Hlavní navigace

P5eklepz už nikdo nedělá?

Zdeněk Šindelář 2. 8. 2002

Před necelými dvěma roky jsme se na Lupě psali o "překlepových" adresách (aneb takových, které využívají podobnosti s jiným, známějším doménovým jménem) a jejich fungování v českých podmínkách. Od té doby v internetové síti uplynulo mnoho paketů, pojďme si tedy udělat malou rekapitulaci, co se od té doby změnilo.

Předem musím říci, že žádná velká senzace v tomto směru se skutečně nekoná. Některé adresy zanikly, některé získaly nového „nájemce“ a jen jedna z původně jmenovaných má původní obsah. Přitom prostor pro podobné aktivity se výrazně rozšířil, přibyly nové top-level domény a v nabídce registrátorů se objevila řada alternativních domén použitelných i pro české účely (jako .cc, .cx, .as a další). Ovšem marná snaha - zažité chování českých uživatelů je hledat konkrétní informaci či firmu nejprve pod doménou .cz a pak teprve případně zkoušet jiné, takže matoucí adresy (pokud existují) s největší pravděpodobností ani neobjeví.

Není samozřejmě mým záměrem najít a zkoumat všechny možné případy tohoto druhu, takže jsem se zaměřil na původně zmiňované adresy a jejich nejbližší konkurenci, s rozšířením o nové varianty zmiňované výše. O konkrétních sporech více obchodního charakteru se můžete dočíst například v článku bilezbozi.cz načerno a souvisejících a proto také zůstaly mimo toto zkoumání, také rozbory z hlediska práva raději přenechám povolanějším.

Na adrese www.seznam.net zřejmě jen silou vůle přežila prezentace webhostingové firmy Diogen PC, protože doména je registrována až do března roku 2003. Mám pocit, že se její podoba za dva roky vůbec nezměnila, akční nabídka webhostingu na půl roku zdarma pro prvních klientů je jistě lákavá, drobná chybka je, že startovala 1. 6. 2000. Ostatní adresy této firmy (www.diogen.cz, www.diogen.net, www.webnet.cz, www.wewewe.cz) buď neexistují nebo nesměřují na žádný web, diogen.net už patří někomu jinému. Takže tato adresa je v zásadě malý pomníček, který čeká až se naplní jeho čas a odnese jej do nenávratna.
Adresa www.seznam.com vás přesměruje na mnohem hezčí web o něco aktivnějšího webhostera a designéra – slovenskou firmu Media Group. Zřejmě skutečně rozumí i požadavkům zákazníků z České republiky. :-)
www.seznam.org hostuje jákési nepříliš obsáhlé diskusní fórum (nikoli české), pod www.seznam.biz najdeme Czech Bussines List - databáze firem v České republice (v přípravě). Ale alespoň se hned na začátku odkazuje na „pravý“ Seznam. www.seznam.info je zaregistrováno a nabízeno k prodeji. Z alternativních domén www.seznam.as míří na Seznam, .cc a .cx varianty registrovány nejsou. Uklepnutá varianta seynam.cz existuje, ale žádné stránky nenabízí, varianta pro zapomětlivce wwwseznam.cz není.

Další zkoumané portály (Atlas, Centrum, Quick) nemají tak typický český název jako Seznam, proto není divu, že jiné varianty top-level domén jsou z části obsazeny jiným obsahem, který zcela určitě nebude z tím českým zaměnitelný. Ani záměna písmen y a z u nich nehrozí, u zapomenutých teček se drží adresa wwwcentrum.cz, informační server a katalog WWW Centrála, tedy web portálového charakteru (ovšem s obsahem dle mého názoru poněkud chudým).

Další chutné sousto pro podobné aktivity, zpravodajské servery, také žádné zásadní překvapení nenabízí. Adresa www.ceskenovinz.cz už neexistuje, verze bez tečky také ne, www.ceskenovi­ny.net žádný obsah nemají, jiné varianty nejsou. Podobné je to u iDnes, kde na se jen na adrese wwwidnes.cz dozvíme, že doména je již zaregistrována, www.idnes.com vás nasměruje na regulérní místo.

Jediným pořádným přírůstkem z této oblasti, který za ty dva roky přibyl, je tedy zřejmě jen adresa eurotel.cc, která se stále šíří mezi uživateli jako dobrá senzace a kde najdete regulérní pornoweb. Navíc s okopírovaným vzhledem a grafikou skutečného Eurotelu (i když logo použité na plagiátu už Eurotel nepoužívá). Tato stránka kupodivu existuje už delší dobu, ačkoli ve chvíli, kdy se objevila, ji většina lidí dlouhou existenci neprorokovala. Z toho se dá usuzovat, že autor buď zůstal v dostatečné anonymitě a nebo proti němu příliš razantně postupováno nebylo, protože zářnější příklad porušení řady různých práv okopírované společnosti bychom asi těžko hledali.

Závěrem lze tedy říci, že zaměnitelné adresy velkých českých webů se neujaly a těch několik co existovalo či existuje zřejmě svým majitelům velký prospěch nepřinesly. Kromě toho i soudní praxe přinesla některé zkušenosti, jak se těmto praktikám v oprávněných případech bránit, takže pokusy z této kategorie zřejmě u nás zůstanou na okraji zájmu.

Našli jste v článku chybu?

29. 11. 2007 17:49

uživatel si přál zůstat v anonymitě
lasko, nejedes v patek nahodou do usti do te trapacke knihovny?

7. 8. 2002 11:47

jiri (neregistrovaný)
to smrdi novackym produktem joj tv :o)
Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky