Hlavní navigace

P5eklepz už nikdo nedělá?

Zdeněk Šindelář 2. 8. 2002

Před necelými dvěma roky jsme se na Lupě psali o "překlepových" adresách (aneb takových, které využívají podobnosti s jiným, známějším doménovým jménem) a jejich fungování v českých podmínkách. Od té doby v internetové síti uplynulo mnoho paketů, pojďme si tedy udělat malou rekapitulaci, co se od té doby změnilo.

Předem musím říci, že žádná velká senzace v tomto směru se skutečně nekoná. Některé adresy zanikly, některé získaly nového „nájemce“ a jen jedna z původně jmenovaných má původní obsah. Přitom prostor pro podobné aktivity se výrazně rozšířil, přibyly nové top-level domény a v nabídce registrátorů se objevila řada alternativních domén použitelných i pro české účely (jako .cc, .cx, .as a další). Ovšem marná snaha - zažité chování českých uživatelů je hledat konkrétní informaci či firmu nejprve pod doménou .cz a pak teprve případně zkoušet jiné, takže matoucí adresy (pokud existují) s největší pravděpodobností ani neobjeví.

Není samozřejmě mým záměrem najít a zkoumat všechny možné případy tohoto druhu, takže jsem se zaměřil na původně zmiňované adresy a jejich nejbližší konkurenci, s rozšířením o nové varianty zmiňované výše. O konkrétních sporech více obchodního charakteru se můžete dočíst například v článku bilezbozi.cz načerno a souvisejících a proto také zůstaly mimo toto zkoumání, také rozbory z hlediska práva raději přenechám povolanějším.

Na adrese www.seznam.net zřejmě jen silou vůle přežila prezentace webhostingové firmy Diogen PC, protože doména je registrována až do března roku 2003. Mám pocit, že se její podoba za dva roky vůbec nezměnila, akční nabídka webhostingu na půl roku zdarma pro prvních klientů je jistě lákavá, drobná chybka je, že startovala 1. 6. 2000. Ostatní adresy této firmy (www.diogen.cz, www.diogen.net, www.webnet.cz, www.wewewe.cz) buď neexistují nebo nesměřují na žádný web, diogen.net už patří někomu jinému. Takže tato adresa je v zásadě malý pomníček, který čeká až se naplní jeho čas a odnese jej do nenávratna.
Adresa www.seznam.com vás přesměruje na mnohem hezčí web o něco aktivnějšího webhostera a designéra – slovenskou firmu Media Group. Zřejmě skutečně rozumí i požadavkům zákazníků z České republiky. :-)
www.seznam.org hostuje jákési nepříliš obsáhlé diskusní fórum (nikoli české), pod www.seznam.biz najdeme Czech Bussines List - databáze firem v České republice (v přípravě). Ale alespoň se hned na začátku odkazuje na „pravý“ Seznam. www.seznam.info je zaregistrováno a nabízeno k prodeji. Z alternativních domén www.seznam.as míří na Seznam, .cc a .cx varianty registrovány nejsou. Uklepnutá varianta seynam.cz existuje, ale žádné stránky nenabízí, varianta pro zapomětlivce wwwseznam.cz není.

Další zkoumané portály (Atlas, Centrum, Quick) nemají tak typický český název jako Seznam, proto není divu, že jiné varianty top-level domén jsou z části obsazeny jiným obsahem, který zcela určitě nebude z tím českým zaměnitelný. Ani záměna písmen y a z u nich nehrozí, u zapomenutých teček se drží adresa wwwcentrum.cz, informační server a katalog WWW Centrála, tedy web portálového charakteru (ovšem s obsahem dle mého názoru poněkud chudým).

Další chutné sousto pro podobné aktivity, zpravodajské servery, také žádné zásadní překvapení nenabízí. Adresa www.ceskenovinz.cz už neexistuje, verze bez tečky také ne, www.ceskenovi­ny.net žádný obsah nemají, jiné varianty nejsou. Podobné je to u iDnes, kde na se jen na adrese wwwidnes.cz dozvíme, že doména je již zaregistrována, www.idnes.com vás nasměruje na regulérní místo.

WT100

Jediným pořádným přírůstkem z této oblasti, který za ty dva roky přibyl, je tedy zřejmě jen adresa eurotel.cc, která se stále šíří mezi uživateli jako dobrá senzace a kde najdete regulérní pornoweb. Navíc s okopírovaným vzhledem a grafikou skutečného Eurotelu (i když logo použité na plagiátu už Eurotel nepoužívá). Tato stránka kupodivu existuje už delší dobu, ačkoli ve chvíli, kdy se objevila, ji většina lidí dlouhou existenci neprorokovala. Z toho se dá usuzovat, že autor buď zůstal v dostatečné anonymitě a nebo proti němu příliš razantně postupováno nebylo, protože zářnější příklad porušení řady různých práv okopírované společnosti bychom asi těžko hledali.

Závěrem lze tedy říci, že zaměnitelné adresy velkých českých webů se neujaly a těch několik co existovalo či existuje zřejmě svým majitelům velký prospěch nepřinesly. Kromě toho i soudní praxe přinesla některé zkušenosti, jak se těmto praktikám v oprávněných případech bránit, takže pokusy z této kategorie zřejmě u nás zůstanou na okraji zájmu.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Nový osobní bankrot: pro všechny, ale až na 7 let

Nový osobní bankrot: pro všechny, ale až na 7 let

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Root.cz: 3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem