Hlavní navigace

Ostré Google Music spuštěno, stále jsme ve špatné části světa

Daniel Dočekal 18. 11. 2011

Online úložiště pro 20 tisíc skladeb zdarma, Android Market doplněný o možnost nakupovat hudbu i z mobilních telefonů a tabletů (včetně partnerství s T-Mobile v USA), častá nabídka skladeb zdarma, propojení s Google+ a možnost sdílet zakoupenou hudbu s přáteli.

Google spustil Google Music, po pár měsících v uzavřené betě (psali jsme o ní zde) je Google Music něco na způsob otevřené bety (soudě podle „Beta“ co občas zapomněli odstranit, ale i podle Podmínek užívání, které stále hovoří o betě). A pro české uživatele samozřejmě stále doprovázené „We're sorry. Google Music is currently only available in the United States“ – opět se nacházíme ve špatné části světa. 

Poznámka – na https://music­.google.com je sice možné se přihlásit či vytvořit účet, přesto se 17. listopadu nijak nepodařilo dostat dál – po přihlášení se objevuje: 

We're sorry. Google Music is currently only available in the United States.

A to přitom Google mohl Music spustit pro každého, alespoň jako online úložiště pro vaší hudbu s možnosti přehrávání na čemkoliv se zamane. Stále samozřejmě platí, že pokud si na chvíli „pořídíte“ IP adresu z USA, můžete si Google Music aktivovat. A pro samotné používání ji už potřebovat nebudete. A samozřejmě, aplikace Google Music pro Android je stále na české mobilní telefony nepoříditelná (už v betě bylo nutné si stáhnout .apk a instalovat ručně).

Google Music je online úložiště zdarma až pro 20 000 skladeb (iTunes Match stojí 25 dolarů ročně a umožní uschovat 25 000 skladeb) a vše co v Music chcete mít (vlastního) tam musíte (a můžete) fyzicky nahrát (iTunes Match identifikuje „vámi vlastněnou“ hudbu a použije online verzi přímo od Apple).

Kdo bude používat Google Music? A může ohrozit Apple a iTunes? Odpověď je snadná – pokud používáte Android, je volba vcelku jasná – Google Music. Pokud používáte iPhone/iPod/iPad, je volba také jasná – Apple iTunes.Google Music hlavně poskytuje chybějící službu a hrozbou pro iTunes není. V Google Music nenajdete z hudebních gigantů jenom Warner Music Group – ale pokud si jimi vydávanou hudbu koupíte jinde (bez DRM), tak si ji samozřejmě do Google Music můžete nahrát. Z menších hudebních společností se Google podařilo získat zhruba dvě desítky, ale řada jich chybí.

Má Google Music nějakou velkou výhodu proti Apple? Ano, jednu ano – umožňuje streaming – hudbu z úložiště nemusíte (ale můžete) na mobilní telefony, tablety a počítače nahrávat a přehrávat z místní paměti nebo disku. Stejnou funkčnost má mimochodem další online úložiště hudby – od Amazonu.

Google Music pro nás není. A „beta“ nálepka zůstává

Google Music umožňuje sdílení hudby.  Než případně začnete jásat, tak je důležité vědět, že to má „ale“. Abyste mohli někomu něco nasdílet, musíte danou skladbu vlastnit – tedy koupit si ji přímo z Google Music. Sdílení hudby je samozřejmě integrováno s Google+, novou sociální sítí, kterou Google spustil v červnu. A zvláštní je, že na webu Google Music možnosti sdílení prozatím chybí – není tam dokonce ani +1 prvek – nezbývá než počkat, kdy Google Music podstoupí aktualizaci.

KL_HLASOVANI

Google Music je samozřejmě také obchod s hudbou a umožňuje získávat i hudbu zadarmo (týden co týden se v nabídce objevují různé skladby či alba zadarmo). V USA se Google pro veřejné spuštění Google Music spojil s T-Mobile a hudbu bude možné kupovat a platit prostřednictvím účtu za telefon. A jakkoliv T-Mobile není v USA největším hráčem, jde o důležitou možnost.

Zajímavé na Google Music z pohledu obchodu je i to, že umožní komukoliv prodávat hudbu skrz Google Music Store – může jít o velmi lákavou možnost pro nezávislé umělce. Zde ale opět platí, že žijeme ve špatné části světa (správná IP adresa samozřejmě pomůže) – market.android­.com/music má klasickou odpověď : We're sorry, the document you requested is not available in your country. 

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Instalatér, malíř a elektrikář. "Vymřou"?

Instalatér, malíř a elektrikář. "Vymřou"?

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty