Hlavní navigace

Oracle kupuje NetSuite, Applu padá zisk, ESET roste v Česku

Jan Sedlák 29. 7. 2016

Šéf Ericssonu končí. BlackBerry má nový telefon s Androidem. Huawei roste. Studie IDC o průmyslu 4.0 v ČR. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Oracle za 9,3 miliardy dolarů kupuje konkurenta NetSuite, kvůli jeho cloudovému softwaru (ERP). Oracle už tak vstup do cloudu stál opravdu hodně miliard, v této oblasti už udělal v posledních letech několik desítek akvizic. V Česku kvůli cloudu najímá řadu lidí. A Oracle nyní získává i vývojové centrum v Brně, které zde NetSuite provozuje a neustále rozšiřuje. Více o spojení brzy v analýze.

Tržby slovenského ESETu v Česku v loňském roce rostly o pět procent, usadily se na 307 milionech korun. Většina jde z firem, 30 procent z domácností. ESET u nás používá 1,4 milionu koncových zařízení, firma nyní v Česku slaví 15 let na trhu. V Praze a Jablonci navíc stále rozšiřuje vývoj, Praha je centrála pro macOS, Jablonec pro sítě. O firmě také v rozhovoru se zakladatelem Miroslavem Trnkou.

Zisk Applu za poslední kvartál spadl o 27 procent, tržby padají druhé čtvrtletí v řadě. Klesá zájem o iPhony – ve Spojených státech se čeká na cyklus výměny a prodlužování smluv u operátorů a v důležité Číně se zájem přesouvá jinam. Apple v Číně spadl o 33 procent. Tamní zákazníci mají čím dále větší zájem o domácí značky typu Huawei či Xiaomi, které dospívají do high-end modelů, navíc s dobrou cenou.

Generální ředitel Ericssonu Hans Vestberg odstupuje z funkce, stahuje se také z role prezidenta. Firma hledá nového šéfa, dočasně ji povede finanční ředitel Jan Frykhammar. Švédská legenda to v posledních letech nemá lehké. V rámci 4G sítí je hodně ostřelována Čínou (v Česku třeba v LTE skoro žádnou roli nehraje), velký rival Alcatel-Lucent se spojil s Nokií a navíc se blíží éra IoT a 5G. Tu by ideálně měl nový šéf podchytit.

Jak jsem ovšem nedávno psal, Huawei je dost čiperná firma. Ukazuje se to i na výsledcích za první polovinu letošního roku, kdy si Huawei připsal meziroční 40% růst tržeb, konkrétně 245,5 miliardy juanů. Podnik se vedle tradičního prodeje telco a chytrých telefonů také snaží rozjet byznys v enterprise IT.

BlackBerry opustilo svůj systém, představilo ale nový telefon s Androidem. DTEK50 vychází z Alcatelu Idol 4 a s cenou se vejde těsně pod 10 tisíc. BlackBerry především dělá nadstavby nad Androidem 6.0 – vedle bezpečnosti přidává také softwarovou klávesnici, Hub a další specifika. Android je poslední pokus Kanaďanů zůstat alespoň trochu ve hře. Přijít mají ještě dva modely.

IDC provedlo studii o průmyslu 4.0 v České republice a na Slovensku. Závěry, čísla, komentáře a grafy jsou k dispozici na webu. Zjednodušeně řečeno, průmysl 4.0 dostává u výrobců velkou pozornost.

Startuje Seznam IT akademie. Jde o sérii workshopů, kde se bude pracovat s reálnými projekty Seznamu pod vedením lidí z této společnosti. První akce je zaměřená na React.

SAP, který před pár dny povýšil vývoj v Brně na prestižní SAP Labs, kupuje norskou firmu Fedem Technology. Díky ní, cloudu a senzorům chce dosáhnout toho, že průmyslové stroje budou v oblacích zaznamenávat své údaje, na to se aplikují různé prediktivní a další analytické modely, a z toho se pak bude dát včas odhalit třeba porucha a další servisní záležitosti. Jsou to IoT a průmyslu 4.0 v praxi. Na odhalování chyb strojů dělají i čeští Neuron soundware, ti ovšem pracují s AI a zvuky. A teď také se Siemensem.

Brněnský Netcope Technologies, který vznikl rozdělením Invea-Tech na Flowmon Networks a právě Netcope, vydal svojí novou „síťovku“. Více technických detailů popisuje na webu.

Salesforce.com kupuje startup Coolan, který dělá analytické nástroje pro monitoring výkonů datových center. Cloudová společnost chce tyto technologie využít v rámci své vlastní infrastruktury a její optimalizace po celém světě.

MIF16

Citrix před časem vyčlenil byznys GoTo Meeting do samostatné firmy (a propustil tisíc lidí) a teď ho spojuje s podnikem LogMeIn. Vznikne tak větší firma zaměřená na nástroje pro vzdálenou spolupráci. Hodnota LogMeIn narostla na 1,8 miliardy dolarů. GoTo měl za poslední rok tržby 600 milionů dolarů, LogMeIn 212 milionů.

Workday kupuje společnost Platfora. Ta umožňuje analyzovat a vizualizovat data a má se integrovat do finančních a HR nástrojů od Workday.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem