Hlavní navigace

Outlook.com s komunikací „z očí do očí“ prý již brzy

Jiří Macich ml.

Outlook.com již brzy nabídne komunikací „z očí do očí“. Skype v prohlížeči se blíží. Na webové technologie ale s největší pravděpodobností zatím spoléhat nebude.

Microsoft v několika vlnách ve velkém obesílá uživatele své e-mailové služby Hotmail s nabídkou přechodu na jeho nový Outlook.com. Kampaň zjevně cílí na uživatele, kteří svou schránku příliš aktivně nevyužívají. Microsoft je tak chce zaujmout novou službou. A to i díky příslibu brzké možnosti komunikovat „z očí do očí“. Outlook.com má co nevidět podporovat videohovory a volání. 

Skype ve webovém prohlížeči je tedy na spadnutí. Dosud Outlook.com podporuje pouze instant-messaging prostřednictvím služby Microsoft Messenger (původně MSN Messenger, donedávna Windows Live Messenger). Ta ale globálně končí s prvním čtvrtletím tohoto roku. Uživatele Microsoft převede na Skype nabízející širší paletu služeb. Že Skype bude jedním z taháků služby Outlook.com, se ví již dlouho.

Dosud ovšem nebylo jasné, kdy a jak se Skype ve službě objeví. Jelikož Microsoft slibuje brzkou podporu volání a videohovorů, je prakticky jisté, že Microsoft nebude čekat, jak bude pokračovat vývoj, rozšiřování a především standardizace webová technologie WebRTC z dílny Googlu či jeho vlastní alternativy CU-Web-RTC. Nutný tak bude plug-in, který pro volání a videohovory vyžaduje i Gmail.

Tip Content Machovec

Služba Hotmail letos 4. července oslaví již své 17. narozeniny. Dost možná ale poslední.Microsoft se rozhodl, že Hotmail již nebude aktualizovat a začne s novou službou, s novou značkou a s čistým štítem. Důvod nepřímo nabídl Ian Mouister, produktový manažer z britské pobočky Microsoftu. Ten v rozhovoru pro server TechRadar.com uvedl, že značka Hotmail je uživateli špatně vnímaná a Microsoftu se nedaří to změnit. 

Microsoft službu koupil v roce 1997 za 400 milionů dolarů. Hotmail byl dlouho největší e-mailovou službou na světě, ovšem v posledních letech příliv nových uživatelů klesal. Nedávno jej z trůnu sesadil Gmail, který Google spustil až v roce 2004. Stáhl tak bezmála osmiletý náskok, který Hotmail měl. Microsoft se netají, že chce uživatele přivést zpět. 

Našli jste v článku chybu?
8. 2. 2013 21:26

A kde tam vidíte, že by CU-Web-RTC již bylo standardizováno?

Mimochodem: a WebRTC je standardizované? Že si jej vedle Googlu osvojili ještě tvůrci dalších prohlížečů neznamená, že je to platný webový standard, natož, že je to nejlepší možné řešení.

Hovoříte o vylepšování WebRTC a pak o odvození CU-Web-RTC od WebRTC, což právě může být to vylepšování, po kterém voláte. Nebo máte spíš problém s tím, kdo se ho ujal? Já nevím, jestli bude lepší to či ono, ale nezavrhoval bych v této fázi žádnou ce…

8. 2. 2013 20:56

Nevím, proč tomu tak má být. V odkazovaném článku padají zmínky o problémech s rychlostí a spamem.

Co se týče Gmailu, nelze zapomenout, že řada schránek bude zřejmě mrtvých založených jen pro získání Google Accountu.