Hlavní navigace

OptIPuter

Pavel Satrapa 4. 4. 2003

Klastry - skupiny těsně spolupracujících středně výkonných počítačů - dnes lze považovat za standardní platformu pro řešení výpočetně náročných úloh. Projekt OptIPuter si stanovil cíl posunout tuto filosofii zase o krok dál. V posledních letech totiž roste kapacita špičkových sítí i úložných prostorů výrazně rychleji než výkon procesorů.

Rozložení úzkých míst ve výpočetním systému tak dostává nový tvar. Dosud býval procesor nejrychlejší součástí počítače a okolní sběrnice a periferie jej víceméně zdržovaly.

S nástupem optických sítí s desítkami a stovkami vlnových délek přenášejících 10 Gb/s každá se procesor najednou ocitá v roli zdržující periferie. Podle názoru autorů OptIPuteru je třeba začít se zamýšlet nad novými výpočetními koncepcemi, v nichž se bude plýtvat přenosovým pásmem a úložnými kapacitami s cílem ulehčit život procesorům.

OptIPuter se má stát experimentální platformou pro vývoj a ověřování nástrojů odpovídajících této koncepci. Vzniká v rámci grantu americké National Science Foundation (NSF) s dotací 13,5 milionu dolaru na pět let. Jedná se o jeden z největších grantů, které byly přiděleny v programu Information Technology Research. Projekt byl zahájen v říjnu loňského roku, takže zatím jsou k dispozici jen obecné koncepce a poměrně málo konkrétních informací.

Jak název naznačuje, OptIPputer v sobě kombinuje optickou síť s IP protokolem, jež hraje roli sběrnice či základní desky virtuálního počítače. Klíčovým požadavkem na ni je obrovská průchodnost, které je dosaženo pomocí mnoha paralelních vlnových délek vyhrazených pro jednotlivé části systému. Jako „procesory“ vystupují v OptIPputeru vzdálené počítačové klastry a roli paměti hrají velká distribuovaná úložiště dat. Jako periferie celého systému pak budou sloužit vizualizační displeje, senzory, nejrůznější vědecké přístroje a další zařízení.

O celé kompozici se také mluví jako o superklastru, protože běžné klastry, jak je známe dnes, se zde posouvají do pozice uzlů. Konkrétně se používá termín lambda uzel. Jednotlivé jejich počítače jsou pak označovány jako noduly. Na terminologii se zjevně někdo vyřádil.

Dalším zajímavým pojmem používaným v rámci OptIPuteru je lambdaRAM či NetRAM. Jedná se o rozsáhlý balík paměti rozložený ve skupině počítačů. Může být použita například pro odkládání (swapping), protože je výrazně rychlejší než disky. Ostatně posuďte sami:

Průchodnost Zpoždění
Disk 300 Mb/s 10 ms
Myrinet 1 Gb/s několik us
Propojení lambda uzlů 10 Gb/s 2–5 ms

S pamětí dostupnou na sousedních strojích klastru připojených Myrinetem disk zjevně nesnese srovnání. Při přenosu na vzdálené počítače dochází sice k podobnému zpoždění, ovšem přenosová kapacita je o dva řády vyšší.

Stávající operační systémy s podobnými možnostmi nepočítají a musí se naučit je využívat. Říká se tomu „prostředí bohaté na šířku pásma“ (bandwidth rich environment) a jedním z cílů OptIPuteru je vymyslet a implementovat metody, jak využívat možnosti, které takové prostředí dává.

Projekt počítá, že OptIPuter začne v malém měřítku – v rámci jednoho kampusu. Postupně by se měl rozšiřovat na oblast metropole a později i státu. Hlavními nositeli projektu jsou University of California, San Diego a University of Illinois at Chicago. Výsledný OptIPuter by tedy měl sahat napříč USA.

MIF16

Implementace už začala. Narazil jsem na informace o tom, že pro komponenty síťové vrstvy byly vybrány produkty Calient Networks a Chiro Networks. Bohužel se mi nepodařilo najít časový hramonogram projektu, takže nemohu sloužit informací, kdy by měl být OptIPuter uveden do provozu.

Pokud se aplikací týče, ty počáteční budou pocházet z obou biologie (konkrétně výzkum mozku na základě analýzy neurologických dat), seismologie a životního prostředí. OptIPuter by měl být zapojen do výpočtů realizovaných v rámci projektů BIRN a EarthScope.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Jsou tu předobjednávky na Chromecast Ultra

Jsou tu předobjednávky na Chromecast Ultra

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Měšec.cz: Elektrokolo. Výhodná koupě, která šlape sama?

Elektrokolo. Výhodná koupě, která šlape sama?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?