Hlavní navigace

Peter Polák: Ohrozí Apple Pay naše banky?

 Autor: Apple
Peter Polák 17. 9. 2014

Apple není první, kdo vytvořil inovativní koncept elektronických plateb. Je ale prvním, kdo zřejmě uspěje. Má k tomu všechny předpoklady.

Největší problém elektronického bankovnictví na českém a slovenském trhu je, že neexistuje pohodlný způsob, jak platit na webu přes mobil. Při koupi zboží v e-shopu sice můžeme využít platební bránu, ta nás ale většinou přesměruje na internet banking.

V obou zemích je bohužel pravidlem, že webový internet banking je na mobilu prakticky nepoužitelný, protože byl optimalizovaný na velkou horizontální obrazovku ne malý vertikální displej. Banky tuto skutečnost vyvažují nabídkou bankovních aplikací pro chytré telefony – s těmi ale zase neumí pracovat e-shopy.

Takže si můžeme vybrat: buď zkusíme zaplatit nepoužitelným webovým bankingem, nebo si zapíšeme číslo účtu, sumu a variabilní symbol a provedeme platbu v aplikaci. Ani jedna z těchto možností se ale nedá považovat za vyhovující řešení. 

Čerstvě představený systém Apple Pay takovým řešením je. Umožní platit jakoukoliv kartou, bez ohledu na to, která banka ji vydala, nebo zda je bezkontaktní. Ať už v mobilních aplikacích, nebo na webu přes mobil. S vysokou úrovní zabezpečení, kterou zaručí Touch ID (při každé platbě se snímá a vyhodnocuje otisk palce uživatele). Bez ohledu na to, jakého máte operátora. 

Apple není první, kdo vytvořil inovativní koncept elektronických plateb. Je ale prvním, kdo zřejmě uspěje. Má k tomu všechny předpoklady. Má dostatek zákazníků a již dnes vlastní databázi zhruba 800 milionů platebních karet. Má silnou vyjednávací pozici vůči obchodníkům – kdo si dnes dovolí nepodporovat iPhone? A má rovněž přízeň velkých kartových společností – naše lokální pobočky Visa nebo MasterCard se doslova předhánějí ve vyjádřeních, kdo bude s Applem spolupracovat více. 

Pokud bude mít Apple Pay úspěch, výrazně to ovlivní elektronické bankovnictví. Apple se de facto stane zprostředkovatelem platby mezi kartovou společností a obchodníkem, což je role, která u nás náleží zatím výlučně pouze bankám. S trochou spekulace se dá hovořit o vstupu Apple do bankovního sektoru. 

Pro samotné banky to představuje ohrožení – mobilní byznys je extrémně dynamický a má velký potenciál rušit zavedené pořádky a nastolovat nové. Pěkným příkladem je síť kaváren Starbucks a její vlastní úspěšný model mobilních plateb. Odhady postavené na reportech z minulých let hovoří o tom, že předplacenými kartami Starbucks proteklo loni přes dva a půl miliardy dolarů. To jsou peníze, které by jinak byly uloženy na účtech bank. 

A to mluvíme jen o kávě – Apple Pay má řádově vyšší potenciál. Stačí si představit, že Apple začne rovněž vydávat předplacené karty, kterými budou moci lidé platit za… vlastně prakticky cokoliv. A mnohem pohodlněji než prostřednictvím internet bankingu. 

Počet českých zákazníků, kteří nakupují přes mobil, roste. Podle lednového průzkumu portálu Tapomat.cz tvořily minulý rok mobilní nákupy v českých e-shopech 8 % všech tržeb, což představuje dvojnásobný nárůst oproti předcházejícímu období. Tato čísla budou samozřejmě dále stoupat a platby mobilem na webu budou nabírat na důležitosti. 

MIF16

Pokud si tedy chce bankovní sektor udržet své postavení, měl by velmi rychle začít splácet svůj technologický dluh. Banky si musí uvědomit tři důležité věci: 

  1. že primární funkcí bankovního účtu je realizace platby, 
  2. že v době internetu je to platba za zboží v e-shopu a 
  3. že v době chytrých telefonů se tento nákup uskutečňuje mobilem. 

Internet banking jako mobilní aplikace není funkčním řešením. Tím je naopak responzivní webový internet banking pohodlně použitelný na mobilu. To je první a nevyhnutelný krok, na který by se české a slovenské banky měly soustředit víc, než na bezdotykové platby.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Root.cz: 500 Mbps přes telefonní linku s G.fast

500 Mbps přes telefonní linku s G.fast

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Ahold nabízel falšovaný slunečnicový olej

Ahold nabízel falšovaný slunečnicový olej

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P