Hlavní navigace

Ostré Google Music spuštěno, stále jsme ve špatné části světa

Daniel Dočekal

Online úložiště pro 20 tisíc skladeb zdarma, Android Market doplněný o možnost nakupovat hudbu i z mobilních telefonů a tabletů (včetně partnerství s T-Mobile v USA), častá nabídka skladeb zdarma, propojení s Google+ a možnost sdílet zakoupenou hudbu s přáteli.

Google spustil Google Music, po pár měsících v uzavřené betě (psali jsme o ní zde) je Google Music něco na způsob otevřené bety (soudě podle „Beta“ co občas zapomněli odstranit, ale i podle Podmínek užívání, které stále hovoří o betě). A pro české uživatele samozřejmě stále doprovázené „We're sorry. Google Music is currently only available in the United States“ – opět se nacházíme ve špatné části světa. 

Poznámka – na https://music­.google.com je sice možné se přihlásit či vytvořit účet, přesto se 17. listopadu nijak nepodařilo dostat dál – po přihlášení se objevuje: 

We're sorry. Google Music is currently only available in the United States.

A to přitom Google mohl Music spustit pro každého, alespoň jako online úložiště pro vaší hudbu s možnosti přehrávání na čemkoliv se zamane. Stále samozřejmě platí, že pokud si na chvíli „pořídíte“ IP adresu z USA, můžete si Google Music aktivovat. A pro samotné používání ji už potřebovat nebudete. A samozřejmě, aplikace Google Music pro Android je stále na české mobilní telefony nepoříditelná (už v betě bylo nutné si stáhnout .apk a instalovat ručně).

Google Music je online úložiště zdarma až pro 20 000 skladeb (iTunes Match stojí 25 dolarů ročně a umožní uschovat 25 000 skladeb) a vše co v Music chcete mít (vlastního) tam musíte (a můžete) fyzicky nahrát (iTunes Match identifikuje „vámi vlastněnou“ hudbu a použije online verzi přímo od Apple).

Kdo bude používat Google Music? A může ohrozit Apple a iTunes? Odpověď je snadná – pokud používáte Android, je volba vcelku jasná – Google Music. Pokud používáte iPhone/iPod/iPad, je volba také jasná – Apple iTunes.Google Music hlavně poskytuje chybějící službu a hrozbou pro iTunes není. V Google Music nenajdete z hudebních gigantů jenom Warner Music Group – ale pokud si jimi vydávanou hudbu koupíte jinde (bez DRM), tak si ji samozřejmě do Google Music můžete nahrát. Z menších hudebních společností se Google podařilo získat zhruba dvě desítky, ale řada jich chybí.

Má Google Music nějakou velkou výhodu proti Apple? Ano, jednu ano – umožňuje streaming – hudbu z úložiště nemusíte (ale můžete) na mobilní telefony, tablety a počítače nahrávat a přehrávat z místní paměti nebo disku. Stejnou funkčnost má mimochodem další online úložiště hudby – od Amazonu.

Google Music pro nás není. A „beta“ nálepka zůstává

Google Music umožňuje sdílení hudby.  Než případně začnete jásat, tak je důležité vědět, že to má „ale“. Abyste mohli někomu něco nasdílet, musíte danou skladbu vlastnit – tedy koupit si ji přímo z Google Music. Sdílení hudby je samozřejmě integrováno s Google+, novou sociální sítí, kterou Google spustil v červnu. A zvláštní je, že na webu Google Music možnosti sdílení prozatím chybí – není tam dokonce ani +1 prvek – nezbývá než počkat, kdy Google Music podstoupí aktualizaci.

Tip Content Kortanová

Google Music je samozřejmě také obchod s hudbou a umožňuje získávat i hudbu zadarmo (týden co týden se v nabídce objevují různé skladby či alba zadarmo). V USA se Google pro veřejné spuštění Google Music spojil s T-Mobile a hudbu bude možné kupovat a platit prostřednictvím účtu za telefon. A jakkoliv T-Mobile není v USA největším hráčem, jde o důležitou možnost.

Zajímavé na Google Music z pohledu obchodu je i to, že umožní komukoliv prodávat hudbu skrz Google Music Store – může jít o velmi lákavou možnost pro nezávislé umělce. Zde ale opět platí, že žijeme ve špatné části světa (správná IP adresa samozřejmě pomůže) – market.android­.com/music má klasickou odpověď : We're sorry, the document you requested is not available in your country. 

Našli jste v článku chybu?
18. 11. 2011 9:41
Martin Hruška (neregistrovaný)

Jen pro USA? To mě vůbec nepřekvapuje.

Vždyť je to úplně tentýž Google, který už ROKY není schopen povolit prodej Android aplikací českým vývojářům.

Nevěřte těm jejich kecům, že je pro ně český trh důležitý. Není.

18. 11. 2011 8:41
Tomáš (neregistrovaný)

ani jedno Flac to převede na MP3 320kbps a OGG to neumí vubec