Hlavní navigace

Online zodpovědnost

František Fuka 11. 7. 2005

V uspěchané online době vystupuje stále více do popředí "zodpovědnost za aktivity uživatelů". Firma X zprostředkuje někomu server (nebo přístup k serveru), na kterém uživatel Y provede něco, co se nelíbí uživateli (nebo firmě) Z. Pro Z je jednodušší něco podniknout proti jasně definovanému X, než proti (polo-)anonymnímu Y. A začíná kolotoč. Pořád není vyřešeno jak by tahle "nepřímá zodpovědnost" měla fungovat a kdo by se měl komu za co zodpovídat. A bude se to muset řešit.

V uspěchané online době vystupuje stále více do popředí „zodpovědnost za aktivity uživatelů“. Firma X zprostředkuje někomu server (nebo přístup k serveru), na kterém uživatel Y provede něco, co se nelíbí uživateli (nebo firmě) Z. Pro Z je jednodušší něco podniknout proti jasně definovanému X než proti (polo-)anonymnímu Y. A začíná kolotoč. Pořád není vyřešeno, jak by tahle „nepřímá zodpovědnost“ měla fungovat a kdo by se měl komu za co zodpovídat. A bude se to muset řešit.

Comicsové vydavatelství Marvel podalo žalobu na tvůrce online hry City of Heroes za to, že umožňuje hráčům, aby si vytvářeli postavy, které jsou podobné existujícím superhrdinům od Marvela, a tím porušují jeho autorská práva. Soud dosud nerozhodl (i když několik bodů obžaloby rovnou zamítl). Pochopitelně pokud si „sestrojíte“ postavu, která je hodně zavalitá a dáte jí zelenou kůži (to celé je práce na necelou minutu), tak musí připomínat Hulka (pokud jí dáte oranžovou kůži, tak musí připomínat „The Thing“ z Fantastické čtyřky). Hra City of Heroes skutečně umožňuje, aby hráči vytvářeli postavy, připomínající postavičky od Marvela. Totéž „umožňuje“ také jakýkoliv 3D modelovací program a koneckonců také krabice pastelek. Bude Marvel podávat žalobu na Koh-I-Noor?

Jsem moderátorem jednoho nejmenovaného diskusního podtématu na nejmenovaném diskusním serveru. Nic zásadního z toho pro mě nevyplývá a většinou na to po pár měsících vždycky zapomenu. Nedávno tam vznikl jistý diskusní klub, kde se objevují fotografie jisté nejmenované slečny (oblečené, byť občas spoře) a bizarní komentáře k nim. Je zřejmé, že nejde o tajně pořízené fotografie a že slečna věděla, že je fotografována (a nevadilo jí to).

O tomto klubu jsem se dozvěděl díky skutečnosti, že mi jistý uživatel napsal soukromý vzkaz. Nejdříve s textem „Řekl bych, že tohle chlapci už trochu přehánějí“ a následně s vysvětlením: Dotyčná je prý jeho přítelkyně, o klubu neví, ale kdyby o něm věděla, tak by se jí rozhodně nelíbil a provozovatel serveru by z toho prý měl problémy. Proto bych ho měl smazat.

To jsem samozřejmě zdvořile odmítl, ale raději jsem o tom informoval provozovatele, kdyby na těch výhrůžkách přece jen něco bylo. Vzhledem k efektivnosti našich soudů je samozřejmě extrémně nepravděpodobné, že by z toho provozovatel serveru mohl nějaké problémy mít, ale čistě teoreticky:

Dejme tomu, že by onen uživatel nejdříve prokázal, že je skutečně přítelem oné slečny a že slečně ty fotografie opravdu vadí… Hm, to by asi nestačilo. Takže dejme tomu, že by se slečna o těch fotografiích dozvěděla (rozešla se s přítelem, kvůli jehož hlouposti se zřejmě dostaly na Internet) a pak by si stěžovala provozovateli serveru. Ten by po pečlivém uvážení mohl dojít k názoru, že práva slečny by mohla být porušována a on by z toho mohl teoreticky mít právní komplikace, a klub by odstranil. Fotografie slečny by se začaly okamžitě objevovat v jiných klubech. Provozovatel by je občas mazal. Všechny by je nikdy nesmazal. A co dál? Zrušit server???

WT100

Ale jak jsme viděli nedávno (Grokster), dneska je možné všechno. Blogger Radim Hasalík si koneckonců stěžuje na to, že v záhlaví této diskuse je jeho animovaná hlava. I když mu bylo slušně vysvětleno, že jde o náhodnou podobu a je to hlava Robbieho Williamse.

A ještě „taková pěkná tečka“ za mou minulou glosou o BBC: Pilotní díl druhé série komediálního seriálu The Mighty Boosh nabídne BBC oficiálně ke stažení zdarma na svém webu týden před jeho televizní premiérou, protože očekává, že se tím zvýší jeho televizní sledovanost! Tomu říkám experiment…

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Lupa.cz: Kde leží hardwarový pupek světa?

Kde leží hardwarový pupek světa?

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Podnikatel.cz: Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní