Hlavní navigace

Odbory v Centrum Holdings

Patrick Zandl 19. 12. 2008

V Centrum Holdings nakonec opravdu vznikla odborová organizace s názvem ZO OS ZPTNS INTERNET. Když jsme vydávali článek Když Centrum Holdings propouští zaměstnance, ještě nebylo jasné, zda opravdu vznikne, ale vznikla a byla ke konci listopadu zaregistrována jako součást Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb.

Centrum Holdings nakonec opravdu vznikla odborová organizace s názvem ZO OS ZPTNS INTERNET. Když jsme vydávali článek Když Centrum Holdings propouští zaměstnance, ještě nebylo jasné, zda opravdu vznikne, ale vznikla a byla ke konci listopadu zaregistrována jako součást Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb.

V mnoha firmách se chystá propouštění, případně zhoršování stávajících podmínek. Management některých firem se chová na samé hranici zákona, či i za ní – nátlak, zavádění pravidel s jediným cílem – zbavit se nepohodlného zaměstnance, atd. Odbory se snaží negativním dopadům těchto změn předejít, nebo je alespoň co nejvíce zmírnit, vysvětlují zakladatelé odborů svou motivaci na webových stránkách odborů.

Ve vyjádření zakladatelů (jmenně nepodepsaném) zaslaném redakci Lupy stojí: Vedení společnosti potvrdilo převzetí dokumentu oznamujícího vznik odborů dne 27.11. v cca 16.35. Žádali jsme v tomto dokumentu management, aby s námi konzultoval veškeré interní záležitosti od tohoto data a vyzvali jej k uzavření kolektivní smlouvy na rok 2009.

V prohlášení se dále uvádí: Věřte, že ke vzniku odborů v prosperující firmě je třeba zcela zvláštních podmínek. V našem případě to bylo nešťastné provedení změn v prodejní síti. Většina obchodníků měla tři možnosti:

1. Přistoupit na novou smlouvu, kdy společnost určuje kolk si obchodník vydělá následující měsíc. Jak? Podstatná či celá část odměňování je vázána na interní směrnici a tedy firma rozhoduje kolik peněz si obchodník odnese ten který měsíc. Zda to bude X či Y procent, nebo X či Y korun. A obchodník s tím nic nenadělá, podpisem smlouvy s tímto postupem souhlasí. Navíc, ve smlouvě bylo více pokut při nesplnění povinností obchodníka (každá v řádech měsíčních příjmů).

2. Odejít okamžitě bez koruny odstupného.

3. Na nové podmínky nepřistoupit – těm bylo naznačováno, že to nebude příjemná varianta a stejně nakonec skončí bez koruny odstupného.

Bohužel to nebyly plané výhružky. Došlo a stále dochází ke zrušení flexibilní pracovní doby a zavedení přísného režimu včetně přesně vymezené pauzy na oběd. Dále přísný dohled, nepřiměřené kritizování, ztížení pracovních podmínek – nezdůvodněné omezení práv (odebrání všech či téměř všech klientů, odpojení od vnitřního rezervačního systému, omezení produktů, které mohou obchodníci prodávat, přidělení klientů z nejméně atraktivních, často geograficky velmi vzdálených oblastí). To še s přímým dopadem na příjmy obchodníka.

Vše toto můžeme prokázat. Za všechny příklady jeden – žádost obchodnice a odpověď na ni: ‚Žádám o umožnění vykonávat pracovní činnost tak,jako doposud a to od 7:00 do 15:30. Tato pracovní doba byl jeden z důvodů,proč jsem na toto místo nastoupila. Jsem svobodná matka a mat.školky v našem městě jsou otevřeny pouze do 16:00. Věřím, že moji situaci pochopíš a vyjdeš mi vstříc‘. Odpověď: ‚Je mi líto, ale musím trvat na pracovní době‘.

Petr Kapalín, tiskový mluvčí Centrum Holdings k tomu říká: Žádný oficiální dokument o vzniku odborů v Centrum Holdings jsme nedostali. Víme pouze to, co je uvedeno na webu. Jen tak na okraj: ani web, ani e-mailovou schránku odborů nehostují služby Centrum Holdings.

Našli jste v článku chybu?

19. 12. 2008 14:07

Víš, ono v takovýchto situacích se ukáže, jakou úroveň firma a její vedení má.

Pokud chci okleštit počet zaměstnanců, lze to udělat dvěma způsoby.
1. sejít se se zaměstnanci, se kterými se chci rozloučit. Kultivovaně jim to oznámit, postavit se k tomu čelem a rozejít se v dobrém. Se vším co k tomu náleží. Což jsou mimo jiné ze zákona garantované 3 odstupné platy. Což není z důvodu, aby se zaměstnanec na zaměstnavateli zahojil. Ale proto, aby měl z čeho pokrýt životní náklady po dobu, než si naj…


22. 12. 2008 18:55

robotník (neregistrovaný)
Odpovednost za hospodaření firmy nese management, ne řadoví zaměstnanci. Proto taky management jako prodloužená ruka vlastníka bere královský platy.

Zaměstnanec brání svoje práva a když je to nutný a efektivní tak i kolektivně, tj. prostřednictvím odobrů. To je normální vyjednávání dvou zájmových skupin - zaměstanců, který nechtěj skončit na dlažbě s prázdnou nebo mít krácenou životní úroveň a managemntu, který chce vlastníkům obhájit, že zvládá řízení firmy.

To že když teče lodi,…

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?