Hlavní navigace

Office zadarmo!?

Marek Antoš

Drtivá většina lidí u nás jako kancelářský balík používá MS Office. Pokud ve vás titulek tohoto článku vzbudil naději, že se ho chystá Microsoft rozdávat zadarmo, těšíte se bohužel zbytečně. Překvapení tohoto druhu však přichystal Software602: jeho 602Pro PC SUITE 2000 je ode dneška skutečně zadarmo!

Drtivá většina lidí u nás jako kancelářský balík používá MS Office. Pokud ve vás titulek tohoto článku vzbudil naději, že se ho chystá Microsoft rozdávat zadarmo, těšíte se bohužel zbytečně. Překvapení tohoto druhu však přichystal Software602: jeho 602Pro PC je ode dneška skutečně zadarmo!

Před dvěma týdny jsem se zúčastnil neformálního setkání Software602 s vybranými novináři, na kterém byla nová verze jeho kancelářského balíku poprvé předváděna. Na této akci, která byla spojena s obšírnou debatou o free-softwaru, padlo z obou stran několik zajímavých myšlenek. Především musím přiznat, že jsem si až doposud neuvědomil, že to byl opravdu Internet, který výrazně posílil pozice Microsoftu v této oblasti. Vždyť zatímco dříve se v textových editorech psalo proto, aby se text vytiskl a předal někomu na papíře, dnes se v obrovské míře posílají soubory e-mailem. Papír je zatlačován elektronickou cestou, zároveň to však znamená, že náhle záleží na tom, v jakém formátu své soubory ukládáte. Kdo nedokáže přijímat a otevírat soubory ve Wordu, ten má smůlu: párkrát zkusíte napsat odesílateli, aby vám soubor poslal ještě jednou v jiném formátu, ale nakonec rezignujete a pořídíte si něco, co umí s formátem Wordu bez problému pracovat, nejlépe tedy samotný MS Word.

Boj Software602 proti Microsoftu na poli kancelářských balíků tak trošku připomínal boj proti větrným mlýnům: přestože nepochybuji o tom, že šestsetdvojka měla své zákazníky a tedy i výnosy z prodeje a služeb, s obrovskou tržní převahou Microsoftu mohla něco dělat jen stěží. Nyní se tedy znovu pouští do boje, který je donquijotský už jen zčásti. Ve výzbroji má dvě velmi významné zbraně: SUITE 2000 umí, což jsem měl možnost vidět na vlastní oči, na velmi vysoké úrovni pracovat s formáty Microsoftu, dokonce si můžete nastavit, že má s těmito formáty i vnitřně pracovat jako s primárními, ukládat v nich standardně všechny soubory apod. Druhou zbraní, od které si Sotware602 samozřejmě slibuje hodně, je cena: SUITE 2000 je zcela zdarma.

Příležitost si tento produkt důkladně osahat budu mít teprve v příštích dnech, nechci se proto pouštět do podrobných hodnocení; na první pohled však jde o šikovně udělaný balík, který je sice citelně štíhlejší než MS Office, ale – opět na první pohled – mu nechybí nic, co by někdo mohl skutečně postrádat.

Software602 se touto nabídkou chce nepochybně svézt na populární vlně free-softwaru, která se s velkou rychlostí zvedá zejména v USA. Podle mého názoru však právě u nás bude narážet na větší problémy než jinde, což je způsobeno mírou používání nelegálního softwaru. Většina u nás instalovaných kopií MS Office je zřejmě nelegální, což vlastně znamená, že někteří lidé chápou i Office jako free-software svého druhu. Zároveň však mají pocit, že ve srovnání s produktem od 602 nabízí mnohem více funkcí; to je jistě pravda, otázkou však zůstává, kolik z nich už někdy využili. Nejsem si proto jist, zda bude zájem o SUITE zadarmo tak velký, jak její tvůrci předpokládají; zvláště když se nechystá žádná velká propagace tohoto produktu, který by měl naopak sám propagovat ostatní produkty a služby Software602. Podstatné sdělení spočívá v tom, že nyní může mít kdokoliv slušný kancelářský balík, zadarmo a legálně. Uvidíme, jestli je to dost.

V každém případě si však můžete 602Pro PC SUITE 2000 alespoň vyzkoušet. Právě dnes byla uvolněna k volnému použití, získat ji můžete po Internetu na stránkách Software602.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

23. 2. 2000 18:30

Fena (neregistrovaný)
..mam M$IE4 a NN4.7, kazdy umi neco :o)
...mel jsem i M$IE5,ale sel rychle pryc. pomer cena/vykon proti IE4 neobstaly

23. 2. 2000 17:43

Lukáš Mižoch (neregistrovaný)
Co je na MSIE 5 tak úžasného, co nemá Netscape 4.7? Kromě toho, že žere více prostředků...

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček