Hlavní navigace

Ondřej Filip: Jak jsem zažil malé, drobné vítězství

 Autor: ČTÚ
Ondřej Filip 19. 5. 2016

Jak probíhá snaha o zastavení potenciálně nebezpečného zákona, který už prošel parlamentem? Do velkého a veřejného tlaku se pustil i CZ.NIC. Jak viděl jednání předseda doménového sdružení?

Novinky, které zatím chodily kolem zákona o regulaci hazardu, nebyly příliš povzbudivé. Zákon prošel vládou, Poslaneckou sněmovnou i ústavně právním výborem Senátu. Šancí zastavit onu škodlivou pasáž, která mluví o cenzuře Internetu, již mnoho není. 

Přesto se ještě ve spolupráci s ostatními asociacemi i firmami pokoušíme situaci zvrátit. Spustili jsme kampaň Přichází cenzor a komunikujeme s médii i politiky, abychom vysvětlili, proč je škodlivé zavádět cenzuru pod rouškou jinak celkem prospěšné regulace hazardu. Doufáme, že se k naší kampani připojí co nejvíce lidí i firem, aby politici pochopili, že se nám tato věc nelíbí.

Já osobně jsem se soustředil především na klíčový senátní výbor pro hospodářství, dopravu a zemědělství, protože ten je pro zákon garanční. Požádali jsme o vystoupení na zasedání tohoto výboru a bylo nám vyhověno. V úterý jsem šel do Senátu celkem bez velkých očekávání. Bohužel, vše nasvědčuje tomu, ze ministerstvo financí i sázkařská lobby si dala hodně práce s komunikací s politiky.

Když jsem čekal u vchodu na doprovod do sálu, přišel zrovna Michal Feix ze Seznam.cz. Místo pozdravu jen v žertu prohlásil: „Když se vidíme my dva, tak už je to vážné.“ To trochu charakterizovalo i mé pocity.

Zákon představil náměstek Závodský. Poté následovalo čtení jednotlivých pozměňovacích návrhů, které podala především opozice, a představitelé MF odpověděli na dotazy. Pak předsedající vyzval ohlášené hosty a dal každému dvě minuty na proslov. 

První mluvil Michal Feix (Seznam.cz) a soustředil se především na nepravdivé argumenty ministerstva týkající se blokování Internetu v EU. Po něm vystoupil Marek Herman, výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek a ten pochopitelně zákon hájil. Jako poslední jsem vystoupil já.

Díky výbornému proslovu Michala Feixe a i díky načteným pozměňovacím návrhům jsem se mohl soustředit především na techniku a ekonomiku navrhovaného řešení blokací. Vypíchl jsem nedostatečnost analýzy dopadů regulace na podnikatele, tzv. RIA, a vysvětloval jsem, že kvůli zájmům české hazardní lobby zatížíme 2000 ISP a také jejich zákazníky. Dále jsem zmínil, že navržené blokování příliš funkční ani tak nebude. Předsedající mě přerušil po třech minutách a tak jsem jen poděkoval a skončil.

Po proslovech začalo hlasování a hned v prvním bodě se hlasovalo o přijetí zákona v podobě předložené Poslaneckou sněmovnou. A přišlo příjemné překvapení. Pro bylo pouze pět přítomných a zbytek byl buď proti, nebo se zdržel. Díky tomu tento návrh nebyl přijat. Ani jsem tomu nechtěl věřit. Ve stejném duchu se neslo i hlasování o pozměňovacích návrzích.

Odcházelo se mi ze Senátu dobře. Je to malé vítězství, ale alespoň něco. Je vidět, že aktivity spřátelených asociací a firem začínají mít výsledky a mínění politiků se začíná pomalu otáčet. CZ.NIC bude pochopitelně pokračovat. Ještě nás čekají další výbory, kde vystoupíme, a pak přijde 25. květen a závěrečné hlasování. Držme si palce!

Našli jste v článku chybu?

19. 5. 2016 9:24

Petr (neregistrovaný)

Nevím proč to srážíš, jak funguje lobying samozřejmě vědí všichni. Ale je fajn, že někdo zvedl zadek a došel zalobovat za správnou věc, protože ti senátoři a další často rozhodují o věcech, kterým (minimálně po technické stránce) absolutně nerozumí a když budou mít informace jen z jedné strany, nakonec si mohou i myslet, že opravdu hlasují pro správnou věc. Takže za mě zůčastněným dvěma díky.

20. 5. 2016 11:40

Souhlas. Kolik z vás, kdo se tu posmíváte, že se O.F. nevešel do dvou minut, jste se někdy postavili na stupínek před publikum a měli stručně v kostce promluvit o nějakém příšerně složitém tématu? Já to párkrát zkusil. Víte kolik jsou dvě minuty? 120 sekund? To je k nějakému smysluplnému sdělení absurdně krátký časový úsek ! Tolik prostoru dostane odhadem politik v hlavních zprávách a stihne jednu vtipnou floskuli !

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře