Hlavní navigace

Pevné, nebo levné linky? Obojí!

Marek Antoš

Bývaly v českém Internetu časy, kdy stála pevná linka o kapacitě 64 kb/s přes sto tisíc korun. Za poslední dva roky však ceny dramaticky poklesly a jak se zdá, zatím nenarazily na své dno. Svědčí o tom výrazné snížení cen pevných linek, které oznamil Internet OnLine a Contactel.

V týdenním rozestupu vydaly tyto společnosti své tiskové zprávy, kterými oznamují snížení cen pevných linek, u některých z nich dokonce až o 33 procent, což není právě kosmetická úprava. Ještě nedávno bylo důvodem k oslavě, když cenová úroveň 64 kb/s linek poklesla pod dvacet tisíc a nyní se už pomaličku začíná tlačit na hranici deseti tisíc; řeč je samozřejmě o linkách s neomezeným přenosem dat, počítané linky jsou pod touto hranicí už dávno.

Dlouhé řečnění není na místě, nejnázornější jsou změny cen u obou společností, když je provnáme v jedné tabulce:

Kapacita Internet OnLine Contactel
staré ceny nové ceny staré ceny nové ceny
64 kb/s 19 500 Kč 14 900 Kč 19 500 Kč 12 990 Kč
128 kb/s 35 500 Kč 28 900 Kč 34 000 Kč 24 990 Kč
256 kb/s 62 500 Kč 52 900 Kč 62 000 Kč 47 990 Kč

Jak je vidět, původně byli oba poskytovatelé zhruba na stejné cenové úrovni, nyní se však Contactel dostal výrazně pod nabídku IOL – v případě 64 kb/s činí rozdíl necelé 2 tisíce, u 256 kb/s už dokonce pět tisíc. Pro správné pochopení je však důležité si uvědomit, že Contactel nové ceny oznámil až týden po IOL, takže se mohl nechat novým ceníkem konkurence tak trochu inspirovat.

Řada lidí si jistě klade otázku, jak je možné, že jsou ceny dramaticky nižší než dříve, pokud bychom je srovnali s dobou před šesti lety, možná až desetkrát. Současně se objevuje obava, zda to nebude mít vliv na kvalitu vlastního připojení. Hlavním důvodem je nepochybně to, že zde sklízíme sladké plody ostré konkurence, která mezi poskytovateli připojení k Internetu panuje. Podle některých odborníků jsou současné ceny dokonce částečně dumpingové a jsou investicí do budoucna; osobně tento názor nesdílím, ale je zřejmé, že jsou ceny skutečně osekány na kost a na vlastní zisk už mnoho nezbývá. Obavy o kvalitu připojení jsou však zbytečné: nesmíme zapomínat také na to, že se snižují i ceny za služby, které odebírají naopak poskytovatelé. Cena zahraniční konektivity „za kus“ se v posledních letech výrazně snížila, vzhledem k příchodu velkých upstream providerů přímo do Prahy je také jednodušší si jí obstarat. Navíc se zde uplatňují výrazné úspory z rozsahu: linka 34 Mb/s do zahraničí rozhodně ani zdaleka nestojí 17× tolik jako 2 Mb/s.

Zajímavý je však také další trend: stále méně se prodává za ceníkové ceny. Podobná praxe byla u českých poskytovatelů obvyklá už dříve, cena se v řadě případů šila na tělo každému zákazníkovi zvlášť, což nakonec není nic neobvyklého. Na rozdíl od současnosti však alespoň všichni poskytovatelé měli nějaký standardní ceník, což dnes zdaleka není samozřejmostí. V současné době dáváme dohromady od základů nový přehled poskytovatelů a u řady z nich narážíme na to, že nemají žádný ceník a nabídku šijí vždy na tělo zákazníkovi.

Kromě neomezených pevných linek nabízí většina poskytovatelů také jejich počítané verze, které mají podstatně nižší paušál a platí se podle přenesených dat. Také zde se projevuje působení konkurence, takže se tyto pevné linky pomaličku začínají stávat alternativou i pro zvlášť aktivní domácí uživatele, kteří stráví na Internetu dlouhou dobu (a množství impulsů). To už je však téma na samostatný článek.

Osobně se přiznám, že ačkoliv sleduji český Internet a poskytovatele připojení už řadu let, nemohu najít žádný tehdejších ceníků a mám proto jen nejasnou představu o tehdejších cenách. Přesné porovnání cen dnes a tehdy by přitom bylo nepochybně zajímavé. Rád bych proto vyzval ty z vás (třeba i z řad poskytovatelů), kteří mají nějaký přehled cen libovolné firmy, který je starý aspoň čtyři roky, aby mi ho poslali – s radostí se o něj podělím i s ostatními.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

20. 6. 2000 12:26

PP (neregistrovaný)
vsechny konkretni priklady jsou z prahy, jinde - v mensich lokalitach, to vypada stejne, ale urcite mate pravdu i vy, je to sazka do CT loterie.

19. 6. 2000 12:50

Dan Lukes (neregistrovaný)
Jenze SPT nabizi datove okruhy - ano, nekde je sice realisuje pomoci analogovych okruhu, ale pribyva mist, kde SPT proste analogove okruhy nedodava. Prikladem je Praha, kde je prakticky nemozne ziskat analogovy okruh.

Pak je take otazka, podle ceho maji byt okruhy kvalitni - ohmicky odpor je slaby zaklad testu kvality - u techto rychlosti je podstatnejsi utlumova charakteristika, ktera je na predavanych vedenich velice casto nevhodna pro prenost basebandovymi modemy. SPT vyslovne uvadi, ze jim d…

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku