Hlavní navigace

Pachatel známý, monopol pokračuje

Marek Antoš 6. 3. 2000

Našim nadějím, které se upínaly k datu 1.1.2001, zasadil v pátek ctihodný sbor našich poslanců zásadní ránu. Vzhledem ke konečné podobě telekomunikačního zákona, jak byl schválen, totiž liberalizace trhu zůstává zčásti jen na papíře a především jen pro někoho. Nám ostatním nezbude, než znovu jen čekat.

Pokud jde o telekomunikace, čekáme už poměrně dlouho. Když český stát před lety lákal do Telecomu strategického partnera, slíbil mu na řadu služeb exkluzivitu až do roku 2001. Strategický partner měl na oplátku provést řadu zlepšení, pokrýt oblasti do té doby telefonem nedotčené a dovést Telecom na evropskou úroveň. Většina zemí EU tak pustila na trh konkurenci už v roce 1998 (některé, například Velká Británie, dokonce ještě dříve), nám nezbylo než čekat o tři roky déle.

Nelze Telecomu upřít, že v minulých letech posílal své bagry i do nejzapadlejších koutů a skutečně zaváděl telefony takřka po samotách, za což si dokonce vysloužil obvinění z neekonomického chování; faktem je, že v těchto případech by nějaká forma mobilního řešení byla zřejmě rozumnější. Množství žadatelů o telefon, čekajících na pořadníku, se postupně podařilo výrazně snížit. Na druhou stranu v jiných oblastech Telecom nestíhal a v řadě bodů dokonce neplnil ani závazné Pověření (typickým příkladem jsou podrobné telefonní účty). Pokud je dnes telefonní síť digitalizována pouze ze 70 procent, je to – i pokud uvážíme náročnost těchto změn – jednoznačný neúspěch.

Bohužel však jde o neúspěch, který se Telecomu evidentně vyplácí. Právě o nedostatečnou připravenost totiž jeho představitelé opírají svoji argumentaci proti zavedení dvou klíčových institutů, o kterých se v poslední době tolik diskutovalo: přenositelnost čisla a volba operátora. Díky svému pochybení tak Telecom dostane dva roky navíc.

Nelze šmahem prohlašovat, že tím je o dva roky prodloužen monopol. Ostatní operátoři nepochybně budou mít určitý prostor i tak, ale bohužel se jim výrazně zúží. Budou proto moci oslovit v podstatě jen velké zákazníky, které budou schopni připojit vlastními linkami, ale k drobnějším klientům se přes bariéru „poslední míle“ zkrátka nedostanou. Formálně proto monopol existovat nebude, ale drtivá většina z nás si ještě dva roky bude muset o konkurenci nechat jenom zdát a znovu čekat.

Zákon byl sice schválen v Poslanecké sněmovně, ale před nabytím platnosti ho čeká ještě cesta Senátem a prezidentův podpis. Není zcela vyloučeno, že alespoň jedna z těchto instancí by ho mohla vrátit zpátky poslancům, bohužel to však vypadá, že i v takovém případě by prošel: poslancům stačí k přehlasování hranice 100 hlasů, což je mnohem méně, než kolik jich zákon ve skutečnosti dostal. Není ostatně bez zajímavosti se podívat, kteří poslanci pro něj zvedli svoji ruku, zde je výpis hlasování. Opozičněkoaliční strany ČSSD a ODS slaví své další vítězství – tentokrát ovšem nad zájmem občanů a voličů.

Přestože se o celé věci v poslední době poměrně dost psalo, poněkud mi chybí výraznější aktivita, která by dala najevo stav veřejného mínění. Většina lidí si doposud ani neuvědomuje, že nejde jen o nějaký marginální spor na pozadí liberalizace trhu, ale o uvolnění jako takové. Nemohu si nevzpomenout na předloňský Bojkot – nyní by byla k podobné akci příležitost ještě významnější, ale původní Velká Trojka pravděpodobně žádnou masovou akci neplánuje; vzhledem k tomu, jaké „vděčnosti“ se jí posledně dostalo, asi ani není divu. Minimálně nějaká petice by přitom byla na místě, jinak se sami stavíme do role stáda ovcí, o jehož osudu mohou „mocní“ rozhodovat, jak se jim zlíbí.

MIF16

V pátek ve sněmovně rozhodoval strategický zájem státu, který chce dobře prodat svůj podíl v Českém Telecomu. Na ty, kteří stát tvoří, se tentokrát nemyslelo.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: S papírovým diářem podnikatel nezakrní

S papírovým diářem podnikatel nezakrní

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...