Hlavní navigace

Odvrácená tvář konvergence

Aleš Miklík 10. 11. 2005

Na to, že se nám v mobilu hromadí funkce, které nikdy nevyužijeme, jsme si už zvykli. Trend doby je však nevyhnutelný a míří k další metě: do našich počítačů. Měly by se stát centrem zábavy a nahradit většinu domácích přístrojů "pro jeden účel". Je to však opravdu ta správná cesta, jak se vypořádat s hromadou dálkových ovladačů?

Aleš Miklík - nová karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

„Mobil s fotoaparátem je hloupost,“ prohlásil minulý týden Ondřej Neff na konferenci o konvergenci. Sbližování technologií, jak se tento termín často překládá, je zrovna na mobilech velmi dobře viditelné. Je to logické – z pohledu poskytovatelů je optimální „nacpat“ co nejvíce zpeněžitelných funkcí do krabičky, kterou u sebe máme celý den, a budeme tudíž mít nutkání je využívat. Telefon v digitálním foťáku by zřejmě takový úspěch neměl.

Jistě se dá najít spousta jiných příkladů „konvergenční hlouposti“ (WC s MP3 přehrávačem), ale právě fotoaparát v mobilu bych tak razantně neshazoval – spoustě lidí jistě přišla vhod možnost rychle pořídit snímek bez nároků na standardní kvalitu a podělit se o zážitek s ostatními. Na druhou stranu, když se před ne tak dávnou dobou prováděl výzkum toho, co by lidé nejraději v mobilu ocenili, umístily se na čele žebříčku pro operátory a výrobce tak nepraktické věci, jako je zrcátko, zapalovač či baterka. Inu, zkuste zpoplatnit deset vteřin světla na nalezení zámku u dveří! Není divu, že se tyto báječné vylepšováky v našich mobilech dosud neobjevily.

V počítačích byl dosud zdánlivě klid, protože jejich většímu zapřažení do masové zábavy bránila jejich složitost pro laické uživatele (výjimkou byly třeba hry, které však provozují spíše mladší členové domácností, kteří obvykle s technologiemi problémy nemají). Jistě, byli tu nadšenci, kteří volali přes Internet nebo si montovali tzv. barebone sestavy do obývacích pokojů namísto DVD přehrávačů. Návštěvy odvedle však nad tím dosud jen mohly kroutit hlavami.

Tomu bude jistě brzy konec. Microsoft už i v ČR (po delším váhání, zda jsme toho pokroku také schopni) prodává své Media Center, počítače, které „v jedné krabici“ obsahují televizi, DVD přehrávač, video, HiFi věž, přístup na Internet, dokonce i ten digitální budík by se tam určitě našel. A vše s jedním dálkovým ovladačem! Stačí zmáčknout jediný knoflík a během deseti sekund se může i vaše technofobní sousedka nechat unášet na vlnách pokroku. Nastavíte si nahrávání pravidelných nočních pořadů a dětem dovolíte pouštět si jenom večerníčky. Zkrátka rodinná idyla.

Nechci být škarohlíd za každou cenu, takový program na vyžádání (video on demand, VOD) jistě není špatná věc a moci se zbavit všemožných hudebních disků jejich nahráním do jedné krabice také (byť kvůli tomu nemusím čekat na Media Center). Děsím se spíš odvrácených perspektiv takto unifikovaných a všehoschopných „center domácnosti“. Díky tomu, že shodou okolností anglickou verzi tohoto systému už více než rok vlastním, vím docela dobře, že se nijak výrazně neliší od starých dobrých Windows XP se všemi jejich vlastnostmi. Občasné problémy s odezvou či chodem té které aplikace nehrají žádnou roli, dokud vám nezablokují přístup k televizi zrovna ve chvíli, kdy vám uniká dlouho očekávaný pořad (a vy jste si samozřejmě zapomněli nastavit nahrávání). Nutnost obejít se bez veškeré „domácí zábavy“ v případě komplikovanější reinstalace Windows také patří spíše k těm nemilostem, co se neodehrávají každý měsíc, ale o to déle si je pamatujete.

Nemusíme však zůstat jen u problémů samotného systému. Co takový virus, zaměřený speciálně na verzi Media Center? S dostatečným rozšířením tohoto zázraku to bude jistě jen otázka času. Škodolibým útočníkům se tak otevírá ráj možností dosud neviděný. Přiznám se, že už se docela těším na charakteristiky virů jako „nahrává a dětem pouští porno“, „přepisuje všechny audio nahrávky tónem o vysoké frekvenci“ nebo „odesílá na Internet videozáznamy, označené atributem ‚soukromé‘“.

Zbývá jen doufat, že do té doby nezkonverguje do domácího centra i telefon, pro běžného uživatele první i poslední spojka na technickou podporu.

Našli jste v článku chybu?

14. 11. 2005 14:53

Pitoreskum (neregistrovaný)
T39 mám jako náhradu pro R520. Ale R520 byla prostě nepřekonatelá. Akorát ericsson vypustil nějakou špatnou sérii s vadným koncovým stupněm. Takže spousta těchto mobilů jen tak z ničeho nic umřela.

11. 11. 2005 15:16

Pizi (neregistrovaný)
Dalsimi faktory jsou pevnost drzeni. Cim mensi a lehci fotak, tim vetsi problem udrzet neroztresene snimky. A kvalita displeje (hledacku). Mobil nema hledacek vubec, ma jen displej, coz znamena ze ho neprikladate k oku a drzite ho pred sebou. Coz opet zhorsuje pevnost drzeni, nemate ho opren o "hlavu". Proto dodnes zrcadlovky vypadaji zhruba stejne. Kvuli drzeni.
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu