Hlavní navigace

Piráti, ptáčci - jak to je?

KuTy

Přestože softwarové pirátství nepatří k hlavním tématům, se kterými se na Lupě setkáváme, vzbudily dva články z tohoto oboru poměrně velkou odezvu. Vzhledem k tomu, že bychom rádi dali prostor polemickým názorům, zveřejňujeme na toto téma ještě jeden článek od našeho čtenáře.

Zaujaly mne články týkající se počítačového pirátství a protože se cítím býti jedním z těch, kterých se články týkají, dovolím si celou problematiku komentovat ze svého pohledu. Za prvé by bylo dobré vymezit, co je to pirátství nebo pirát. Je to soutěžení jednotlivých „crakerských grup“ o prvenství v „relejsnutí“ jednotlivých her? Člověk využívající díru na trhu (nebo dovozní politiku, monopolní postavení jedné společnosti atd.) k prodeji tzv. full games prostřednictvím Internetu? Nebo je to ten „pařan“, který si zahraje hru získanou kdoví odkud a následně ji poskytne kamarádovi (po dohraní ovšem skončí někde hluboko v šuplíku)? Kdo by se pokusil toto definovat, stál by zřejmě před nelehkým úkolem, který bych mu osobně ani v nejmenším nezáviděl.

Ano, je třeba chránit autorská práva k duševním produktům, proto máme softwarovou policii, která chytá malé ptáčky. Ale je to systémové řešení? Za současného stavu přijdou noví ptáčci a budou pokračovat v započatém díle. Myslím si proto, že je to otázka životní úrovně. Porovnejme pro příklad Spojené státy a naši zem. Nejnižší hodinový plat se v USA pohybuje kolem pěti dolarů. Průměrná hra zde stojí kolem 35 dolarů. Američan s nejnižším platem si tedy vydělá na hru asi za sedm hodin. Našinec si v průměru vydělá asi 50 korun čistého za hodinu, z čehož můžeme zhruba vypočítat, že hra na českém trhu by měla stát asi 350 korun českých… Příjemná částka, že? Máme-li před sebou toto porovnání, je třeba si položit otázku: Riskoval bych nelegální kopii za 150, nebo bych si koupil originální produkt se všemi výhodami?

Jistě, toto porovnání se týká her, ale srovnávat můžeme mimo profesionálních programů i s ostatním softwarem. Příklad: nedávno jsem zatoužil po WinOncd 3.6 a počal se pídit po domácím prodejci (v obchodě „jedné“ firmy nemáte šanci). Následně jsem zjistil, po kontaktu nejbližšího distributora (Německo), že u nás prodejce není, ale rádi mi WinOncd zašlou za symbolickou cenu 150 marek plus balné a poštovné. Co asi učiní našinec po přepočtu na koruny a zhlédnutí internetové stránky s desetinovou cenou? Myslím, že učinit něco v této věci by bylo víc než přínosem. Je jasné, že ceny nejsou vycucané z prstu, že se musí zaplatit vývoj, výroba, distribuce a jiné. Ale vzpomeňme kolik stála minuta hovoru z mobilního telefonu před pár lety… Nemusí pršet, stačí když bude kapat, ale hustěji prosím.

Na závěr bych chtěl jen vysvětlit, proč si myslím, že patřím do oné skupiny (pirátů ?). Jsem průměrně výdělečný „pařan“ a počítače jsou mým hobby z hlediska běžného uživatele. Tudíž mi nezbývá nic jiného než…

kuty

Starší, související články:

Našli jste v článku chybu?

22. 10. 1999 12:14

dedecek (neregistrovaný)
Dovolim si nesouhlasit. Kdyz uz se tady tak casto mluvi o hrach, tak si musis ty FIZLE@BSA.CZ :) uvedomit, ze tezko udelas stejnou grafiku, stejnou hudbu atd. Takze z tohoto pohledu je to vskutku umelecke dilo - staci se nekdy podivat na jmena autoru hudby a grafiky, velmi casto tam najdes zname umelce.

Starec nad hrobem

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Poznáte poctivé suroviny na pečení cukroví?

Poznáte poctivé suroviny na pečení cukroví?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Zeleninové jogurty prý budou hit

Zeleninové jogurty prý budou hit

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte