Hlavní navigace

Ohnivá liška vrací úder

Eduard Hlava

Jsou to přesně tři roky a deset dnů od naší sametové revoluce. Přesně tolik času uplynulo od okamžiku, kdy jsme měli poprvé možnost masově zjistit, že existují i alternativy. Už můžeme svobodně volit kteroukoliv stranu a nikdo nás za to nenapadá. Konečně si dokážeme uvědomit, že jsme svobodní.

Dnešní glosa bude dalším malým výletem do nepříliš vzdálené budoucnosti, kdy se ohlédneme zpět na jednu nedávnou událost.

Vláda jedné strany, která si říká Malé měkké společenství, je definitivně pryč, a chce se mi provolávat hurá. Na rozdíl od jiných si myslím, že je dobře, že tato partaj zůstala všem na očích. Alespoň lze srovnávat, v jakém „bordelu“, v jaké špíně a v jakém iluzorním vakuu jsme žili. Myslím tu špínu, která vycházela z prostého faktu – byl tu někdo, kdo nám diktoval podmínky toho, jak máme žít, jak máme pracovat a co máme říkat. Dokonce i co si máme myslet. Nejhorší na tom bylo, že tahle parta sama sobě věřila. Věřili si, že jsou jedineční, neporazitelní a konají pouze dobro. Mají na to samozřejmě plné právo, ale ať to za každou cenu nevnucují ostatním.

Tato skupina lidí, kteří rádi používali otevřená okna a ochozy pro hlásání svých myšlenek, ten spolek mudrců, kteří si mysleli, že vědí, co je pro ostatní nejlepší, nedokázala pochopit, že existují i lidé, kteří nechtějí volit jejich stranu. Že existují i tací, kteří mají jiný názor. Jakmile někdo chtěl zvolit někoho jiného, začal se najednou potýkat s problémy a s podivnými náhodami. Autu přestávaly fungovat brzdy, do bytu se mu stěhovaly štěnice. Proti tomu byla jediná obrana – navštívit Malé měkké a požádat je o pomoc. Při té příležitosti z vás samozřejmě dostali i pár dalších informací o sousedech. Jakmile někdo ukázal prstem a řekl, že tady něco smrdí, byl potrestán. Takto se řešily problémy.

Malí měkcí byli silní a dokázali si hravě podmanit ty, které potřebovali pro další rozpínání. Kdo neměl zájem nebo se bránil spolupráci, byl nemilosrdně zničen. Stačilo zavést nový předpis, který nenápadně hodil klacek (leckdy pořádnou kládu) pod nohy těm, kteří nechtějí spolupracovat. Kupodivu vše vždy trvalo hodně dlouho, takže člověk měl dost času na manévrování.

Naštěstí lidem z osvícené skupiny Ohnivá liška bylo zakrátko jasné, že to takto dlouho nevydrží. Tato relativně malá skupina lidí začala ovlivňovat své okolí mnohem více. Začali být slyšet i vidět. A další se přidávali. Ukazovali ostatním, že existuje jiná možnost a že změna není tak vzdálená realitě, jak se na první pohled zdálo. Nakonec to byli opět mladí lidé s otevřenou myslí (a možná i zavřenou pěstí), kteří se chopili příležitosti a ukázali ostatním, zdegenerovaným vládou jedné strany, jak vykořenit dlouhá léta nevykořenitelné. Podařilo se pohnout mlčící většinou.

Píše se rok 2007 a přesně před třemi lety a deseti dny došlo k takové malé sametové revoluci. O co se snažilo několik skupin i jednotlivců mnohokrát v minulosti (například skupina Zpěvohra nebo Síťový únik), se podařilo poměrně rychle skupině Ohnivá liška. Provedli převrat, a dnes i (dříve dominantní) strana Malých měkkých musí dodržovat jasná pravidla a dokonce i standardy, což u ní dříve nebylo vůbec samozřejmé.

Našli jste v článku chybu?

6. 12. 2004 15:20

Michal Krsek (neregistrovaný)
Stat tiskne ucebnice? Vyrabi lavice, kridy, tabule?

3. 12. 2004 20:09

pájek (neregistrovaný)
Aha, tak tedy stat vydava nase penize na skolstvi, ale nema tam co delat (aneb koukej solit prachy a nevopruzuj). Ale aspon jsme po 10 replikach pochopili, oč Vam jde. :-O
DigiZone.cz: Kanál TA3 HD zahájil vysílání

Kanál TA3 HD zahájil vysílání

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru