Hlavní navigace

O víkendu mělo problémy i Tele 2

Mirek Zeman

V úterý jsme na Lupě v článku UPC se topí v problémech psali o víkendových komplikacích, které postihly síť největšího českého kabelového operátora. Tento víkend však byl černým i pro jiné poskytovatele Internetu. Velké nesnáze měla zejména společnost Tele 2, které několik dní nefungovala zahraniční konektivita.

Minulý víkend byl pro řadu poskytovatelů Internetu skutečně perný. Největší problémy postihly firmy Tele 2 a UPC, uživatelé si však stěžovali i na fungování internetových služeb mobilních operátorů Eurotel a T-Mobile. O problémech UPC psal na Lupě v úterním článku Zbyněk Pospíchal (viz UPC se topí v problémech). Tele 2 jsem v pondělí zaslal soubor otázek, z nichž nejdůležitější byly asi následující dvě: Co to bylo za závadu? Proč Tele 2 nemá zálohovanou zahraniční konektivitu? Marketingový manažer Tele 2 Lukáš Kubín mi neodpověděl ani na jednu z těchto dvou, řekl pouze, že Tele 2 připravuje pro své zákazníky nějaké kompenzace, o nichž však zatím není rozhodnuto. Následující článek je tedy složen z různě posbíraných informací a spekulací.

Komplikace se objevily koncem minulého týdne, kdy Tele 2 přestala na několik dní fungovat zahraniční konektivita. Tele 2 má zahraniční konektivitu (patrně se jedná o E3 34 Mbit/s) do Frankfurtu nad Mohanem „samo k sobě“. Respektive je připojeno do IP sítě Swip.net, což je mezinárodní síť Tele 2 – ta totiž ještě nedávno neměla v České republice PoP (point-of-presence), avšak v současnosti by podle mých informací již měl být umístěn v budově Sitelu, to jen tak na okraj. Vzhledem k tomu, že Swip.net ani Tele 2 nejsou členy NIX.CZ, je domácí konektivita řešena prostřednictvím GTS. V pondělí byla zahraniční konektivita provizorně zprovozněna přes GTS, ovšem Tele 2 se do světa tvářilo jako AS2819 namísto AS1257 (jak stojí v RIPE).


route-views.oregon-ix.net>sh ip bgp 213.246.64.0
% Network not in table

Řada zákazníků si zkusila své se zákaznickou podporou. Takto například zachytil své zkušenosti Libor Nováček: „Dovolával jsem se dnes po deváté asi 30 minut, pak mi paní sdělila, ze je problém s linkou do Frankfurtu a že během dneška to bude rozchozené. Na dotaz, proč tuto informací nedají na web, mi řekla, že tam je, ale že se mi asi načítá web z cache. To jsem se ohradil, protože to byl nesmysl. Že mě tedy přepojí na technika, ale spojení spadlo (možná, že se na technika přepojuje položením sluchátka). Podle ní mají i web ve Frankfurtu…“ V diskusích na Lupě si rovněž mnozí čtenáři stěžovali, že zákaznická podpora neodpovídá ani na dotazy zaslané e-mailem.

Vzhledem k tomu, že Lukáš Kubín mi na můj dotaz ohledně technického pozadí chyby neodpověděl, lze pouze spekulovat, co bylo její příčinou. Vzhledem k tomu, že zákaznická podpora Tele 2 rozeslala ve středu omluvu následujícího znění: „Společnost Tele2 s.r.o. se velice omlouvá za výpadek sítě během víkendu od 19. 7. 2003. Výpadek byl důsledkem kompletního ‚upgrade‘ systému u operátora, který zajišťuje zahraniční konektivitu pro Tele2.“, tak lze usuzovat na to, že se patrně jednalo o upgrade softwaru IOS ve směrovačích Cisco (kde byla nedávno objevena bezpečnostní chyba). Ten se zřejmě na straně Swip.netu neobešel bez komplikací. Rovněž by bylo možné, že chyby někdo využil k útoku na síť.

IOS znamená Internetwork Operating System a jedná se o široce rozšířený síťový operační systém společnosti Cisco. Chyba v něm obsažená umožňovala útočníkovi provést proti příslušnému zařízení útok typu DoS (denial-of-service). Jinými slovy: útočník zahltí rozhraní směrovače pakety, přičemž směrovač se tváří, že směruje, ale ve skutečnosti nesměruje. Jednou z možností řešení je důsledná aplikace ACL (access control list) – filtrů. To však může způsobit snížení výkonu některých systémů. Druhou alternativou řešení je upgrade operačního systému směrovačů. K tomuto kroku se uchýlila řada poskytovatelů Internetu, ovšem soudě podle řady výpadků, někteří méně úspěšně.

Anketa

Byla krizová situace ze strany Tele 2 dobře zvládnutá?

Našli jste v článku chybu?

15. 9. 2003 16:28

díky_corny (neregistrovaný)
A pak, že se historie neopakuje....dnes 16.00 nejede zahraniční konektivita

15. 8. 2003 10:30

BazMyslik (neregistrovaný)
Omluvu posilali vsem. Mne neuctovali demontazni poplatek po mem vypovezeni smlouvy. Stejne by ale nemohli, protoze v moji smlouve pred 2 roky zadny takovy polatek nebyl stanoven.
Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Vitalia.cz: Máslo? Margarín? A co takhle sádlo?

Máslo? Margarín? A co takhle sádlo?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu