Hlavní navigace

Ohlédnutí za světovým dnem IPv6

Pavel Satrapa

Tak to máme za sebou, a ani to nebolelo. Internet navzdory kvalifikovaným předpovědím nezkolaboval, světový den IPv6 proběhl a – rozpoutalo se ticho. Očekával jsem záplavu statistik a analýz, která se nedostavila. Pokusím se tedy alespoň o malé zhodnocení sám.

Dělostřelecká příprava v médiích byla intenzivní, ovšem kvalita článků velmi problematická. Jeden příklad vidíte výše, Lidovky se také příliš nepředvedly. Titulek už sice byl opraven z původního „Domény dojdou za tři roky“, ovšem nesmysly o houstnoucím provozu způsobeném docházejícími adresami zůstaly. Přečtení pár takovýchto článků vyvolává určité pochyby, jestli ve Fukušimě vůbec mají jadernou elektrárnu…

Mediální odezva po akci pak byla víceméně nulová, což je v principu dobře. Znamená to, že nedošlo k žádným velkým problémům a případné nefunkčnosti byly jen marginální.

Celkem kuriózní jsou statistiky, jež se velmi divoce liší. IPv6 provoz protékající páteří NIX.CZ stoupl na sedminásobek:

Naproti tomu na datových tocích IPv6 v nizozemském peeringovém centru AMS-IX byste vůbec nepoznali, že nějaký den IPv6 vůbec byl. Graf se nepohnul ani o milimetr, což je pro mě asi největší překvapení:

Statistiky Arbor Networks pocházející za sítí šesti amerických poskytovatelů se nacházejí někde mezi – zde IPv6 narostlo zhruba dvojnásobně. Za zmínku stojí výrazná změna charakteru provozu. Během dne IPv6 se na něm daleko více podílel web (HTTP) a struktura provozu se přiblížila IPv4.

Google pozoroval zvýšení IPv6 provozu zhruba o 65 %, nezaznamenal žádné významné zádrhele a slibuje analýzu získaných dat. Velmi pozitivní je odezva z Facebooku. Ohlásili přes milion IPv6 uživatelů (necelé 0,5 %) a klid na linkách uživatelské podpory. Vzhledem k všeobecnému úspěchu se rozhodli ponechat vývojářský server dostupný oběma protokoly a postupně adaptovat veškerý svůj kód na IPv6.

Naproti tomu na serverech, které provozuje CZ.NIC na podporu přechodových mechanismů, bylo veselo. Datové toky procházející 6to4 relay vzrostly na několikanásobek a Teredo relay server dokonce zátěž neunesl a musel být odstaven.

Považuji za pozoruhodné, že podle všech dostupných informací byl nárůst IPv6 provozu v České republice výrazně vyšší než ve světě. Zaráží mě to a přiznám se, že nenacházím vysvětlení. Ke dni IPv6 se sice připojil Seznam.cz, ovšem jen několika službami a nechce se mi věřit, že by mapy.cz, novinky.cz, super.cz afirmy.cz měly na objem provozu až takový dopad. Nicméně žádná lepší teorie mě nenapadá. Mimochodem, tyto servery jsou jediné z domény cz, které se ke dni IPv6 oficiálně připojily.

Neoficiálních účastníků bylo však zjevně více. Podle tiskové zprávy CZ.NIC vzrostl během IPv6 dne počet IPv6 webů v doméně czobvyklých osmi procent (což je samo o sobě vynikající číslo) na deset.

Sečteno a podtrženo: světový den IPv6 proběhl bez katastrofických efektů a brutálních dopadů na uživatele. Na druhé straně ale nedošlo (alespoň ve světovém kontextu) k bouřlivému nárůstu jeho využití. Protokol tedy funguje, jak má, ale jeho prosazení bude chtít ještě spoustu práce. A samozřejmě si můžeme na základě výše uvedených údajů pochlebovat, že v něm jsme vážně dobří.

Našli jste v článku chybu?

16. 6. 2011 9:26

Díky za článek.

Měl bych jeden komentář k těm statistikám NIXu. Ten sedminásobek se mi zdá hodně zvláštní a podle mě by určitě stál za hlubší analýzu (na to už je asi pozdě - čislo bylo vypuštěno do světa :-) ). Za sebe jsem byl hodně zvědavý jak se IPv6 den projeví v naší síti kde je několik tisíc koncových systému s nativní IPv6 konektivitou, což je podle mě docela významný statistický vzorek. V těch statistikách ten IPv6 den takřka není vidět (viz.

16. 6. 2011 11:39

Pro zajímavost, máte orientační odhad, jaký IPv6 provoz vygenerovaly domény hostované u Activu? :) Aktivitu "znovuzapnutí" IPv6 na doménách, tentokrát už natrvalo, vítám a věřím, že nám o tom datu dáte včas vědět :)

Lupa.cz: Brněnský radní chce zničit kartel operátorů. Uspěje?

Brněnský radní chce zničit kartel operátorů. Uspěje?

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?