Hlavní navigace

Office zadarmo!?

Marek Antoš 21. 2. 2000

Drtivá většina lidí u nás jako kancelářský balík používá MS Office. Pokud ve vás titulek tohoto článku vzbudil naději, že se ho chystá Microsoft rozdávat zadarmo, těšíte se bohužel zbytečně. Překvapení tohoto druhu však přichystal Software602: jeho 602Pro PC SUITE 2000 je ode dneška skutečně zadarmo!

Drtivá většina lidí u nás jako kancelářský balík používá MS Office. Pokud ve vás titulek tohoto článku vzbudil naději, že se ho chystá Microsoft rozdávat zadarmo, těšíte se bohužel zbytečně. Překvapení tohoto druhu však přichystal Software602: jeho 602Pro PC je ode dneška skutečně zadarmo!

Před dvěma týdny jsem se zúčastnil neformálního setkání Software602 s vybranými novináři, na kterém byla nová verze jeho kancelářského balíku poprvé předváděna. Na této akci, která byla spojena s obšírnou debatou o free-softwaru, padlo z obou stran několik zajímavých myšlenek. Především musím přiznat, že jsem si až doposud neuvědomil, že to byl opravdu Internet, který výrazně posílil pozice Microsoftu v této oblasti. Vždyť zatímco dříve se v textových editorech psalo proto, aby se text vytiskl a předal někomu na papíře, dnes se v obrovské míře posílají soubory e-mailem. Papír je zatlačován elektronickou cestou, zároveň to však znamená, že náhle záleží na tom, v jakém formátu své soubory ukládáte. Kdo nedokáže přijímat a otevírat soubory ve Wordu, ten má smůlu: párkrát zkusíte napsat odesílateli, aby vám soubor poslal ještě jednou v jiném formátu, ale nakonec rezignujete a pořídíte si něco, co umí s formátem Wordu bez problému pracovat, nejlépe tedy samotný MS Word.

Boj Software602 proti Microsoftu na poli kancelářských balíků tak trošku připomínal boj proti větrným mlýnům: přestože nepochybuji o tom, že šestsetdvojka měla své zákazníky a tedy i výnosy z prodeje a služeb, s obrovskou tržní převahou Microsoftu mohla něco dělat jen stěží. Nyní se tedy znovu pouští do boje, který je donquijotský už jen zčásti. Ve výzbroji má dvě velmi významné zbraně: SUITE 2000 umí, což jsem měl možnost vidět na vlastní oči, na velmi vysoké úrovni pracovat s formáty Microsoftu, dokonce si můžete nastavit, že má s těmito formáty i vnitřně pracovat jako s primárními, ukládat v nich standardně všechny soubory apod. Druhou zbraní, od které si Sotware602 samozřejmě slibuje hodně, je cena: SUITE 2000 je zcela zdarma.

Příležitost si tento produkt důkladně osahat budu mít teprve v příštích dnech, nechci se proto pouštět do podrobných hodnocení; na první pohled však jde o šikovně udělaný balík, který je sice citelně štíhlejší než MS Office, ale – opět na první pohled – mu nechybí nic, co by někdo mohl skutečně postrádat.

Software602 se touto nabídkou chce nepochybně svézt na populární vlně free-softwaru, která se s velkou rychlostí zvedá zejména v USA. Podle mého názoru však právě u nás bude narážet na větší problémy než jinde, což je způsobeno mírou používání nelegálního softwaru. Většina u nás instalovaných kopií MS Office je zřejmě nelegální, což vlastně znamená, že někteří lidé chápou i Office jako free-software svého druhu. Zároveň však mají pocit, že ve srovnání s produktem od 602 nabízí mnohem více funkcí; to je jistě pravda, otázkou však zůstává, kolik z nich už někdy využili. Nejsem si proto jist, zda bude zájem o SUITE zadarmo tak velký, jak její tvůrci předpokládají; zvláště když se nechystá žádná velká propagace tohoto produktu, který by měl naopak sám propagovat ostatní produkty a služby Software602. Podstatné sdělení spočívá v tom, že nyní může mít kdokoliv slušný kancelářský balík, zadarmo a legálně. Uvidíme, jestli je to dost.

WT100

V každém případě si však můžete 602Pro PC SUITE 2000 alespoň vyzkoušet. Právě dnes byla uvolněna k volnému použití, získat ji můžete po Internetu na stránkách Software602.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Root.cz: Ovládnout 500 000 kamer není věda

Ovládnout 500 000 kamer není věda

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?