Hlavní navigace

Odvrácená tvář konvergence

Aleš Miklík 10. 11. 2005

Na to, že se nám v mobilu hromadí funkce, které nikdy nevyužijeme, jsme si už zvykli. Trend doby je však nevyhnutelný a míří k další metě: do našich počítačů. Měly by se stát centrem zábavy a nahradit většinu domácích přístrojů "pro jeden účel". Je to však opravdu ta správná cesta, jak se vypořádat s hromadou dálkových ovladačů?

Aleš Miklík - nová karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

„Mobil s fotoaparátem je hloupost,“ prohlásil minulý týden Ondřej Neff na konferenci o konvergenci. Sbližování technologií, jak se tento termín často překládá, je zrovna na mobilech velmi dobře viditelné. Je to logické – z pohledu poskytovatelů je optimální „nacpat“ co nejvíce zpeněžitelných funkcí do krabičky, kterou u sebe máme celý den, a budeme tudíž mít nutkání je využívat. Telefon v digitálním foťáku by zřejmě takový úspěch neměl.

Jistě se dá najít spousta jiných příkladů „konvergenční hlouposti“ (WC s MP3 přehrávačem), ale právě fotoaparát v mobilu bych tak razantně neshazoval – spoustě lidí jistě přišla vhod možnost rychle pořídit snímek bez nároků na standardní kvalitu a podělit se o zážitek s ostatními. Na druhou stranu, když se před ne tak dávnou dobou prováděl výzkum toho, co by lidé nejraději v mobilu ocenili, umístily se na čele žebříčku pro operátory a výrobce tak nepraktické věci, jako je zrcátko, zapalovač či baterka. Inu, zkuste zpoplatnit deset vteřin světla na nalezení zámku u dveří! Není divu, že se tyto báječné vylepšováky v našich mobilech dosud neobjevily.

V počítačích byl dosud zdánlivě klid, protože jejich většímu zapřažení do masové zábavy bránila jejich složitost pro laické uživatele (výjimkou byly třeba hry, které však provozují spíše mladší členové domácností, kteří obvykle s technologiemi problémy nemají). Jistě, byli tu nadšenci, kteří volali přes Internet nebo si montovali tzv. barebone sestavy do obývacích pokojů namísto DVD přehrávačů. Návštěvy odvedle však nad tím dosud jen mohly kroutit hlavami.

Tomu bude jistě brzy konec. Microsoft už i v ČR (po delším váhání, zda jsme toho pokroku také schopni) prodává své Media Center, počítače, které „v jedné krabici“ obsahují televizi, DVD přehrávač, video, HiFi věž, přístup na Internet, dokonce i ten digitální budík by se tam určitě našel. A vše s jedním dálkovým ovladačem! Stačí zmáčknout jediný knoflík a během deseti sekund se může i vaše technofobní sousedka nechat unášet na vlnách pokroku. Nastavíte si nahrávání pravidelných nočních pořadů a dětem dovolíte pouštět si jenom večerníčky. Zkrátka rodinná idyla.

Nechci být škarohlíd za každou cenu, takový program na vyžádání (video on demand, VOD) jistě není špatná věc a moci se zbavit všemožných hudebních disků jejich nahráním do jedné krabice také (byť kvůli tomu nemusím čekat na Media Center). Děsím se spíš odvrácených perspektiv takto unifikovaných a všehoschopných „center domácnosti“. Díky tomu, že shodou okolností anglickou verzi tohoto systému už více než rok vlastním, vím docela dobře, že se nijak výrazně neliší od starých dobrých Windows XP se všemi jejich vlastnostmi. Občasné problémy s odezvou či chodem té které aplikace nehrají žádnou roli, dokud vám nezablokují přístup k televizi zrovna ve chvíli, kdy vám uniká dlouho očekávaný pořad (a vy jste si samozřejmě zapomněli nastavit nahrávání). Nutnost obejít se bez veškeré „domácí zábavy“ v případě komplikovanější reinstalace Windows také patří spíše k těm nemilostem, co se neodehrávají každý měsíc, ale o to déle si je pamatujete.

WT100

Nemusíme však zůstat jen u problémů samotného systému. Co takový virus, zaměřený speciálně na verzi Media Center? S dostatečným rozšířením tohoto zázraku to bude jistě jen otázka času. Škodolibým útočníkům se tak otevírá ráj možností dosud neviděný. Přiznám se, že už se docela těším na charakteristiky virů jako „nahrává a dětem pouští porno“, „přepisuje všechny audio nahrávky tónem o vysoké frekvenci“ nebo „odesílá na Internet videozáznamy, označené atributem ‚soukromé‘“.

Zbývá jen doufat, že do té doby nezkonverguje do domácího centra i telefon, pro běžného uživatele první i poslední spojka na technickou podporu.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?