Hlavní navigace

Ochrana soukromí a terorismus

Edvard Kožušník 24. 2. 2011

Komu rozdávat osobní data? Jenom leteckým společnostem? Navrhovaná eurounijní směrnice o stíhání terorismu ochranu vašich osobních dat dále problematizuje. Jste i vy potenciální terorista?

V únoru český Úřad pro ochranu osobních údajů oznámil, že nesouhlasí se shromažďováním a předáváním osobních údajů o leteckých pasažérech mezi státy EU. Toto prohlášení je reakce na návrh směrnice Evropské komise.

V čem je problém? Podle této směrnice budou mít všichni pasažéři používající leteckou dopravu pro lety do/z Evropy povinnost poskytnout přepravci určitý soubor osobních údajů (tzv. PNR – Passenger Name Record). Mezi těmito údaji jsou např. adresa bydliště, číslo mobilního telefonu, číslo kreditní karty, e-mailová adresa, údaje o cestovním dokladu, ale i požadovaná strava na palubě letadla). Tyto údaje pak budou porovnávány s národní databází, která bude zřízena v rámci boje proti terorismu a závažné trestné činnosti.  

Historie této směrnice je poměrně dlouhá a nepochybně vznikla jako reakce na požadavek USA pro zasílání PNR cestujících směřujících do této země. Od roku 2001 platí v USA zákon (The Aviation and Transportation Security Act), který zpracování PNR leteckých cestujících vyžaduje. Evropská komise tak začala pracovat na obdobném systému sběru a zpracování dat již v roce 2004, kdy byla podepsána první dohoda o předávání PNR údajů mezi EU a USA. Od té doby se táhnou trvalé konflikty mezi zastánci národní bezpečnosti a ochránci soukromí jak definovat rovnováhu a proporcionalitu mezi bezpečím osob a jejich soukromím. Shromažďování údajů pro boj proti terorismu či mezinárodnímu zločinu je dosti invazivní vůči soukromí lidí a navíc, výsledek a efektivita tohoto zpracování údajů je velmi nejasná.

   Po nekonečných diskusích a připomínkách, vydala v těchto dnech Evropská komise „Návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady o použití PNR údajů pro prevenci, odhalování, vyšetřování a stíhání terorismu a závažné kriminality (dokument COM (2011) 32 final z 2. února 2011). 

Kromě smysluplnosti a efektivity takového zpracování údajů, napadá český ÚOOÚ také způsob jejich uchovávání – stát, kterému jsou údaje předány, je smí uchovávat 30 dnů od přijetí. Poté mohou být údaje uchovávány dalších 5 let v „maskované formě“ („masked-out“), kterou ovšem směrnice považuje za „anonymizaci“. Tento způsob „maskování“ však není blíže specifikován a vyvolává obavy, že údaje, pokud bude potřeba, mohou být „de-maskovány“, tedy opět identifikovatelné.

Na námitky některých dozorových úřadů pro ochranu osobních údajů, že provádění této kontroly pouze u letecké dopravy nemá velký smysl, poněvadž osoby páchající trestnou činnost mohou snadno použít jinou formu dopravy, Komise namítá, že tato Směrnice bude postupně rozšířena i na další oblasti osobní přepravy.

CIF16

Návrh Směrnice bude projednávat Evropský parlament, a poněvadž obvykle zastával výhrady proti předávání dat do USA, a byl docela tvrdým ochráncem osobních dat a soukromí občanů, lze očekávat, že jednání nebude jednoduché. Někteří poslanci Evropského parlamentu již vyjádřili svou skepsi k potřebě zpracování PNR údajů v Evropě (např. europoslanec Manfred Weber). Jiní kolegové předpokládají velmi tvrdé jednání a spíše než zpracovávání PNR údajů navrhují lepší využívání dosavadních bezpečnostních systémů a databází zřízených pro boj proti terorismu.  

 Rakouský europoslanec Martin Ehrenhauser dokonce prohlásil, že tato směrnice každého z nás dělá potenciálního teroristu a že takové shromažďování dat je směšné.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: „Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

„Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

Podnikatel.cz: Vrcholový řídící zaměstnanec za 75 tisíc

Vrcholový řídící zaměstnanec za 75 tisíc

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Vitalia.cz: Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit

DigiZone.cz: Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink