Hlavní navigace

Ožije živé hledání?

Vojtěch Bednář 1. 10. 2007

Možná jste také zachytili zprávu o tom, že Microsoft inovoval svůj vyhledávač Live. Čtyřikrát větší index by měl přinést čtyřikrát více návštěvníků. Bohužel tak jednoduché to nebude.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Monopoly nejsou dobrá věc. Kazí ceny, zbavují zákazníka faktické možnosti volby, někdy ho manipulují. Platí to obecně, a platí to i u IT a Internetu. Možná se mnou budete souhlasit, možná ne, že jedním z takových monopolů je poslední dobou oblíbený a všemocný Google. Nejpoužívanější vyhledávač, vyhledávač první volby a pro mnoho uživatelů také volby jediné.

Není to tak dávno, co jsem si zde v otevřeném dopise postěžoval podstatně staršímu portálu/katalo­gu/vyhledávači, že by měl něco udělat i pro evropského uživatele, aby tento nebyl odkázán na obra, případně na malé lokální hráče. Překvapení se nekoná, Yahoo mi neodpovědělo. Tedy, překvapení se koná, ozval se totiž Microsoft. Čili firma, která má s monopolem v IT, jak známo, své zkušenosti.

Zpráva o uvedení nové verze Windows Live Search se čtyřikrát větším indexem, lepší schopnosti vyhledávání a – jak zní známé firemní heslo – „lepšími uživatelskými zážitky“, přišla vhod. Microsoft se evidentně snaží stát vládnoucímu impériu alespoň důstojným soupeřem. Za peníze, které do „živého“ vyhledávání už nalil, se mu není co divit. Dosavadní zkušenosti jsou – jak známo – takové, že až na svého času nejpopulárnější a asi i nejlepší službu Hotmail (následně odstavenou kvůli silně nekonkurenční produktové politice) jsou úspěchy webových služeb firmy z Redmondu spíše menší až žádné. Přitom ale produkty, které Microsoft v této oblasti nabízel a nabízí, nejsou vůbec špatné. Microsoft je dostatečně velký a významný hráč, má špičkové vývojáře a může si dovolit investovat i do toho, co momentálně není úspěšné. Poslední vylepšení Live Search je toho důkazem. Těžko říct, zda provozovateli dopomůže ke zvýšení návštěvnosti a podílu na vyhledávání (a následných produktech), nicméně uživatelé by schopnější a přitom globální alternativu ke skoro už monopolnímu Google nepochybně ocenili. Také bych ji ocenil.

MIF16

Microsoft tvrdí, a není důvod mu nevěřit, že svůj vyhledávač opravdu poctivě přebudoval. Jednoduše se používá, výsledky, které vrací, jsou – subjektivně mnou hodnoceno – pro našince skutečně relevantnější, než byly, a vyhledávač současně nabízí dostatek možností nastavení. Že malá domů se už nehraje, je zřejmé i z toho,že nabízí nejen plnou podporu, ale také snadnou integraci do Firefoxu. Prostě je sympatický.

Jenže sympatičnost úspěch nedělá. Předchozí nové verze vyhledávání živě, portálu MSN a dalších služeb byly taky sympatické, dokud byly nové. Pak se z nich staly neudržované pomníčky, které se nedaly používat, a taky je skoro nikdo nepoužíval. Bylo by škoda, kdyby inovovanou službu vyhledávání postihl stejný osud, takže pokud se Microsoft skutečně bude snažit uspět, musí zajistit neustálý a kontinuální vývoj. Problém je v tom, že uživatelé nepřijdou hned, a jen těžko přijdou od Google, který je na nepřetržité inovaci založen. Přestože musím nové vyhledávání pochválit, nejspíše se prudkého nárůstu uživatelů během několika dní ani týdnů nedočká. A jeho skutečný osud bude záviset na tom, zda to Microsoft nevzdá. Doufám, že ne.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

DigiZone.cz: Loewe Bild 7.55: To nejlepší, co je k mání

Loewe Bild 7.55: To nejlepší, co je k mání

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace