Hlavní navigace

Optreal. Není sídlo jako sídlo

Ondrej Kratochvíl

Po delší době tu máme opět graficky zajímavě zpracovaný web. Pokud jste tedy zvědaví, jak se může na internetu prezentovat realitní kancelář, neváhejte a dejte se do čtení. Možná budete příjemně překvapeni tím, že běžná prezentace nemusí působit graficky nudně.


http://www.op­treal.cz/

Dnešní prezentace pochází z dílny mně nepříliš známé společnosti Magic Seven Multimedia (http://www.m7m­.cz/).

Úplně první stránkou, která se vám po naklepání adresy do prohlížeče objeví, je detekce přítomnosti Flash plug-inu. V této stránce je první větší zádrhel – při použití Internet Exploreru i Netscape Navigatoru mi detekovala Flash bez problémů. O intro a zřejmě i o celou prezentaci ale zřejmě přijdou ti, jejichž browserem je Opera (v mém případě verze 6). U té se Flash špatně detekuje, a stránka se pokusí přesměrovat prohlížeč na hlavní stránku, která jinak následuje až za animovaným intrem. Jenže přesměrování vede na nefunkční adresu, a tak vše skončí chybou „404 – nenalezeno“. Jak jsem objevil, je to způsobeno tím, že ono přesměrování vede na stránku „index2.php“, kdežto hlavní stránka se jmenuje „index2.php3“. Jedná se tudíž o naprosto zbytečnou chybu, která znemožňuje prohlížet server lidem, kteří nemají Flash, nebo surfují pomocí Opery či Lynxu (případně pomocí něčeho dalšího, kde Flash není přítomen nebo se špatně detekuje).

Intro ve Flashi je pojaté poměrně dynamicky, má plno samostatně animovaných částí. Přesto mi dojem z něj kazila okolní světle žlutá barva, která je použita i jako podklad pod animací. Nevím, proč se k této barvě autoři prezentace uchýlili, když na zbytku webu je dominantní barvou červená.

Design samotných informačních stránek působí zprvu poněkud zmateně, ale během chvilky jsem se v něm začal celkem bezproblémově orientovat. Hlavní menu je vždy vlevo nahoře, podmenu se v případě potřeby nachází v pravé dolní části. Jednu výhradu bych měl k popiskům hlavního menu – nejsou úplně nejlépe čitelné, a chybí mi jejich optické zarovnání s nějakým jiným prvkem stránky.

Při pohledu na grafické zpracování mě opět napadá slovo „rozporuplné“. Na prezentaci je velmi dobře vidět snaha o originalitu, a v případě bezchybného zpracování zvolené kompozice a vynechání některých rušivých prvků, by šlo o výrazně nadprůměrný design. Jeho úroveň však tradičně sráží naprosté zbytečnosti či maličkosti, jako by na tvorbu grafiky nebyl dost času a všechno bylo uděláno poněkud narychlo.

Rušivě na mne působí hlavně logo Optreal, které je dlé mého názoru naprosto příšerné. Pod ním je opět ona světle žlutá barva, která v pravé části „rámečku“ přechází do jakési grafické kompozice. V té bych viděl další kámen úrazu – není to sice špatný nápad, ale její zpracování mne z grafického hlediska moc neoslnilo. Myslím, že by stačilo trochu si pohrát s barvami, odstranit podivné stíny objektů a doladit jejich vzájemnou polohu… takhle je zmíněná grafická kompozice až příliš roztříštěná. K rušivým prvkům bych přidal ještě dolní animovaný řádek s jezdícím textem.

Na druhou stranu se mi líbí zpracování citátu „Nehledáme místa k bydlení, hledáme Váš životní prostor…“, stejně tak část mušle pod citátem a obrázky vlevo dole design příjemně oživují. Celkově na mne ale prezentace působila spíš kladně než záporně.

Informační rozsah webu je tak akorát, surfař není zbytečně zatěžován přiliš dlouhými odstavci a většinu podstatných informací lze najít (vyčíst) poměrně rychle. Autoři asi vědeli, co dělají, protože číst na červeném podkladu dlouhé bíle psané texty by asi nebylo moc příjemné. Při současném rozsahu textů se to dá snést.

Stránka s kontakty je zde zpracovaná skutečně vzorně. Obsahuje vše potřebné, od adresy sídla společnosti, přes bankovní spojení, až po e-mailovou adresu. Dokonce je možné zaslat pomocí formuláře připomínku či námět ke zpracování prezentace.

Validátor najde ve zdrojovém HTML kódu více chyb, včetně několika nevyplněných altů (a v případě, že jsou přítomny, obsahují často jen prázdné uvozovky). Textový prohlížeč Lynx stejně v prezentaci neumožňuje navigaci (menu je řešené pomocí skriptů, které Lynx neumí zpracovat), takže v absenci altů opravdu nevidím žádný problém. Tedy, krom nedodržení specifikace HTML uvedené na začátku zdrojového kódu.

Daleko větším nedostatkem, než jakým jsou chyby ve zdrojovém kódu, je nekorektní zobrazení prezentace v Netscape Navigatoru a částečně i v Opeře (obojí verze 6).

Shrnu-li své dojmy z prezentace – jak z obsahu, tak ze zpracování – můj závěrečný verdikt zní 6/10. Přitom by stačilo opravit či dotáhnout plno drobných nedostatků, a prezentace by u mne mohla aspirovat na ocenění nejméně osmi z deseti.

Anketa

Chcete, aby v recenzích byly pravidelně uváděny i stručné výsledky HTML validátoru?

Našli jste v článku chybu?

12. 2. 2002 17:57

kubik (neregistrovaný)
Podle me by v prvni rade dana stranka mela prolezt validatorem. 6 chyb v 60ti radkovym dokumentu neni sice tragedie, ale profesionalni to neni. Navic mam vypnutou Javu a v Mozille 0.9.8 vidim jen uvodni stranku - pravda, obcas se zmeni obrazek vpravo dole, ale to je vse, at klikam na menu jak chci.

Informacni hodnota webu: 0, zero, nada, nic...12. 2. 2002 16:06

lup0 (neregistrovaný)
pri plaintexte samozrejme nie ;)
cim narocnejsi web (javascript, struktura, celkova grafika), tym viac optimalizacie. treba si to vyskusat, potom mi mozno date za pravdu.
Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů