat, když i někdo tak renomovaný jako Studio Najbrt provede redesign loga známého časopisu ABC tak, že původnímu logotypu narovná všechny linie do rovnoběžek a text nahradí nějakým prostinkým fontem typu Monaco (či co to je) beze špetky invence, nápadu a především bez sebemenší stopy hravosti, což je u dětského časopisu skutečně na pováženou.

KL_HLASOVANI

Už mě napadlo, že je to možná taky jen duch doby – prostě teď letí ultratechnicistní styl a já jsem zastaral někde mimo. Ale současně mě taky napadá, že si třeba taky jen pleteme důsledky s příčinami. Že tenhle grafický Zeitgeist je nejspíš pouhým důsledkem toho, jak zástupy pologramotných uživatelů CorelDraw s tunami své „takygrafiky“ hrubou silou přebily práci těch několika schopných designerů, kteří přesně vědí, jaký účel má v jejich logu která linka a proč tato čára nemůže být o půl milimetru více vlevo. Kteří vědí, že vytvořit logo je náročný úkol vyžadující vědět hromadu věcí o firmě, trhu, lidech, zákaznících a tisíci dalších věcí – a s prostým namalováním nějakého nápisu má méně společného, než by se mohlo zdát. Kteří tvoří a počítač je jim jen (nepříliš podstatným) nástrojem.

Jak by asi vypadalo nové logo iDnes, kdyby jej dostal týž autor za úkol navrhnout bez počítače?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: Loewe Bild 7.55: To nejlepší, co je k mání

Loewe Bild 7.55: To nejlepší, co je k mání

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť