Hlavní navigace

Placené SMS: Gatekeeper, levnesms.cz a sms.sluzba.cz

Jiří Peterka

Vedle služby Mobilem.cz se začínají objevovat další služby stejného zaměření, nabízející ještě nižší ceny za odeslání zprávy SMS bez ohledu na to, v síti kterého mobilního operátora bude doručena. Oblíbený desktopový program Gatekeeper již také podporuje placené zprávy SMS, ale spolupracovat umí jen s jednou službou.

Včera jsem na Lupě ve článku Jak funguje Mobilem.cz? popisoval, jak funguje služba Mobilem.cz, nabízející zpoplatněné zasílání zpráv SMS z Internetu do všech mobilních sítí, za jednotnou cenu 1,50 Kč. Ještě včera, skrze diskusi pod článkem, vyšlo najevo, že nejde zdaleka o jedinou službu svého druhu a na obzoru by mohla být skutečná konkurence – včetně boje o zákazníka skrze ceny, kvalitu a rozsah služeb, spolehlivost a další parametry. Dnes se tedy zmíním ještě o dvou dalších službách:

  • poněkud podrobněji o službě www.levnesms.cz, která nabízí odeslání SMS zprávy za 1,15 Kč
  • jen velmi stručně o sms.sluzba.cz: tato ještě nefunguje, ale slibuje, že nabídne cenu, která nepřesáhne 1,20 Kč

Levnesms.cz
levnesms.cz funguje na obdobném principu jako včera popisovaná Mobilem.cz. Jde o placenou službu, u které se uživatel musí registrovat, vytvořit si (nabít) určitý kredit a z něj pak může čerpat – tj. odesílat za úplatu zprávy SMS. Cena, kterou levnesms.cz v současné době nabízí, je výrazně nižší než u Mobilem.cz: 1,15 Kč.

Služba jako taková již řádně funguje (mohu dosvědčit), ale zatím jen přes provizorní SMS centrum. To se konkrétně projevuje tak, že jako číslo odesilatele se u přijatých SMS zpráv objevuje dočasné číslo, které se zřejmě brzy ještě změní. Stejně jako u Mobilem.cz se u přijaté zprávy neobjeví telefonní číslo skutečného autora zprávy (i když je službě známo, díky údajům zadaným při registraci). Důvod bude nejspíše stejný jako u Mobilem.cz (viz včerejší článek ).

Weblevnesms.cz by ještě měl projít celkovou změnou designu, a služba bude časem nabízet také další rozšíření. Provozovatelé mi k tomu napsali:

Snažíme se dojednat ještě levnější ceny a možnost zvyšování kapacity SMS centra (ta má nyní velké rezervy, hledíme však do budoucna). Spolu s těmito jednáními probíhá tvorba druhé verze stránek. Spojili jsme se s profesionální designérskou firmou a se serverem poskytujícím nadstandardní SMS služby (loga, vyzvánění, java aplikace do mobilu). Budeme usilovat o co nejrychlejší převedení výsledku našeho spojení do praxe.

Zajímavé je také vyjádření provozovatelů služby levnesms.cz k otázce cen:

Dočasnou nemožnost poskytovat rozšířené mobilní služby vyrovnáváme nejnižší cenou za SMS na trhu, která by se ani po uvedení nového webu s větší nabídkou služeb neměla zvyšovat. To však BOHUŽEL nemůžeme garantovat, protože jsme (stejně jako veškerá konkurence) přímo závislí na cenách SMS od T-Mobile.

Pojďme nyní k vlastnostem levnesms.cz a k jejímu fungování. Princip je skutečně stejný jako u Mobilem.cz (a nejspíše bude stejný i u dalších služeb tohoto typu). Konkrétními odlišnostmi od Mobilem.cz jsou například:

  • absence vazby na samostatný program typu Gatekeeperu, jediná možnost odesílání SMS zpráv je přes webové rozhraní
  • dobíjení jen převodem na účet provozovatele (není zde varianta eBanky)
  • není zde archiv odeslaných SMS zpráv ani detailní výpis účtu
  • levnesms.cz naopak již nyní nabízí telefonní seznam (možnost vytvořit si vlastní adresář se jmény a telefonními čísly)

Pokud jde o praktické použití levnesms.cz, zde jsem narazil na jednu malou nepříjemnost, která by asi stála za ošetření. Jde o použití klávesy ENTER při psaní textu zprávy. V případě Mobilem.cz ENTER fungoval jako odřádkování v textu (byť na to původně nebylo připraveno javascriptové počítadlo délky zprávy a počítalo chybně), a pro odeslání celé zprávy SMS bylo třeba explicitně kliknout na příslušné tlačítko. U levnesms.cz je každý stisk klávesy ENTER interpretován jako povel k okamžitému odeslání zprávy SMS. Než mi to došlo, už jsem měl za sebou dvě zprávy SMS odeslané. Je to asi o zvyk, ale přesto bych se přimlouval za „bezpečnější“ variantu, s nutností explicitně potvrdit odeslání zprávy.

Formulář pro zápis a odeslání zprávy SMS u služby levnesms.cz ukazuje následující obrázek:

Gatekeeper
Včera jsem sliboval ještě popis toho, jak se změnil oblíbený program Gatekeeper, umožňující připravovat a odesílat zprávy SMS s plným komfortem z počítače přes webové SMS brány. Jelikož zde nemám prostor na detailnější popis, soustředím se na změny, ke kterým u něj došlo v souvislosti se zpoplatněním zpráv SMS u T-Mobile.

Jednou změnou je to, jak se dostat k plné verzi programu. Ten je dostupný jako freeware živený reklamami, nebo jako placená plná verze. Jak už jsem psal včera, pokud si na Mobilem.cz nabijete kredit alespoň na 500 korun (ne nutně najednou), dostanete za to plnou verzi Gatekeeperu. Z diskuse s autorem a provozovatelem Mobilem.cz jsem však pochopil, že zatím ještě nemají dořešen mechanismus samotného poskytnutí plné verze registrovaným zákazníkům s dostatečnou výší kreditu. Jelikož Gatekeeper není integrální součástí služby, vzniká problém s registračními údaji zákazníků Mobilem.cz autorovi programu Gatekeeper, aby jim mohl vystavit potřebné sériové číslo.

Aktuální verze Gatekeeperu (1.6.1.0) již je připravena na placené SMS zprávy. Obecně možná prostřednictvím různých placených bran, resp. služeb, ale v současné době podporuje jen ty, které vytváří služba Mobilem.cz (a není mi známo, zda spolupráce mezi autorem Gatekeeperu a provozovateli Mobilem.cz je či není exkluzivní).

V nabídce dostupných bran v Gatekeeperu jsou tedy ode dneška dvě placené brány, provozované Mobilem.cz (jedna do sítě T-Mobile a druhá do zahraničí), a Gatekeeper samozřejmě umí načíst jejich definice a pracovat s nimi (viz obrázek). Ačkoli Mobilem.cz již dnes nabízí zpoplatněné posílání SMS zpráv i do ostatních mobilních sítí, z Gatekeeperu by je asi nikdo nepoužíval, dokud je dostupné zasílání zdarma.

Praktické použití placených či neplacených bran, resp. volba mezi nimi, se provádí předvolbou čísla, na které má být SMS zpráva zaslána. To lze dělat jak jednorázově, při samotném odesílání, tak i trvale, v rámci nastavení konkrétní položky v telefonním seznamu (adresáři) – viz následující obrázek, kde je pro konkrétního příjemce pevně nastavena brána, přes kterou mu budou SMS zprávy zasílány.

Když pak už začnete psát SMS zprávu někomu, komu bude zaslána skrze placenou bránu, Gatekeeper to samozřejmě rozpozná a průběžně vám počítá cenu vaší zprávy (viz obrázek, červeně).

Spolupráce mezi Gatekeeperem a Mobilem.cz je však ještě těsnější, než jen pouhé využití placené SMS brány. Součástí nastavení (konfigurace) Gatekeeperu je i zadání přihlašovacího jména a hesla k Mobilem.cz (což je ostatně nutné pro využití placené brány). Díky tomu pak ale Gatekeeper dokáže „sáhnout“ na web Mobilem.cz a otevřít vám okno (instanci browseru) ukazující stav vašeho uživatelského účtu u této služby, viz obrázek.

Našli jste v článku chybu?

6. 2. 2003 11:02

Mira (neregistrovaný)
Mě osobne treba Enter v SMS dost chybi.
I muj starej Ericsson (A2618s) takovou moznost nabizi a ja ji celkem casto pouzivam.
Misto mezery tam dam proste novou radku (ne kazdou).
Zvlast na konci vety se dost hodi nemluve o rymovanych SMSkach.
Jako extrem mi napadlo ze mohu poslat SMS, kde budou jednotliva pismena pod sebou (polovina znaku).
Ale zase co z takove zpravy.


MiraRoot.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph