Hlavní navigace

Otázka týdne: Znamená výhra Apple nad Samsungem otevřenou válku s Googlem?

David Slížek

Verdikt americké poroty v patentovém sporu Apple vs. Samsung překvapil nejen rychlostí, se kterou se na něm porotci shodli. Proč Apple vyhrál tak drtivým způsobem? Je spor předehrou bitvy s Googlem? A přinese verdikt uživatelům omezení výběru, nebo naopak posílí rozmanitost? Na názor jsme se ptali českých expertů.

Páteční rozhodnutí poroty o vině Samsungu nemá – snad kromě pádu akcií jihokorejské firmy – žádné okamžité dopady. O trestu – kterým může být i zákaz prodeje přístrojů Samsungu na americkém trhu – se bude rozhodovat až na slyšení 20. září a do té doby mají obě firmy spoustu času na vyjednávání. Nehledě na to, že kartami mohou zamíchat i následná odvolání. Zatím také není jasné, jaké další plány má Apple – použije verdikt při sporech s HTC či Motorolou? Odhodlá se zaútočit přímo na systém Android, který vyvinul Google? Na názory na výrok poroty jsme se ptali vybraných českých expertů.

Otázka: Jaký dopad na trh s mobilními zařízeními bude mít podle vás verdikt americké poroty, podle kterého Samsung úmyslně kopíroval patentovaná řešení firmy Apple?

Jiří Hlavenka

Podnikatel, investor, publicista | @hlavenkajiri | články na Lupěhttp://www.bloc.cz/

Dopad bude silný až drtivý: Apple vyhrál prakticky vše, co žaloval, včetně patentu na zaoblené rohy apod. Jeho úhlavní konkurent je prakticky vyháněn ze zásadního (amerického) trhu a Apple může s tímto rozsudkem v ruce rozjet sérii žalob proti všem dalším producentům obdobných zařízení postavených na Androidu a půjde zřejmě i proti Googlu. Myslím si, že ač Samsung místy opravdu otrocky kopíroval a napodoboval „look and feel“ od iPhonu, takže si dosti hloupě a zbytečně naběhl, šlo rozhodnutí o velký kus za hranicí, na které končí jedinečně invenční design a začíná čistokrevný patent trolling.

Jiří Peterka

Nezávislý konzultant a publicista | @jiripeterka | články na Lupěhttp://jiri.peterka.cz

Neočekávám nějaký okamžitý a bezprostřední dopad na trh s koncovými zařízeními, jde stále jen o jednu bitvu v rámci dlouhodobé války a další bitva (odvolání) může dopadnout úplně jinak. Spíše mne děsí samotná existence a podstata této války, která rozhodování o technologickém pokroku a inovacích přesouvá z laboratoří do soudních síní a celkově brzdí. Obávám se, že prvotní příčinou je chybné pojetí patentového práva, které se z nástroje ochrany vlastních nápadů a řešení stalo spíše nástrojem konkurenčního boje.

Petr Koubský

Analytik a publicista, @petrkou | http://ideesfi­xes.blogspot.cz/

Na závěry je brzy, uvidíme, jak dopadne odvolání. Samsung v něm má podle mého názoru šanci, protože verdikt prvoinstančního soudu je velmi jednostranný. Jde v podstatě i o test toho, zda má americká justice zájem o skutečné hledání spravedlnosti, nebo zda je jen další zbraní obchodní války. Kdyby zůstal rozsudek v platnosti, poškodí podle mého názoru především zákazníky po celém světě – budou mít méně na výběr než dnes. A to se netýká jen Samsungu, ale všech ostatních výrobců, kteří by byli v ohrožení, jakmile by se jejich výrobky příliš podobaly čemukoli, co dělá Apple.

Petr „Pixy“ Staníček

Webdesignér, programátor, počítačový grafik | @pixycz | http://www.pixy.cz

Nejsem odborník v oblasti vývoje mobilních technologií, tak si dovolím mít názor opačný než všichni citovaní experti: podle mě tohle rozhodnutí bude mít na obor vliv poměrně zanedbatelný. Samsung se bude s Applem soudit dál, odvolávat, co to jde a kde to jde. V USA mu asi proti Applu klesne tržní podíl, v Asii zase stoupne, a Evropě to bude tradičně všechno jedno. Nejspíš odstraní ze svých zařízení nejmarkantnější podobnosti — dostatečně fikaně na to, aby se vlk nažral a koza zůstala celá — a napříště se bude kopírovat méně okatě. Všichni ostatní si dají větší pozor a v důsledku si budou konkurenční produkty méně podobné a trh trochu pestřejší. O dotyková zařízení se výrobci ostatně snaží nejméně dvacet let a už se prokázalo, že se dají udělat na tisíc a jeden způsob. Zkopírovat komerčně nejúspěšnější produkt je sice nejsnazší řešení, ale pro všechny je lepší, když se nahlas řekne, že to je zlé, nepěkné a fuj, a výrobci budou tlačeni k nějaké invenci a větší kreativitě.

Daniel Dočekal

Konzultant a publicista | @Medvidekpu | články na Lupa.cz | http://www.pooh.cz

Bral bych křišťálovou kouli, která by ukázala, jaký bude další vývoj. Na jednu stranu se můžeme obávat nejhoršího, protože Apple už zašel hodně daleko. Na druhou stranu je nutné počkat na další vývoj v podobě odvolání a případných dalších žalob (ať už Apple na další společnosti, nebo naopak jiné společnosti na Apple). Není bez zajímavosti, že se už objevily problémy s porotou (dobře shrnuto například na známém Groklaw.net), která nepochopitelně vypustila kompletně otázku „prior-art“. Dopad může být samozřejmě přímý. Od nutnosti změnit některé prvky (zejména) v grafickém rozhraní telefonů i tabletů, až po možnost zákazu dovozu či prodeje výrobků (nejenom) Samsungu do USA. Prozatím je sice Samsung vinen a zaplatí 1 miliardu dolarů, ale až tak špatný výsledek to není. Za jednu miliardu dolarů se stát dvojkou na trhu nevypadá až tak špatně.

Našli jste v článku chybu?

28. 8. 2012 19:04

Seti (neregistrovaný)

Sice dva odstavce, ale bohužel o ničem.

Já jsem nepsal, že jsem to nikdy neviděl, jenom že jsem je nikdy neměl. To je pak těžká diskuse, když jeden nečte, co píše druhý.

Zkusím to v bodech:

1. Uspořádání home screen Apple není žádná převratná novinka, podoné uspořádání tu bylo dřív
2. Je třeba si ujasnit, čeho se týká onen design patent, jestli na celkový vzhled, pak nemohl být porušen, protože TouchWiz vypadá jinak, má jiné ikony na obrazovce i ve spodní liště, i v info liště nahoře je to ji…

28. 8. 2012 18:49

Seti (neregistrovaný)

Reagovat na Vás je opravdu ztráta času, takže jenom krátce: nikde jsem nepsal, že matice od Nokie je to samé, jako home screen, psal jsem o rozložení.

Zbytek jsou jenom bludy, nic z toho jsem nikdy netvrdil. S tím překrucováním jste se opravdu trefil do vlastního hnízda.

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?