Hlavní navigace

Operátoři vyhráli. Senát schválil novelu oklešťující práva zákazníků

 Autor: Isifa
Jan Beránek

Mnohamilionová pokuta od Evropské komise je zase o kousek blíž. Senát totiž nezastavil přílepek k telekomunikačnímu zákonu a stát tak okleštil práva zákazníků operátorů.

Ani hrozba vyšetřování bruselskými úředníky nezastavila senátory před schválením novely telekomunikačního zákona. Mobilní operátoři tak nebudou muset informovat klienty o smluvních změnách, které jim přijdou nepodstatné. A to i přesto, že to minimálně podle ČTÚ porušuje evropskou směrnici.

Jednání zabralo podle zprávy ČTK hodinu a půl. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek zpochybnil postoj ČTÚ s tím, že Evropská komise zatím jen požádala Česko o vysvětlení úpravy. „Prostým srovnáním textů je i lidem bez právnického vzdělání zřejmé, že zde dochází k výraznému oslabení práv spotřebitelů. Přílepek, který bere práva spotřebitelům a oslabuje jejich postavení vůči operátorům, vznikl v Poslanecké sněmovně a dnes ho schválil Senát,“ tvrdí šéf regulátora Jaromír Novák ve zprávě, kterou úřad k tématu vydal. Situaci zlehka okomentovali i ostatní členové Rady ČTÚ. 

Kritizovaná změna vzešla z parlamentu. Podle nového ustanovení budou muset operátoři seznamovat klienty jen o podstatných změnách a ne o všech jako dosud. To se týká i informace o možnosti odstoupit od smlouvy bez sankce, kterou by nově dostávali jen klienti se smlouvou na dobu určitou, pokud by se zhoršovaly jejich podmínky. Teď bude stačit, když operátor pouze oznámí zákazníkovi, že se smluvní podmínky mění, a je pak na něm, jestli se bude zajímat jak. Operátor ale bude muset změny zveřejnit na webu měsíc předem. 

Podle telekomunikačního odborníka Jiřího Peterky je z procesu schvalování cítit lobby mobilních operátorů. "Je to malý krok pro operátory, ale velký problém pro jejich zákazníky. Je to jen další důkaz toho, že operátoři jsou v parlamentu prostě slyšet víc než spotřebitelé,“ tvrdí ve svém komentáři

Novela již také přesně nevymezuje podstatné náležitosti smlouvy mezi klientem a operátorem. Současný zákon stanoví, že podstatnými náležitostmi smlouvy jsou například údaje o ceně, způsobu jejího určení, způsoby uplatňování reklamací nebo například cena za přenesení telefonního čísla. Návrh také mění slovo „účastník“ na „spotřebitel“. Ten ale nezahrnuje například živnostníky.

„Opravdu velký pozor by si měli dávat všichni ti, kteří by nějakému „náhončímu“ telekomunikačního operátora sdělili své IČO (jak před tím varuje například sdružení dTest). Pamatovat je třeba také na to, že smlouvu s operátorem lze platně uzavřít i po telefonu – a i zde je opravdu velký prostor pro situace, kdy každá ze stran interpretuje průběh telefonického rozhovoru diametrálně odlišně,“ tvrdí Peterka. 

Operátoři se brání tím, že novela bude mít na zákazníky minimální dopad a pouze odstraňuje absurditu, že pokud zákazník získal výhody nebo se mu zlepšila kvalita služby, mohl bez sankcí odstoupit od smlouvy, přestože měl u operátora závazek.

Našli jste v článku chybu?

22. 10. 2014 23:27

Hnidopich (neregistrovaný)

K cemu jinemu ten celej "slavnej senat" je?

Draze zaplacene odkladiste vyhorelych radobypolitiku a jinych linych flakacu, ktere svuj ukol - opravovat spatnou praci parlamentu - evidentne nedela. Spis naopak!

ZRUSIT BEZ NAHRADY a k tomu vyhazet pulku totalne neschopnych (nebo vseho schopnych) poslancu. Na co jich potrebujeme v zemicce pro deseti milionu lidi dve stovky?

23. 10. 2014 9:37

Cek (neregistrovaný)

Však tam taky odstupne porad je, pokud si vzpominam, tak ve vysi 20% pausalu za každý zbyvajici mesic.

Tady se resi odstoupeni v pripade, ze se operator bez jakekoliv dohody rozhodne ZMENIT SMLOUVU NEBO OBCHODNI PODMINKY, Asi jako by ty dotycne souhlasily se zverejnenim na seznamce a Vy byste se jednostranne rozhodl, ze to zverejnite na pornostránce jako upoutávku, když uz jsme u Vaseho prikladu.

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: 7 druhů hotových těst na vánoční cukroví

7 druhů hotových těst na vánoční cukroví

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?