Hlavní navigace

Ondřej Filip: Jak jsem zažil malé, drobné vítězství

 Autor: ČTÚ
Ondřej Filip 19. 5. 2016

Jak probíhá snaha o zastavení potenciálně nebezpečného zákona, který už prošel parlamentem? Do velkého a veřejného tlaku se pustil i CZ.NIC. Jak viděl jednání předseda doménového sdružení?

Novinky, které zatím chodily kolem zákona o regulaci hazardu, nebyly příliš povzbudivé. Zákon prošel vládou, Poslaneckou sněmovnou i ústavně právním výborem Senátu. Šancí zastavit onu škodlivou pasáž, která mluví o cenzuře Internetu, již mnoho není. 

Přesto se ještě ve spolupráci s ostatními asociacemi i firmami pokoušíme situaci zvrátit. Spustili jsme kampaň Přichází cenzor a komunikujeme s médii i politiky, abychom vysvětlili, proč je škodlivé zavádět cenzuru pod rouškou jinak celkem prospěšné regulace hazardu. Doufáme, že se k naší kampani připojí co nejvíce lidí i firem, aby politici pochopili, že se nám tato věc nelíbí.

Já osobně jsem se soustředil především na klíčový senátní výbor pro hospodářství, dopravu a zemědělství, protože ten je pro zákon garanční. Požádali jsme o vystoupení na zasedání tohoto výboru a bylo nám vyhověno. V úterý jsem šel do Senátu celkem bez velkých očekávání. Bohužel, vše nasvědčuje tomu, ze ministerstvo financí i sázkařská lobby si dala hodně práce s komunikací s politiky.

Když jsem čekal u vchodu na doprovod do sálu, přišel zrovna Michal Feix ze Seznam.cz. Místo pozdravu jen v žertu prohlásil: „Když se vidíme my dva, tak už je to vážné.“ To trochu charakterizovalo i mé pocity.

Zákon představil náměstek Závodský. Poté následovalo čtení jednotlivých pozměňovacích návrhů, které podala především opozice, a představitelé MF odpověděli na dotazy. Pak předsedající vyzval ohlášené hosty a dal každému dvě minuty na proslov. 

První mluvil Michal Feix (Seznam.cz) a soustředil se především na nepravdivé argumenty ministerstva týkající se blokování Internetu v EU. Po něm vystoupil Marek Herman, výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek a ten pochopitelně zákon hájil. Jako poslední jsem vystoupil já.

Díky výbornému proslovu Michala Feixe a i díky načteným pozměňovacím návrhům jsem se mohl soustředit především na techniku a ekonomiku navrhovaného řešení blokací. Vypíchl jsem nedostatečnost analýzy dopadů regulace na podnikatele, tzv. RIA, a vysvětloval jsem, že kvůli zájmům české hazardní lobby zatížíme 2000 ISP a také jejich zákazníky. Dále jsem zmínil, že navržené blokování příliš funkční ani tak nebude. Předsedající mě přerušil po třech minutách a tak jsem jen poděkoval a skončil.

CIF16

Po proslovech začalo hlasování a hned v prvním bodě se hlasovalo o přijetí zákona v podobě předložené Poslaneckou sněmovnou. A přišlo příjemné překvapení. Pro bylo pouze pět přítomných a zbytek byl buď proti, nebo se zdržel. Díky tomu tento návrh nebyl přijat. Ani jsem tomu nechtěl věřit. Ve stejném duchu se neslo i hlasování o pozměňovacích návrzích.

Odcházelo se mi ze Senátu dobře. Je to malé vítězství, ale alespoň něco. Je vidět, že aktivity spřátelených asociací a firem začínají mít výsledky a mínění politiků se začíná pomalu otáčet. CZ.NIC bude pochopitelně pokračovat. Ještě nás čekají další výbory, kde vystoupíme, a pak přijde 25. květen a závěrečné hlasování. Držme si palce!

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Skylink nabídne eSportsTV HD

Skylink nabídne eSportsTV HD

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Root.cz: Bezpečný router Omnia právě dorazil

Bezpečný router Omnia právě dorazil

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

120na80.cz: Na různou rýmu různá homeopatie

Na různou rýmu různá homeopatie

DigiZone.cz: UPC má v nabídce Discovery v HD

UPC má v nabídce Discovery v HD

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Lupa.cz: Hackeři mají data z půlmiliardy účtů Yahoo

Hackeři mají data z půlmiliardy účtů Yahoo

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...