Platební QR kódy oslavily půl roku v reálném provozu

Je to již půl roku, co se podpora platebních QR kódů objevila v mobilní aplikaci prvních českých bank. Které banky je nyní podporují? A kteří výstavci faktur?

České platební QR kódy oslavily půl roku od doby, kdy se je ve svých mobilních aplikacích  začaly podporovat první banky, tedy konkrétně Komerční banka a Raiffeisenbank. Právě Raiffeisenbank spolu se softwarovou společností Inmite jsou autory projektu, který následně za svůj standard přijala Česká bankovní asociace.

Za posledních šest měsíců se podpora platebních QR kódů objevila také v mobilních aplikacích, které svém klientům poskytují ČSOB (a potažmo Era), Česká spořitelna, Air Bank a nejnověji Fio banka. Služby platebních QR kódů jsou tedy momentálně dostupné pro klienty šesti bank působících na českém trhu (Era je pouze obchodní značkou ČSOB).

Z velkých výstavců faktur začaly QR kódy využívat například mobilní operátoři Vodafone a T-Mobile, Česká pojišťovna, distributor počítačového zboží SWS, provozovatel optické sítě Netbox či Veolia Voda. Odstup si zatím drží dominantní telekomunikační operátor Telefónica či energetičtí giganti RWE a ČEZ.

CIF16

Do internetových obchodů platební QR kódy pronikly zejména díky Raiffeisenbank, která jejich podporu integrovala do své platební brány ePlatby (platby přes eKonto), kterou jako platební metodu svým zákazníkům nabízí zhruba tisícovka českých e-shopů včetně zástupců těch největších hráčů na poli české e-commerce.

Nicméně díky integraci podpory platebních QR kódů do nejrůznějšího obchodního a účetního softwaru se s nimi lze setkat na fakturách od výstavců prakticky všech velikostí. Zdá se, že platební QR kódy se na české scéně za půl roku dobře aklimatizovaly. Ovšem stále je potřeba mnohonásobně větší podpora na všech stranách, aby se staly složenkami pro 21. století, za které je Raiffeisenbank považuje. 

Anketa

Zaplatili jste již někdy v ČR prostřednictvím QR kódu a mobilní aplikace vaší banky?

7 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 17. 7. 2013 18:07

Školení e-mail marketingu

  •  
    Jak získat e-mailové kontakty
  • Jak udělat e-mailing více relevantní
  • Jak zavést automatizované kampaně

Detailní informace o školení e-mailingu »