Hlavní navigace

Patrick Zandl opouští Mobil Media

Mirek Zeman

Letošní rok je patrně rokem odchodů "otců zakladatelů" od internetových projektů, které tvořily nebo tvoří podstatu českého Internetu. Před měsícem opustil Český Telecom a s ním Svět namodro Daniel Dočekal, nyní se objevila informace, že z Mobil Medií - a tedy i Mobilu - odchází Patrick Zandl.

„Dobry den, dnes jsem byl neco vyrizovat v MF DNES a tam jsem se doslechl, ze Zandl z iDnesu byl vyhozen. Pry kvuli nejakemu konfliktu se Safrem [Pavel Šafr, šéfredaktor deníku Mladá fronta Dnes – pozn. autor]. Asi uz to vite, ale tak jsem si rikal ,“ stálo ve zprávě, která dorazila do mé pošty ve středu 6. listopadu krátce před půlnocí. Lupa v tomto ohledu funguje trochu jako Drudge Report, svodka všech možných drbů, která odstartovala aféru Clinton vs. Lewinská, takže dříve či později k nám každá informace prosákne, často v několika navzájem se vylučujících variantách. Tento případ nebyl výjimkou, závěry však byly vzácně shodné: Zakladatel serveru Mobil.cz a nynější kreativní ředitel serveru iDnes Patrick Zandl odchází.

Mobil vznikl v roce 1996 rukou Petra Mitošinky a Patricka Zandla jako zpravodaj ze světa telekomunikací. Patrick Zandl v té době ještě pracoval v mediální agentuře M.I.A., kterou opustil rok poté, aby se Mobilu mohl věnovat naplno. Postupně se kolem něj zrodila řada projektů, z nichž nejvýraznější byl dle mého server iPort, jehož činnost však byla po dvou letech ukončena, protože nelákal inzerenty a Mobil se chtěl soustředit na technologický segment. Mezi tím se k Mobilu přidal ještě server BonusWeb. Koncem roku 2000 se obrazně řečeno Mobil Server, s.r.o. transformovala na Mobil Media, a.s. a třetina byla vzápětí prodána vydavatelství MAFRA, jemuž patřil iDnes, Mladá fronta Dnes, deník Lidové noviny apod.

Na činnost Mobil Medií pod hlavičkou iDnes mám specifický pohled. Když se Pavla Zuny, šéfredaktora zpravodajství TV Nova, ptali, proč mají zprávy TV Nova větší sledovanost než zprávy České televize, jako jeden z důvodů uvedl motivaci redaktorů. Ve velkém kolosu mají všichni „své jisté“ a selhání jedince nevede k selhání systému. Malá firma musí být neustále ve střehu a pořád přicházet s novými a novými nápady, aby přežila. Na někoho to působí jako droga, na někoho naopak. Jako dlouholetý čtenář Mobilu musím říci, že po spojení s iDnes nabraly servery Mobil Medií „dinosauří krok“ a ztratily ledasco ze své bezprostředností a dravosti na úkor procesu standardizace.

Třebaže Pavla Šafra předchází pověst člověka, se kterým není snadné vyjít, a někteří lidé před ním již několik let marně prchají napříč deníkovou scénou (dříve byl šéfredaktorem Lidových novin, deníku Telegraf apod.), důvodem odchodu Patricka Zandla není spor s šéfredaktorem Mladé fronty Dnes, ale únava a zdraví. Patrick Zandl byl dle svých vlastních slov s iDnes vždy nekompatibilní a některé věci, jako například, že pro zvětšení objemu emailové schránky musel podávat oficiální žádost, jej ničily. MAFRA je zkrátka v porovnání s malou firmou nepružný kolos a fakt, že když chce člověk něco prosadit, musí to schválit 15 lidí, často sebere veškerou chuť k další práci.

Když koupila MAFRA v Mobil Mediích třetinový podíl, jejich podílníci si přes veškeré spekulace na příliš peněz nepřišli. Dostali „něco málo“, jak mi kdysi řekl současný ředitel multimediální divize MAFRA Stanislav Holec, možnost financování dalšího rozvoje a slib, že půjde-li vše podle plánu, odkoupí MAFRA zbytek společnosti. Na tento bod programu došlo v polovině letošního roku a MAFRA je nyní stoprocentním vlastníkem Mobil Medií. Vztahy původních majitelů Mobil Medií k MAFRA jsou v současné době již pouze pracovně-právní. Cena nebyla zveřejněna, pohybuje se v desítkách milionů korun. Nyní již zaměstnanec ve výpovědní lhůtě Patrick Zandl říká, že půl roku nebude dělat nic a pak se uvidí

V současné době běžící výpovědní lhůta končí 14. ledna roku 2003. Jedná se o datum, kdy bude spuštěn zbrusu nový, restrukturalizovaný iDnes. Ten bude ořezán o všechny prvky, jež by byť jen vzdáleně mohly připomínat portál a zůstane zachována pouze obsahová část (rozuměj: zpravodajství). Jedná se o proměnu probíhající pod taktovkou Patricka Zandla a jak sám říká, po 14. lednu už nebude mít v iDnes co dělat. :-) O jeho práci se podělí několik lidí: Oficiálně je již jasné, že kreativním ředitelem iDnes bude Petr Matoušek, současný ředitel e-komerce a bývalý šéfredaktor serveru Novinky. Část spadající do portfolia Mobil Medií bude řídit Zdeněk Polách, původně šéfredaktor BonusWebu.

Anketa

MAFRA zaplatila za Mobil Media:

Našli jste v článku chybu?

21. 11. 2002 1:36

Zdeněk Polách (neregistrovaný)
Jste asi hodně špatně informovaný. Patrick byl šéfem e-commerce v Mobil Media, potom byl šéfredaktorem Technetu a potom šel dělat kreativního ředitele iDNESu. Myslím ale, že není podstatné to, jak se nazývala jeho aktuální pracovní pozice v rámci pracovně-právních vztahů se zaměstnavatelem, ale to, co dělal... A nutno říct, že iDNES má možná spoustu ředitelů pokud jde o název funkce, ale po loňském zeštíhlování asi nejvíc ředitelů, kteří víc pracují než kecají. A o tom to možná je.
PS: ne…

19. 11. 2002 15:11

ester (neregistrovaný)
To je přesný příklad toho, o čem mluvím... proč neřeknete konkrétně, proč nezapláčete?!? Asi nemáte co... :-))
Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí