Hlavní navigace

O víkendu mělo problémy i Tele 2

Mirek Zeman 25. 7. 2003

V úterý jsme na Lupě v článku UPC se topí v problémech psali o víkendových komplikacích, které postihly síť největšího českého kabelového operátora. Tento víkend však byl černým i pro jiné poskytovatele Internetu. Velké nesnáze měla zejména společnost Tele 2, které několik dní nefungovala zahraniční konektivita.

Minulý víkend byl pro řadu poskytovatelů Internetu skutečně perný. Největší problémy postihly firmy Tele 2 a UPC, uživatelé si však stěžovali i na fungování internetových služeb mobilních operátorů Eurotel a T-Mobile. O problémech UPC psal na Lupě v úterním článku Zbyněk Pospíchal (viz UPC se topí v problémech). Tele 2 jsem v pondělí zaslal soubor otázek, z nichž nejdůležitější byly asi následující dvě: Co to bylo za závadu? Proč Tele 2 nemá zálohovanou zahraniční konektivitu? Marketingový manažer Tele 2 Lukáš Kubín mi neodpověděl ani na jednu z těchto dvou, řekl pouze, že Tele 2 připravuje pro své zákazníky nějaké kompenzace, o nichž však zatím není rozhodnuto. Následující článek je tedy složen z různě posbíraných informací a spekulací.

Komplikace se objevily koncem minulého týdne, kdy Tele 2 přestala na několik dní fungovat zahraniční konektivita. Tele 2 má zahraniční konektivitu (patrně se jedná o E3 34 Mbit/s) do Frankfurtu nad Mohanem „samo k sobě“. Respektive je připojeno do IP sítě Swip.net, což je mezinárodní síť Tele 2 – ta totiž ještě nedávno neměla v České republice PoP (point-of-presence), avšak v současnosti by podle mých informací již měl být umístěn v budově Sitelu, to jen tak na okraj. Vzhledem k tomu, že Swip.net ani Tele 2 nejsou členy NIX.CZ, je domácí konektivita řešena prostřednictvím GTS. V pondělí byla zahraniční konektivita provizorně zprovozněna přes GTS, ovšem Tele 2 se do světa tvářilo jako AS2819 namísto AS1257 (jak stojí v RIPE).


route-views.oregon-ix.net>sh ip bgp 213.246.64.0
% Network not in table

Řada zákazníků si zkusila své se zákaznickou podporou. Takto například zachytil své zkušenosti Libor Nováček: „Dovolával jsem se dnes po deváté asi 30 minut, pak mi paní sdělila, ze je problém s linkou do Frankfurtu a že během dneška to bude rozchozené. Na dotaz, proč tuto informací nedají na web, mi řekla, že tam je, ale že se mi asi načítá web z cache. To jsem se ohradil, protože to byl nesmysl. Že mě tedy přepojí na technika, ale spojení spadlo (možná, že se na technika přepojuje položením sluchátka). Podle ní mají i web ve Frankfurtu…“ V diskusích na Lupě si rovněž mnozí čtenáři stěžovali, že zákaznická podpora neodpovídá ani na dotazy zaslané e-mailem.

MIF16

Vzhledem k tomu, že Lukáš Kubín mi na můj dotaz ohledně technického pozadí chyby neodpověděl, lze pouze spekulovat, co bylo její příčinou. Vzhledem k tomu, že zákaznická podpora Tele 2 rozeslala ve středu omluvu následujícího znění: „Společnost Tele2 s.r.o. se velice omlouvá za výpadek sítě během víkendu od 19. 7. 2003. Výpadek byl důsledkem kompletního ‚upgrade‘ systému u operátora, který zajišťuje zahraniční konektivitu pro Tele2.“, tak lze usuzovat na to, že se patrně jednalo o upgrade softwaru IOS ve směrovačích Cisco (kde byla nedávno objevena bezpečnostní chyba). Ten se zřejmě na straně Swip.netu neobešel bez komplikací. Rovněž by bylo možné, že chyby někdo využil k útoku na síť.

IOS znamená Internetwork Operating System a jedná se o široce rozšířený síťový operační systém společnosti Cisco. Chyba v něm obsažená umožňovala útočníkovi provést proti příslušnému zařízení útok typu DoS (denial-of-service). Jinými slovy: útočník zahltí rozhraní směrovače pakety, přičemž směrovač se tváří, že směruje, ale ve skutečnosti nesměruje. Jednou z možností řešení je důsledná aplikace ACL (access control list) – filtrů. To však může způsobit snížení výkonu některých systémů. Druhou alternativou řešení je upgrade operačního systému směrovačů. K tomuto kroku se uchýlila řada poskytovatelů Internetu, ovšem soudě podle řady výpadků, někteří méně úspěšně.

Anketa

Byla krizová situace ze strany Tele 2 dobře zvládnutá?

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Vitalia.cz: Přírodní pomoc při angíně

Přírodní pomoc při angíně

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic