Hlavní navigace

Oko za oko

Michal Černý 11. 1. 2008

Zatímco Google oznámil spuštění encyklopedického systému Knol, Wikipedia oživila diskusi okolo (již téměř rok duchovně starého) vyhledávače Wiki Search. Co tím ale jeden i druhý sledují?

Michal Černý - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Zdá se to býti prosté, Google pochopil, že encyklopedismus je móda, na které se dá vydělat díky dobrému reklamnímu systému „balík“, a tak se rozhodl pro tvorbu vlastního projektu. Cílem není asi ani tak porazit Wikipedii, jako spíše zisk. Když se podaří obojí, o čemž však zastánci Wiki pochybují, pak to bude pro Google znamenat dvojité vítězství.

Wikipedie oproti tomu nesleduje zisk (nebo se tak alespoň tváří) a nabízí komunitu. Tedy to, čím proráží Firefox IE či Writer MS Word. Spuštění vyhledávače však vzbudilo zatím místo zájmu spíše posměch. Česky mluví víc než bídně a kvalita výsledků je u Jyxo, který má zanedbatelnou návštěvnost, rozhodně lepší. Ne že by se časem kvalita neměla zvětšit, ale je otázkou, kolik lidí bude chtít každý měsíc (půlrok, rok, …) testovat, jestli to již dostatečně dobře funguje. Pokud porovnáme kvalitu beta služeb (svého času Picasa, Dokumenty a mnohé další) Google a Wikia search, pak asi není mnoho co dodávat.

Wikipedie ale chce uspět s evolucí, neboť její vyhledávač je otevřený a uživatelé jej mohou upravovat. Zdá se to být dobrá myšlenka. Problém může nastat v tom, že každý si pod pojmem dobrý vyhledávač a dobrý výsledek představí něco jiného.

Tak například pro mě je dobrý vyhledávač ten, který na dotaz „víra“ vrátí odkaz na mé stránky vira.bloguje.cz. Už jen proto, že mi dělá radost se dívat na rostoucí statistiky návštěvnosti. Pokud by mě web živil, pak by můj požadavek byl ještě přímější – nejen můj nejlepší výsledek, ale také propad konkurence.

A nejen to, je-li myšlenkou Wikipedie šířit poznání, vědomosti, informace a lásku k vědě (jak hlásá filosofie projektu), což souvisí s širokým spektrem různých služeb, pak vyhledávač, který hledá všechny stránky, nemá žádný význam. Něco zcela jiného by bylo, kdyby spustila vyhledávač mezi encyklopediemi, virtuálními laboratořemi, populárně vědeckými časopisy a podobně. To by bylo samozřejmě v pořádku a nemálo uživatelů by jistě větší provázanost zdrojů uvítalo. Takto se však jen těžko můžeme ubránit domněnce, že Wiki prostě s Googlem soupeří o to, kdo postaví větší bábovku na pískovišti.

Z pohledu Googlu je Knol logickým a dost možná slušně perspektivním projektem. Wiki vyhledávač je ale spíše předmětem spekulací o kvalitě a čistotě pansofického přístupu komunity, která již teď má nejednoho kritika.

Myslím si, že pokud by Wiki šla cestou hledání zdrojů (přesně cílených), udělala by lépe. Ale pokud chce soutěžit s Google, proč se nepustit i do Wiki dokumentů, e-mailu, komunikačního klienta atd.? Otázkou je, jestli by pak projekt Wikipedia neztratil svůj původní smysl. Druhou věcí je, jestli to někomu bude vadit…

Našli jste v článku chybu?

11. 1. 2008 10:54

Myslím, že důvody, které vedly ke vzniku otevřeného vyhledavače Wikia, budou trochu širší než je popsáno v článku. Každopádně, ať už jsou jakékoliv, tak to, že otevřený vyhledavač vznikl, je jednoznačně dobře a já jen doufám, že se mu bude dařit. Existence kvalitního, používaného a otevřeného vyhledavače by Internetu rozhodně prospěla.

11. 1. 2008 10:37

fric (neregistrovaný)
Myslel jsem si, že internetový publicista by mohl vědět, že Wikia Search nepatří Wikipedii. Wikipedii provozuje nadace Wikimedia, vyhledávač provozuje komerční firma Wikia. Mají samozřejmě společnou osobu zakladatele.
DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět