Hlavní navigace

O ukradených slovech a (ne)splněných vizích

Pavel Houser

Některé prognózy se časem ukáží jako falešné, jiné se (alespoň rámcově) vyplní. A pak zde ale existuje ještě třetí skupina, kde je to složitější. Cosi divného se stane s významy slov.

Pavel Houser - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Aby bylo jasno, tato glosa nemá být nijak filozofická. Zjištění, že význam slov se mění, je očividně poněkud triviální. A už vůbec mi nejde o slova s rozmlženým významem. Třeba prognóza tvrdící, že v budoucnu zavládne na Zemi svoboda, v podstatě postrádá empirický obsah. Zajímá mě věc, která byla definována docela exaktně – nanotechnologie.

Novinové titulky nám prostě sugerují, že nanotechnologie jsou konečně realitou. Máme zde nano-textilie, nano-nátěry, nano-procesory, nano-koberce i nano-sklo. Renomované analytické společnosti se předhánění v odhadech, kolik celý obor vygeneruje miliard dolarů. Několik knih o nanotechnologiích se již stačilo zařadit mezi bestsellery. Ve vědeckých institucích vznikají nanotechnologické sekce. Všemožní pochybní aktivisté naopak bijí na poplach a burcují proti údajnému nebezpečí nanotechnologií, volají po zákazech a moratoriích.

Nakonec ale nanotechnologie nepatří do naší první skupiny splněných prognóz – jednoduše proto, že ono slovo znamenal původně něco úplně jiného. Stačí se podívat do nějaké pořádné tvrdé technologické sci-fi nebo do prvních prací o nanotechnologiích z 80. let. Tehdy nanotechnologie znamenala jakýsi klíč k totální transmutaci hmoty, která by se tak stala téměř nekonečně tvárnou. Šlo i miniatruní počítače, které se budou umět samy opravovat, rozmnožovat, modifikovat své ovládací programy, komunikovat spolu i skládat ve větší celky. Všemožné strojky by se promenádovaly i v našich tělech, skládaly by je atom po atomu, molekulu po molekule a výhledově by snad nabízely perspektivu nesmrtelnosti. Nakonec by dokázaly přeskládat dokonce i lidský mozek a dokonale tvárnou by se tak stala kromě hmoty i psychika.

Stačí se podívat na popisy vizionářů. Jen tři příklady za mnohé: přeprogramování lidského mozku předvádí v plné své kráse třeba Eganův Axiomat, zřejmě první ucelenější teoretickou vizí byla Drexlerova kniha Stroje stvoření, za přečtení rozhodně stojí i Diamantový věk od Neala Stephensona. Pro srovnání dvě aktuální zprávy: Nanopovrchové inženýrství s oxidem titaničitým či Nanotechnologie pomůže v boji s ptačí chřipkou. První text popisuje sklo auta, které se nebude špinit, druhý nový způsob výroby ústích roušek.

Vidíte kolem sebe alespoň náznak, že se původní vize nanotechnologií blíží k realitě? Obávám se, že naopak zůstávají stále fantaziemi. Význam slova se ovšem posunul do podoby marketingového sloganu. Jakákoliv trochu sofistikovanější technologie si dnes vyslouží předponu „nano“, slovo tak ztrácí svůj specifický charakter a stává se spíše synonymem pro označení „high-tech“.

Zůstává několik otázek. Je současný vývoj na poli nanotechnologií alespoň předstupněm pro naplnění původních vizí, nebo se vývoj ubírá úplně jiným směrem? A nakonec, jaké další technologie se staly realitou jen podle jména?

Našli jste v článku chybu?

1. 12. 2005 5:52

Multimotyl (neregistrovaný)
No právě. Nedávno jsme na to narazili s kámošema v hospodě. Každej byl přesvědčenej, že to znamená něco jiného. Nakonec řešení (nikoli však konečné) ukázala až wikipedie...

1. 12. 2005 2:18

sneer (neregistrovaný)
existujou i ryze praktické a prozaické aplikace nanotechnologií - jednu mám doma - ponožky co eliminujou smrad z nohou :), viz http://www.nanosilver.cz/
Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech