Hlavní navigace

Ovládnou viry Internet?

Marek Antoš 19. 5. 2000

Poprask, který před nedávnem vyvolal virus I LOVE YOU, pomalu opadává, po několika překotných zatčeních zatím mizí do ztracena i snaha vypátrat jeho původce. Řada otázek však stále visí ve vzduchu: jak se bude Internet bránit podobným útokům v budoucnu? Budou se viry šířit zcela nekontrolovaně?

Mediální rozruch, který se strhl kolem I LOVE YOU, s sebou přinesl i řadu nepřesností a omylů. Jak rádi zdůrazňují odpůrci Microsoftu ze všech stran, ve skutečnosti nešlo ani tak o virus napadající Internet, což tvrdila média, jako spíše o virus využívající mezer v produktech této firmy, především v MS Outlooku. To je samozřejmě pravda, nicméně je potřeba zdůraznit, že podobný virus, přesněji řečeno červa, je možné napsat „na míru“ v podstatě každému systému, Linux nevyjímaje. Zájemcům vřele doporučuji článek, který této otázce věnoval Pavel Satrapa na ROOTu.

I LOVE YOU virus však využil především nezkušenosti a důvěřivosti uživatelů – a právě lidský faktor bude hrát i v budoucnu rozhodující úlohu. Viry se ve sféře počítačů šíří právě díky lidem a jejich chování už celá léta a zatím se nezdá, že by tomu měl být konec. Příklad „milostného viru“ však ukazuje dvě varující skutečnosti. Především jde o to, že prostředí Internetu umožňuje takovou rychlost šíření, která doposud nebyla možná: za pár hodin je možné zaplavit celý svět. Druhým problémem je snadnost vytvoření takového viru: zatímco klasické viry vytváří většinou velmi značně pokročilí programátoři, virus I LOVE YOU by zvládl každý středně pokročilý uživatel, což nyní, kdy může každý použít tuto předlohu, platí dvojnásob.

Autor I LOVE YOU nás měl přitom doopravdy rád. Ačkoliv se mnou někteří čtenáři v diskusi k minulému článku nesouhlasili, stále se domnívám, že šlo v podstatě o neškodný virus. Ano, je pravda, že přemazával skripty ve Visual Basicu a obrázky v JPG sám sebou, čímž je likvidoval, a ukrýval také MP3 soubory (ty ovšem neničil), ale praktický dopad této činnosti je v podstatě minimální. Možnosti těchto virů jsou přitom prakticky neomezené – namísto přejmenovávání souborů už v této chvíli mohlo probíhat formátování vašeho disku. A nejen vašeho: všech stovek tisíc počítačů, které virus zasáhl.

Viry by se v tomto podání mohly změnit ve velmi účinnou a přitom dostupnou zbraň. Nemusí jít zrovna jen o klasické války mezi státy, přestože i tam by se mohly uplatnit. Použití je mnohem širší: štve vás konkurence? Pošlete jí šikovného vira. Bojujete proti globalizaci? Pošlete likvidačního vira do celého světa. Nebo se zkrátka jen nudíte? Nekupujte medvídka mývala a radši si napište pěkného osobního vira. Uf.

Tato představa je trošku apokalyptická a přiznám se, že v ní sám nevěřím – kdyby ano, odpojil bych se od Internetu a šel bych odhlásit telefon. Bude však potřeba proti ní aktivně bojovat: jak na straně tvůrců internetového softwaru, tak – zejména – pokud jde o samotné uživatele a jejich ostražitost. Pokud jde o software, možností je celá řada: v případě Outlooku by snad pro začátek stačilo, kdyby se uživatele zvlášť zeptal, zda chce provést některé neobvyklé operace, jako je třeba rozesílání mailů na velké množství adres najednou. V případě uživatelů je situace horší, jedinou obranou je u nich osvěta.

MIF16

Paradoxem zůstává, že jedním z viníků současného stavu jsou ostřílení internetoví profesionálové a také novináři. My všichni jsme si léta dělali legraci z takzvaných hoaxů, tedy průhledných dopisů zaplavujících často konference, které se varují před domnělými viry, jež se šíří prostřednictvím e-mailu. Většina poučených uživatelů se tak ocitla tváří v tvář Melisse a I LOVE YOU s pevným přesvědčením, že e-mailové viry jsou pouhým nesmyslem. V tomto směru je tedy I LOVE YOU vlastně neocenitelnou osvětou.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: Soutěžte o jeden ze tří minidronů

Soutěžte o jeden ze tří minidronů

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce