Hlavní navigace

Otevřený dopis členům CZ.NIC

Redakce

Nedávno zveřejněný Ceník služeb CZ.NIC v modelu Decentralizované správy domén vzbudil mezi internetovou komunitou velké vášně. Nejvíce v žaludku však leží poskytovatelům webhostignu, kteří se v novém systému chtěli ucházet o status registrátora. Tři z nich včera napsali členům CZ.NIC otevřený dopis s žádostí o podporu.

Vážení členové CZ.NIC,

dne 28.7.2003 vydalo představenstvo CZ.NIC ceník pro Registrátory, kterým stanovuje nákupní cenu registrace domény na 400,– Kč a roční udržovací poplatek na 600,– Kč (resp. násobky při objednávce na více let). Domníváme, ze tyto částky jsou podstatně vyšší. než jsou náklady potřebné na zajištění provozu domény .CZ a registračního systému. Rozhodnutí představenstva CZ.NIC ale nepodléhá regulaci žádného státního orgánu ČR a nespadá ani do kompetence valné hromady CZ.NIC.

Do koncové ceny domény budou nuceni Registrátoři promítnout také fixní poplatek CZ.NICu (150.000 Kč ročně) a také náklady na technické a personální zajištění komunikace s centrálním registrem. Jak z uvedeného vyplývá – cena udržovacího poplatku .CZ domény v novém systému se bude takřka blížit ceně současné.

Chtěli bychom tedy urychleně podniknout kroky k tomu, aby došlo ke změně ceníku a aby cena odpovídala nákladům na provoz decentralizovaného systému správy domény. Z tohoto důvodu jsme dnes vyzvali představenstvo CZ.NIC ke svolání mimořádné VH s cílem změny stanov tak, aby ceník schvalovala VH, a následně projednání nového ceníku registraci.

Žádáme tímto otevřeným dopisem podporu členů CZ.NIC.

Tip Content Machovec

Praha, 31.7.2003

Robert Prokeš, IGNUM s.r.o.
Karel Umlauf, GLOBE INTERNET s.r.o.
Milan Behro, ZONER SOFTWARE s.r.o.

Našli jste v článku chybu?
14. 8. 2003 5:46
Michal (neregistrovaný)
Příteli, doporučuji si pročíst zákon o nadacích, podívat se do početnice kolik je 1+1 a sestoupit do reálna na zem. 'Ze je NIC zkostnatělý, že tam není vše v pořádku to ano, nicméně nadace to s prominutím nevyřeší a rovněž tak ne bojkot. Co, koho a kde chcete bojkotovat? Otevřete seriozní diskusi, zapojte se do tlaku na Ministerstvo informatiky aby se začalo věcí zabývat (nikoli ale aby stát rozhodoval), přizvěte seriozní právníky a pak to má smysl. Diskutiovat takhle je jako bojkotovat Mercedes…
9. 8. 2003 5:05
Michal (neregistrovaný)
Vážený pane, tohle napadení D. Lukeše jsem nejprve považoval za úlet. Nejen proto, že je snad jediný člověk, který se na Lupě vyjadřuje korektně, bez emocí a k věci. A zejména argumentuje fakty a ne bláboly jako většina ostatních. Po druhém přečtení vašeho příspěvku jsem dospěl k závěru že váš příspěvek z vaší strany nebude úletem, ale diagnosou. To co tu předvádíte je typické pro českého člověka - závist, každý kdo má víc než já je zloděj atd. Mám pocit, že projevy, podobné tomu vašemu mají i č…