Hlavní navigace

"Obtěžování" a "neslušný obsah"

František Fuka

Má minulá glosa vzbudila velmi plodnou diskusi (přičemž "plodná" ještě nemusí znamenat "konstruktivní" nebo "užitečná"), která se záhy stočila od osobních fotografií do obecnější roviny případů "někdo na Internetu dělá něco, co někomu jinému vadí" a následně opět do konkrétní roviny osobních urážek. Aniž bych hodlal reagovat na konkrétní vyjádření konkrétních lidí, chci se zastavit u zásadnějšího a obecnějšího problému: Totiž u práva jednotlivce na zveřejňování příspěvků, které se někomu jinému prostě "nelíbí".

Vzpomínám si, jak jsem někdy před deseti lety začal objevovat Internet. Tehdy to bylo velice slušné místo a dokonce na něm nebylo ani moc porna (nebo jsem ho tenkrát neuměl najít). Proto mě celkem překvapilo, když jsem objevil server Annoy, kde na úvodní stránce blikala koláž prezidentských hlav, penisů, hákových křížů a Ježíše Krista. Touto akcí (a celkovým obsahem, který odpovídal úvodní straně) server Annoy.com (a jeho provozovatel Apollomedia) bojoval proti návrhu zákona CDA (Communications Decency Act), jenž se snažil zakázat internetový obsah, který je „neslušný“ („indecent“) a někoho „obtěžuje“ („annoy“). Provozovatelé serveru bojovali za právo na to, aby mohli zveřejňovat neslušný obsah, který někoho obtěžuje (ale jinak není v rozporu s platnými zákony). Jak to nakonec dopadlo, to se dočtete přímo na Annoy. Je to napínavé čtení, ale pro nás nemá přílišný význam, protože zákony u nás jsou jiné. Nicméně…

Pokud mě napadne napsat na Internet něco, co mi připadá vtipné, dělám to pouze kvůli té vtipnosti, nikoliv proto, že bych tím chtěl někoho obtěžovat. Ale pokud někoho obtěžuje přítomnost nějakého mého článku někde na Internetu, nepokládám to za dostatečný důvod k tomu, že bych ty články neměl psát (všimněte si prosím jemného rozdílu mezi těmito dvěma větami). Protože vtipnost čehokoliv je samozřejmě značně relativní, může dojít k situaci, kdy se „postižený“ domnívá, že o něm píšu nevtipné příspěvky jen proto, abych ho obtěžoval (stále mluvím pouze o „obtěžujících textech“ a nikoliv například o narušení práva na ochranu osobnosti nebo jiných trestně postižitelných věcech!). Kdyby bylo mým cílem někomu komplikovat život, tak mu budu posílat spam, mrtvé žížaly, volat mu ve tři ráno nebo něco podobného, co vyžaduje menší námahu než vymýšlet humor. Píšu skutečně jen pro radost a zábavu, žádné peníze z toho nemám (tedy, abych byl úplně přesný, pomocí Google AdSense jsem za posledního čtvrt roku vydělal sedm a půl dolaru).

Jak už jsem napsal (ale radši to napíšu ještě jednou): Vtipnost čehokoliv je relativní. Křesťanům nemusí připadat vtipný film „Život Briana“ nebo ten pán na kruzích, co visí v pasáži Lucerna. Autorovi nějakého blogu nemusí připadat vtipné, když někdo jeho blog komentuje a odkazuje na něj (na server pooh.cz se dokonce nedá odkazovat odnikud z okoun.cz (je kontrolován referer), což je exemplární příklad definic termínů „collateral damage“ a „Endlösung“). Mně nemusí připadat vtipné, když někdo napíše „Šli dva a prostřední upadl“ nebo „Vizír vypere dočista do čista“. Dokonce mě to obtěžuje. Ale je to právo autora. A třeba se najde nějaká skupina lidí (ať už se jim bude říkat „komposťáci“, „kamarádíčkové“, „liberálové“ nebo „běloši“), kterým to taky bude připadat vtipné (nebo absurdní nebo dadaistické). Ne proto, že jim to někdo jako stádu rozkáže, ale proto, že jim to samo o sobě připadá vtipné (nebo absurdní nebo dadaistické), a to je sdružuje. A svět bude opět o trochu veselejší místo.

Tolik tedy můj příspěvek k této obecné problematice, kterou se v USA zabývají nejvyšší soudy. Ale fakt si přečtěte tu diskusi pod minulou glosou, je to kompost.

Hlasujte o novém designu Lupy
Nová Lupa bude v novém kabátě. I vy můžete svým hlasem rozhodnout, jak bude vypadat. Pomožte nám vybrat ten nejlepší design! Hlasovat můžete až do 27. července 2005 na adrese /design.php3
Našli jste v článku chybu?

13. 7. 2007 0:32

Tenzing Dava Láma (neregistrovaný)
Dočekal je otravnej debil.

Hasalík je směšná kunda.

A tak to je.28. 7. 2005 23:02

dgx (neregistrovaný)
jo, taky mě to pobavilo. Prostě dialog pubertálního demagoga s hyperkorektní osobou má předpoklady být vtipný, to ale nijak pubertálnost nebo demagogii FF neomlouvá.
Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče