Hlavní navigace

Padající ceny ISDN podruhé

Marek Antoš 18. 8. 1998

Minulý týden jsem se v jednom z komentářů věnoval poklesu cen za ISDN. S pomocí jednoduché kalkulace jsem došel k závěru, že pokud poklesnou ceny, nutně je bude následovat i kvalita připojení. Ozvalo se několik čtenářů z obou stran barikády, tedy jak zástupci poskytovatelů připojení, tak zákazníci. Jejich názory podložené konkrétními čísly jsou myslím velmi zajímavé.

Minulý týden jsem se v jednom z komentářů věnoval poklesu cen za ISDN, vlivu této skutečnosti na ceny za samotné připojení a zejména tomu, zda je další pokles v cenících poskytovatelů připojení reálný. S pomocí jednoduché kalkulace jsem došel k závěru, že pokud poklesnou ceny, nutně je bude následovat i kvalita připojení. Ozvalo se několik čtenářů z obou stran barikády, tedy jak zástupci poskytovatelů připojení, tak zákazníci. Jejich názory podložené konkrétními čísly jsou myslím velmi zajímavé.

Nejprve si dovolím malou poznámku k výpočtu, který jsem ve zmíněném článku před vašima očima provedl. Především je třeba říci, že celý výpočet bere v úvahu ISDN jako substitutu pevných linek příslušné kapacity (64 kb/s), proto je logické, že je nastřelený dost vysoko. Učinil jsem tak záměrně, protože můj článek byl reakcí na komentáře ISDN serveru a Mobil serveru, které o nástupu ISDN uvažovaly právě v těchto souvislostech. Pochopitelně zcela jiná kalkulace by byla na místě, pokud bychom uvažovali o nasazení ISDN jako o něco lepšího dial-upu – pak se dá uvažovat standardní poměr 1:10 (jeden přístupový port na deset zákazníků) a celý výpočet nákladů se samozřejmě odebere trochu jiným směrem. Ale dost řečí, dejme slovo názorům našich čtenářů:


Jako první se ozval představitel jednoho z velkých českých poskytovatelů připojení:

Musím s Vámi souhlasit, že ceny ISDN připojení za ceny okolo 2500 Kč jsou na hranici únosnosti na úkor kvality. Kalkulace na ISDN připojení , chci-li dodržet poměr zhruba 10 zákazníku na port a chci-li celému 30portovemu racku dat 2Mbity, vychází v nákladech těsně pod 4.000 Kč (a když se nezapočítaly odpisy hardware, účetní, nájem, elektřina atd. – ale jenom provozní náklady jako je nákup kapacity a náklady od SPT). Z tohoto pohledu byla cena nasazená SPT Telecom za cca 4800 Kč cenou, za kterou se ISDN dalo ještě jakžtakž prodávat. U cen pod tuto hranicí (resp. hranicí 4000 Kč) musí poskytovatel, aby neprodělával, něco zhoršit, buď zhorším poměr (bude to víc než 10:1) a nebo kapacitu, kterou jim dovolím brát (méně než 2Mbity) . Myslíme si , že všichni poskytovatelé, kteří jdou pod 4000 Kč zhoršují kvalitu této služby. Teď se to možná tak neprojeví (je málo zájemců o ISDN přípojku), ale časem to začne být zlé.

Podobný názor zastává i zástupce dalšího z větších českých poskytovatelů připojení:

Sleduji s mrazením v zádech diskuse o snížení cen za pevné linky. Tedy ne že by nemohly spadnout, ale ať to počítám jak to počítám, vydělá na tom Telecom (musí byt víc pevných linek) a prodělá zákazník (konektivita se musí víckrát přeprodat). Docela by mne zajímalo, jestli ty lidi někdy sedli k tužce a papíru a spočítali si ekonomiku providera v Čechách resp. Evrope. Už tady máme u dialupu americké ceny a za konektivitu platíme pětkrát tolik než ve Státech. Moc normální mi to nepřipadá.

Ostatně tady je základní přehled cen. Samotnou zahraniční linku 2 Mb/s prodává SPT Telecom za přibližně 1,7 milionu měsíčně, Global One za 1 milion a Mero asi za 850 tisíc. Pokud jde o vlastní konektivitu, Ebone stál nedávno 2 Mb/s 1,2 milionu za měsíc, ale možná má zajímavé ceny na úvod v pražském uzlu, podobná cena je i u UUNETu, u Global One záleží cena na míře přeprodávání (agregace). UUNET má výhodu v tom, že zaručuje nepřeprodávání, Ebone nezaručuje nic, ale má sem impozantní kapacitu.

Třetí a poslední názor naopak přináší trochu jiný pohled na věc a osobně se domnívám, že má v lecčems pravdu:

Přečetl jsem si Váš článek obecně uvažující o cenách a kvalitě připojení k Internetu prostřednictvím ISDN. V zásadě s ním souhlasím. Do obecných úvah bych ovšem zahrnul ještě dvě skutečnosti.

  • Na český trh vstupují velcí hráči (EBONE, G1). Ti rozhodně nemají 512 kb/s linku za 460 tis. měsíčně, ale výrazně levnější. I velcí primární poskytovatelé začínají dnes odebírat konektivitu od těchto firem (PVT, CESNET). Myslím, že se jim tak náklady na zahraniční konektivitu snižují. Je otázkou, jestli za nějakou dobu bude ještě někdo v ČR udržovat vlastní zahraniční linku. Levnější zahraniční konektivita se jistě projeví buď na cenách (což nepředpokládám) nebo na zvýšené zahraniční konektivitě poskytovatelů (čemuž bych věřil více, protože požadavky klientů na přenosové pásmo trvale rostou). Celé to ovsem může ovlivnit poskytování služeb přes ISDN.
  • Zdá se, že SPT Telecom začal věnovat službám Internetu zvýšenou pozornost. To je gigant, jehož možnosti jsou téměř neomezené (finanční, technické a další). Pokud SPT Telecom nasadí nízkou cenu za ISDN, budou ostatní nuceni se přizpůsobit. Domnívám se navíc, že SPT udělá hodně pro to, aby jeho služby přístupu via ISDN byly kvalitní. Jak se aktivita SPT promítne do celkového vývoje Internetu u nás (nejen připojení via ISDN) si netroufám spekulovat.

Takže najděme proroka, ten nám to vše poví. A když nám řekne pravdu – budou mnozí házet kamením.

Vzhledem k tomu, že autoři těchto příspěvků dílem nedali do uzávěrky souhlas k zveřejnění svého jména, dílem si ho výslovně nepřáli, uvádím je anonymně. Texty byly mírně upraveny.

Marek Antoš a zejména naši čtenáři

MIF16


Související články a odkazy:

* Ceny ISDN padají jako hrušky na podzim. No jo, ale…

* Co dělají ceny Internetu přes ISDN? Padají, padají…

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty