Hlavní navigace

Otevřený dopis členům CZ.NIC

Redakce

Nedávno zveřejněný Ceník služeb CZ.NIC v modelu Decentralizované správy domén vzbudil mezi internetovou komunitou velké vášně. Nejvíce v žaludku však leží poskytovatelům webhostignu, kteří se v novém systému chtěli ucházet o status registrátora. Tři z nich včera napsali členům CZ.NIC otevřený dopis s žádostí o podporu.

Vážení členové CZ.NIC,

dne 28.7.2003 vydalo představenstvo CZ.NIC ceník pro Registrátory, kterým stanovuje nákupní cenu registrace domény na 400,– Kč a roční udržovací poplatek na 600,– Kč (resp. násobky při objednávce na více let). Domníváme, ze tyto částky jsou podstatně vyšší. než jsou náklady potřebné na zajištění provozu domény .CZ a registračního systému. Rozhodnutí představenstva CZ.NIC ale nepodléhá regulaci žádného státního orgánu ČR a nespadá ani do kompetence valné hromady CZ.NIC.

Do koncové ceny domény budou nuceni Registrátoři promítnout také fixní poplatek CZ.NICu (150.000 Kč ročně) a také náklady na technické a personální zajištění komunikace s centrálním registrem. Jak z uvedeného vyplývá – cena udržovacího poplatku .CZ domény v novém systému se bude takřka blížit ceně současné.

Chtěli bychom tedy urychleně podniknout kroky k tomu, aby došlo ke změně ceníku a aby cena odpovídala nákladům na provoz decentralizovaného systému správy domény. Z tohoto důvodu jsme dnes vyzvali představenstvo CZ.NIC ke svolání mimořádné VH s cílem změny stanov tak, aby ceník schvalovala VH, a následně projednání nového ceníku registraci.

Žádáme tímto otevřeným dopisem podporu členů CZ.NIC.

Praha, 31.7.2003

Robert Prokeš, IGNUM s.r.o.
Karel Umlauf, GLOBE INTERNET s.r.o.
Milan Behro, ZONER SOFTWARE s.r.o.

Našli jste v článku chybu?
14. 8. 2003 5:46
Michal (neregistrovaný)
Příteli, doporučuji si pročíst zákon o nadacích, podívat se do početnice kolik je 1+1 a sestoupit do reálna na zem. 'Ze je NIC zkostnatělý, že tam není vše v pořádku to ano, nicméně nadace to s prominutím nevyřeší a rovněž tak ne bojkot. Co, koho a kde chcete bojkotovat? Otevřete seriozní diskusi, zapojte se do tlaku na Ministerstvo informatiky aby se začalo věcí zabývat (nikoli ale aby stát rozhodoval), přizvěte seriozní právníky a pak to má smysl. Diskutiovat takhle je jako bojkotovat Mercedes…
9. 8. 2003 5:05
Michal (neregistrovaný)
Vážený pane, tohle napadení D. Lukeše jsem nejprve považoval za úlet. Nejen proto, že je snad jediný člověk, který se na Lupě vyjadřuje korektně, bez emocí a k věci. A zejména argumentuje fakty a ne bláboly jako většina ostatních. Po druhém přečtení vašeho příspěvku jsem dospěl k závěru že váš příspěvek z vaší strany nebude úletem, ale diagnosou. To co tu předvádíte je typické pro českého člověka - závist, každý kdo má víc než já je zloděj atd. Mám pocit, že projevy, podobné tomu vašemu mají i č…