Hlavní navigace

Oranžová soutěž

Jiří Rýdl 10. 1. 2002

Na přelomu října a listopadu loňského roku se na Internetu v nečekaném množství objevila doposud opomíjená "zelenina", která našemu tělu dodává vitamín C, a sice pomeranč. Překvapení uživatelé vzápětí zjistili, že se nejedná o velkolepý návrat podniku Ovoce & Zelenina na náš trh, ale o netradiční reklamní kampaň Oranžového konta bankovního domu ING v podání reklamní agentury Advertures.

Sbíráním virtuálních pomerančů jste se totiž zapojili do soutěže o ceny v hodnotě 100.000 korun českých, které takříkajíc jako dárek pod stromečkem našli tři nejpilnější sběrači na svých nových Oranžových kontech. Na oranžové kampani mě ale kromě cen zaujal zejména systém distribuce a sběru virtuálních ovocí (jistěže ovoce nemá množné číslo :-)). Pomeranče jste totiž nenašli povalovat někde na plantážích inzerenta jako jiné plody z naší zahrádky – Fazole, ale každý soutěžní den bylo nutné prozkoumat zákoutí jednoho z vybraných serverů: Měšec, Centrum, Finance, České noviny nebo iDnes.

Aby pátrání bylo lehčí, každý soutěžící si mohl stáhnout jednoduchou aplikaci, pracovně nazvanou „Připomínáček“, která se v podobě pomeranče schovala na pracovní lištu systému, odkud oranžovým pomrkáváním připomínala, že je čas na další sklizeň. Na pravidelně aktualizovaném webu jste pak z kusé nápovědy mohli alespoň odhadnout, na kterém serveru se dnešní pomeranč skrývá.

Jinou zajímavou cestou k oranžovému plodu bylo řešení logického úkolu typu:

Slovo mléko má k slovu nápoj podobný vztah jako slovo chmel k
a) ječmenu;
b) sladu;
c) rostlině;
d) pivu

Nejnudnější způsob, jak si obohatit ovocný košíček, bylo zodpovězení otázky na téma některého z produktů ING, tedy nic pro nás – hravé finanční stratégy. Celkem jste tak za den mohli získat 1 pomeranč a 2 body, to v případě splnění všech tři úkolů. Za deset dní trvání soutěže jste tak mohli získat až – teď pozor – 10 pomerančů a 20 bodů, které vás spolehlivě přivedli do slosování o 40.000 korun. Pokud vás sbírání bavilo jen o něco méně, mohli jste se ucházet o 30.000 nebo alespoň 20.000 korun.

Další soutěžní hrátky nespočívaly ve sbírání pomerančů, ale kamarádů! Každý hráč mohl přesvědčit až devět dalších kamarádů nebo i zcela neznámých lidí, aby společně s ním soutěžili o tři kartóny zlaté tequily, tři bedny pomerančů a hromadu skořice, což – podle ohlasů v některých konferencích – byla cena pro mnohé zajímavější než hotové peníze. Pro zařazení do slosovacího bubnu stačila pouhá registrace a těch pár kamarádů do týmu. Existuje snad lepší médium pro sestavení skupiny budoucích alkoholiků :-), než je Internet?

Technicky byla kampaň řešena pomocí unikátního identifikátoru v každém odkazu, který nikomu nedovolil připsat si více pomerančů za den. Problémy se ale vyskytly spíše uživatelům minoritních prohlížečů, jako jsou starší verze Netscape Navigatoru, Opera nebo Mozilla bez podpory Macromedia Flash (Jana Matoušková z týmu Advertures upozorňuje, že k chybám v zobrazení docházelo kvůli nepříliš ideálnímu fungování reklamních systémů na partnerských serverech), ale my ostatní majitelé většinového prohlížeče jsme už dávno vesele soutěžili.

MIF16

A jaký byl výsledek oranžové kampaně? Podle toho, že se hráči nejvíce připojovali mezi osmou a devátou hodinou, usuzuji, že zaměstnaný občan České republiky je soutěživý typ. Soutěžní stránky navštívilo celkem 17.607 IP adres, což pro představu lidem, kteří podivným zkratkám moc nerozumí, může být asi 40.000 uživatelů. Z nich se 4.514 stalo sběrači, kteří si stáhli 3.283 „Připomínáčků“. Z těchto sběračů se do slosování o první cenu dostalo 1.106, 789 bojovalo o cenu druhou a 374 o poslední finanční obnos. Celkem se do finále dostala asi polovina soutěžících a z nich se nejméně tři stali klienty ING (myslím pochopitelně výherce :-)). Podle Jany Matouškové kampaň výrazně předčila očekávání, tak jen doufejme, že i zástupci společnosti ING byli pomeranči stejně nadšeni.

Marketingová agentura Advertures připravuje skutečně netradiční reklamy, z nichž bych připomněl třeba banner s miniaturním závodním okruhem a autíčkem, který propagoval tým Lucky Strike BAR Honda. Doufejme, že na Internetu se zadaří podobně atraktivním formám propagace, se kterými si užijeme především kupu legrace!

Anketa

Zúčastnili jste se soutěže?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu