Hlavní navigace

Ovládnou viry Internet?

Marek Antoš 19. 5. 2000

Poprask, který před nedávnem vyvolal virus I LOVE YOU, pomalu opadává, po několika překotných zatčeních zatím mizí do ztracena i snaha vypátrat jeho původce. Řada otázek však stále visí ve vzduchu: jak se bude Internet bránit podobným útokům v budoucnu? Budou se viry šířit zcela nekontrolovaně?

Mediální rozruch, který se strhl kolem I LOVE YOU, s sebou přinesl i řadu nepřesností a omylů. Jak rádi zdůrazňují odpůrci Microsoftu ze všech stran, ve skutečnosti nešlo ani tak o virus napadající Internet, což tvrdila média, jako spíše o virus využívající mezer v produktech této firmy, především v MS Outlooku. To je samozřejmě pravda, nicméně je potřeba zdůraznit, že podobný virus, přesněji řečeno červa, je možné napsat „na míru“ v podstatě každému systému, Linux nevyjímaje. Zájemcům vřele doporučuji článek, který této otázce věnoval Pavel Satrapa na ROOTu.

I LOVE YOU virus však využil především nezkušenosti a důvěřivosti uživatelů – a právě lidský faktor bude hrát i v budoucnu rozhodující úlohu. Viry se ve sféře počítačů šíří právě díky lidem a jejich chování už celá léta a zatím se nezdá, že by tomu měl být konec. Příklad „milostného viru“ však ukazuje dvě varující skutečnosti. Především jde o to, že prostředí Internetu umožňuje takovou rychlost šíření, která doposud nebyla možná: za pár hodin je možné zaplavit celý svět. Druhým problémem je snadnost vytvoření takového viru: zatímco klasické viry vytváří většinou velmi značně pokročilí programátoři, virus I LOVE YOU by zvládl každý středně pokročilý uživatel, což nyní, kdy může každý použít tuto předlohu, platí dvojnásob.

Autor I LOVE YOU nás měl přitom doopravdy rád. Ačkoliv se mnou někteří čtenáři v diskusi k minulému článku nesouhlasili, stále se domnívám, že šlo v podstatě o neškodný virus. Ano, je pravda, že přemazával skripty ve Visual Basicu a obrázky v JPG sám sebou, čímž je likvidoval, a ukrýval také MP3 soubory (ty ovšem neničil), ale praktický dopad této činnosti je v podstatě minimální. Možnosti těchto virů jsou přitom prakticky neomezené – namísto přejmenovávání souborů už v této chvíli mohlo probíhat formátování vašeho disku. A nejen vašeho: všech stovek tisíc počítačů, které virus zasáhl.

Viry by se v tomto podání mohly změnit ve velmi účinnou a přitom dostupnou zbraň. Nemusí jít zrovna jen o klasické války mezi státy, přestože i tam by se mohly uplatnit. Použití je mnohem širší: štve vás konkurence? Pošlete jí šikovného vira. Bojujete proti globalizaci? Pošlete likvidačního vira do celého světa. Nebo se zkrátka jen nudíte? Nekupujte medvídka mývala a radši si napište pěkného osobního vira. Uf.

Tato představa je trošku apokalyptická a přiznám se, že v ní sám nevěřím – kdyby ano, odpojil bych se od Internetu a šel bych odhlásit telefon. Bude však potřeba proti ní aktivně bojovat: jak na straně tvůrců internetového softwaru, tak – zejména – pokud jde o samotné uživatele a jejich ostražitost. Pokud jde o software, možností je celá řada: v případě Outlooku by snad pro začátek stačilo, kdyby se uživatele zvlášť zeptal, zda chce provést některé neobvyklé operace, jako je třeba rozesílání mailů na velké množství adres najednou. V případě uživatelů je situace horší, jedinou obranou je u nich osvěta.

Paradoxem zůstává, že jedním z viníků současného stavu jsou ostřílení internetoví profesionálové a také novináři. My všichni jsme si léta dělali legraci z takzvaných hoaxů, tedy průhledných dopisů zaplavujících často konference, které se varují před domnělými viry, jež se šíří prostřednictvím e-mailu. Většina poučených uživatelů se tak ocitla tváří v tvář Melisse a I LOVE YOU s pevným přesvědčením, že e-mailové viry jsou pouhým nesmyslem. V tomto směru je tedy I LOVE YOU vlastně neocenitelnou osvětou.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

23. 5. 2000 16:55

Milan Berka (neregistrovaný)
Celý systém MS je systémem nedostudovaného chlapce "malého Billa" všechny problémy začaly špatným návrhem systému CP/M, který byl postupně okopírován do MS DOSu, aby toto tupé jádro (osmibitového dětského počítače ) dále přežilo do hrůzy WINDOWS 3, a pokračovalo kvůli kompatibilitě dál a dál, síťové funkce, okna vše bylo svým způsobem dobastleno- nebylo v původním návrhu systému.

Co k tomu dodat? Asi ani neni co, snad jen to, že i já musím v této děcké hrůze pracovat...

22. 5. 2000 15:08

Luděk ZITA (neregistrovaný)
Můj názor je, že největším problémem je faktická neexistence rozumného formátu dat, který by byl skutečným standardem (ne jen de jure jako třeba RTF) ale i de facto (jako třeba M$ Word).
Pokud nebude existovat bezpečná možnost výměny dat a bude tím pádem třeba mezi sebou vyměňovat různé nebezpečné exe,doc a pod. potom bude tlak na výrobce SW ulehčit uživateli činnost a otevřít tím díru do systému. Záleží již pak jenom na šikovnosti "virotvůrce" jak přinutí uživatele spustit, kliknout…
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře