Hlavní navigace

Ohrožuje Google News zpravodajské servery?

Mirek Zeman 24. 3. 2004

Agregátor zpráv Google News si za rok a půl své existence vydobyl mezi zpravodajskými servery významné postavení. Měsíčně jej navštíví více než tři miliony návštěvníků, což jej řadí mezi 20 nejnavštěvovanějších zpravodajských zdrojů vůbec. Vyplní se předpovědi, že Google News nahradí práci lidských editorů?

Google News vznikl jako nápad Krishny Bharata, hlavního výzkumníka firmy Google, který se ve dnech po 11. září 2001 snažil zvládnout záplavu zpravodajských informací. Původně se jednalo o zpravodajský portál organizovaný jako noviny, obsahující nejdříve 20 a posléze 200 zpravodajských zdrojů, aktualizovaných každou hodinu.

Jeho nástroj se však brzy stal interním favoritem společnosti, takže byl následujícího jara spuštěn jako první veřejná beta verze pod názvem Google News. Firma navíc připojila osm národních verzí, včetně indické, kanadské a francouzské, takže Google News dohromady prohledává asi 4500 zpravodajských serverů.

Rozdíl mezi Google News a ostatními agregátory zpráv spočívá v jeho umělé inteligenci. Neřadí získané zprávy chronologicky, ale postupuje jako „lidský editor“ – snaží se určit, jaké téma je nejdůležitější, které dvě zprávy se týkají stejné události apod. Jak to dělá, je součástí obchodního tajemství.

V době svého spuštění se proto Google News stal námětem pro nejeden temně laděný komentář. „Google News a podobné stránky se brzy stanou prvním místem, kde budete hledat nejdůležitější zprávy. Žádný tým lidských editorů nemůže soutěžit s 24/7 roboty,“ napsal kupříkladu Jack Shafer v ezinu Slate.

Přes tuto a ostatní dramatické předpovědi přistoupili majitelé zpravodajských serverů ke vzniku Google News pozitivně. Uvědomili si totiž, že Google News pro ně může znamenat větší návštěvnost. Ezine NYTimes.com dokonce umožnil návštěvníkům z Google News přístup na své webové stránky bez registrace, která je normálně potřeba.

Pokud si Howard Kurtz ve svém sloupku Media Notes (WashingtonPos­t.com) kladl na toto konto otázku: „Kdo potřebuje reportéry?“, pak Google News ano. Bez obsahu standardních zpravodajských serverů by totiž nemohl existovat. Více než o vzájemnou konkurenci se tak jedná o partnerství.

Google News však nepotřebuje pouze reportéry, ale potřebuje i editory a editorské týmy, jimž Jack Shafer předpovídal tak rychlý konec. Fungování Google News je dokonce na rozhodování „lidských editorů“ zcela závislé. Pro jeho umělou inteligenci (resp. algoritmus) je totiž důležité, jak je s jednotlivými zprávami na zpravodajských serverech zacházeno.

Příkladem budiž třeba CNN.com. V rámci zpravodajského serveru se automaticky vytváří celá řada žebříčků, jež odrážejí preference návštěvníků. Avšak žebříček na titulní straně CNN.com je sestavován na základě lidského rozhodnutí. A z takové věci může Google News profitovat.

Ani to však není tak snadné. Webová stránka Newsknife vydala článek Don't panic yet, human news editors, ve kterém prezentuje výsledky vlastního výzkumu. Tento výzkum byl prováděn v prvním roce fungování Google News a zaměřen na to, zda umělá inteligence dokáže vybrat dvě nejdůležitější zprávy daného okamžiku lépe než „lidští editoři“.

Závěrem je, že Google News se to daří přibližně v 63 procentech, zatímco CNN.com a Yahoo! News to dokáží v 77 procentech, což je výrazně lepší výsledek. Pro umělou inteligenci se ukázalo být nejvíce problematické rozeznat jemné nuance jednotlivých příběhů. Kupříkladu co je zpráva, a co už je reakce na její obsah.

MIF16

Google News se v současné době stále nachází ve stádiu veřejné beta verze, třebaže už je to v pořadí několikátá. Krishna Bharat tvrdí, že než se Google News překlopí do ostré verze, čeká společnost ještě mnoho designérské a programátorské práce. Žádný časový horizont v tomto směru znám není.

Ačkoli samotný Google News nemá ještě žádný obchodní model, objevila se již celá řada nejrůznějších napodobenin. Například Microsoft v rámci svého boje s Google spustil koncem minulého roku službu Newsbot, která je dostupná ve čtyřech jazycích a pracuje se 4000 zpravodajskými zdroji.

Anketa

Používáte Google News?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Měšec.cz: Soutěžte o jeden ze tří minidronů

Soutěžte o jeden ze tří minidronů

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?