Hlavní navigace

Piictu končí a uživatelé jsou ti poslední, o koho jde

Daniel Dočekal 24. 5. 2013

Piictu končí a jeho tým přechází do Kandu, společnosti patřící pod Betwaworks (známé například v souvislosti s Digg.com). Na konci není nic až tak zvláštního, až na jedno poučení.

Končící Piictu – www.piictu.com – prakticky během několika dní zmizí, aplikace přestane fungovat. Tým z Piictu přechází do společností Kandu (další startup společnosti Betaworks, která je více známa v souvislosti se službou Digg.com – viz Digg.com prodán za půl milionu dolarů, spojí se s News.me) a jak plyne z komentáře Petra Reichla, jde z interního pohledu o logický vývoj – Piictu a Kandu se začaly věnovat vývoji obdobného produktu. A výsledné řešení tedy je to, že došlo ke spojení a zániku Piictu.

TechCrunch.com připomíná, že Piictu získalo 1,73 milionu dolarů investic, ale také dodává, že se „nikdy neodlepilo od země“. Jinak vcelku nic objevného v celé záležitosti nepřináší. Tedy až na konstatování toho, že „další foto aplikaci pokrývá prach“. Takže připomeňme ještě to, že Piictu byla skutečně „další“ foto-aplikace, která ve své historii měla jedno nesmírné štěstí – chvilkovou episodu s „konfliktem“ s obdobnou aplikací od Google jménem Photovine (viz Google odepsal velkou várku aplikací, Češi z Piictu mohou slavit). Z Piictu se ale ani po investici a mediálním zviditelněním díky konfliktu s Photovine nikdy nestala masově používaná aplikace. A je nutné dodat, že na tom nelze shledávat nic negativního, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Z hlediska uživatelů Piictu je to klasická situace internetových startupů, se jakou se budeme setkávat ještě dlouho. Startup končí, ať už úspěšným prodejem nebo selháním. Uživatelé, kteří po měsíce či roky věnovali svůj čas a energii službě, která by bez nich prakticky nemohla existovat, ale startupu nejsou ani dost dobří na to, aby vlastní práci mohli snadno získat zpět.

V případě Piictu „můžete“ získat své fotografie,ale pouze pokud pošlete e-mail a v něm napíšete, že chcete své fotografie získat. A poté můžete s napětím očekávat, jestli skutečně do 14. června své fotografie dostanete.

„Piictu je podle mne dobrým příkladem přehnané víry v nafukování bubliny. Nulový obchodní model, víra v to, že firma exituje prodejem do Google nebo jiné internetové megakorporace, hlavně se nezdržovat přemýšlením o finanční soběstačnosti.“ via Lekce z Piictu od Patricka Zandla

Vaše data (ne)jsou vaše

Možná by mělo patřit k povinné výbavě jakékoliv internetové služby to, že můžete bezproblémově získat vše, co jste do takové služby vložili. Tak jak to už delší dobu nabízí Google a po dlouhém odmítání to umožnil i Facebook. Oba v podobě specializované funkčnosti, která ale není závislá na tom, jestli někam pošlete e-mail a jestli na druhé straně někdo najde čas váš požadavek zpracovat.

WT100

Je trochu s podivem, že Piictu nikdy nemělo žádné „api“ ani mechanismus, který by umožňoval získat (zpět) váš vlastní obsah. A smutné je, že konec Piictu nezahrnuje zprovoznění alespoň základního mechanismu pro strojové získání obsahu. Dalo by se to považovat za slušnost, nebo prostě alespoň za  ukázku respektu k těm, díky kterým Piictu mohlo vzniknout. A také úspěšně přejít pod jinou společnost a zaniknout.

Samozřejmě, slova o „povinné výbavě“ jsou trochu nadsázkou. Nařizovat něco takového „zákonem“ by jistě šlo, nepochybně by to Evropská unie nařídit mohla (a možná to i brzy začne řešit). Možná by ale prostě stačilo, aby uživatelé něco takového požadovali. A pokud to služba neumí, tak prostě službu nepoužívali. Ale to je stejně snová představa, jako ta, že by to bylo povinné.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Lupa.cz: RTB už není výprodej volného prostoru

RTB už není výprodej volného prostoru

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

DigiZone.cz: ČT začne vysílat z Hradce Králové

ČT začne vysílat z Hradce Králové

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

DigiZone.cz: UPC má v nabídce Discovery v HD

UPC má v nabídce Discovery v HD

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

DigiZone.cz: Banaxi: videa kdekoli na světě

Banaxi: videa kdekoli na světě

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Vitalia.cz: 5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?