Hlavní navigace

PirateLeaks po půl roce: dvě žaloby a pět whistleblowerů

Petr Kočí

Mluvčí PirateLeaks Jakub Michálek shrnuje v rozhovoru pro iDnes dosavadní aktivity půl roku starého projektu, který má ambici stát se českou obdobou WikiLeaks. Od prosince se na něj obrátilo „asi pět skutečně aktivních whistleblowerů“, tedy lidí s přístupem k neveřejným informacím, které chtějí zveřejnit aniž by při tom prozradili svou identitu.

Mluvčí Pirate­Leaks Jakub Michálek shrnuje v rozhovoru pro iDnes dosavadní aktivity půl roku starého projektu, který má ambici stát se českou obdobou WikiLeaks. Od prosince se na něj obrátilo „asi pět skutečně aktivních whistleblowerů“, tedy lidí s přístupem k neveřejným informacím, které chtějí zveřejnit aniž by při tom prozradili svou identitu.

Za největší úspěch považu­je Jakub Michálek publikování dokumentů popisujících hospodaření politických stran. Ty si sice může prohlédnout každý zájemce v Parlamentní knihovně ČR, PirateLeaks je ale dali na volně přístupný web a vysloužili si tak vyšetřování Úřadem na ochranu osobních údajů. Ten nakonec uznal, že jsou v právu.

UX17_pulpitel2

Čeští piráti podali také dvě správní žaloby na státní instituce, které podle nich zdržují a znemoňují svobodný přístup k informacím. Jednu na Nejvyšší kontrolní úřad, jenž nechce vydat dokumenty o činnosti svého šéfa, druhou na Ministerstvo financí ČR, které se brání vydání dokumentů o České konsolidační agentuře.

Zdroj: iDnes

Našli jste v článku chybu?
18. 7. 2011 22:08
Lukas (neregistrovaný)

Kez by na PirateLeaks zverejnily kompletni databazi jizdnich radu. Nechapu, proc ma kazdy obvyvatel zeme pouzivat priblbly IDOS.

19. 7. 2011 12:06
převratné (neregistrovaný)

Ale prosím vás, co to je zase za myšlenkovité pochody? To si jako vážně myslíte, že si ti u moci nedokáží najmout nové kádry? Nehledě na to, že přímá vazba na profláklé xichty tam je až do ministerstva, ale to je celkem fuk. Podstatené je, co a jak dělají a podle toho soudím. A dělají to klasicky - manipulativně a neupřímně. VV a zelení toho taky alternativně nakecali.. ale indície byly a stejné je to u pirátů