Hlavní navigace

Po slovenských zpoplatní Piano Media také slovinské weby

Redakce

Kolektivní systém placeného obsahu Piano začne od příštího týdne fungovat ve druhé zemi, dvoumilionovém Slovinsku. Malé, uzavřené trhy jsou pro něj optimální. Čeští vydavatelé možnost spojit se a vybírat od čtenářů měsíční poplatek odmítli.

Osm vydavatelství a jejich dvanáct webů zastřeší v al­pské republice platební systém, který už od května běží na Slovensku. Princip je stejný, cena nikoli: zatímco Slováci platí za přístup k prémiovému obsahu 2,90 eur měsíčně, Slovinci si mají přichystat 4,89 eur. Kupní síla Slovinců je dle statistik MMF vyšší o čtvrti­nu. Přirážka v systému Piano je tedy citelnější než hospodářský náskok před Slovenskem.

Z devíti slovinských deníků, které zároveň provozují zpravodajské weby, se jich do systému Piano zapojí osm. Příjmy si budou dělit stejně jako na Slovensku: po odečtení provize provozovatele dostane z každé platby největší díl ten, na jehož webu se předplatitel k placení přihlásil. Zbytek částky se pak rozdělí podle množství času, který čtenáři na stránkách stráví. Stejně jako na Slovensku si může každý vydavatel vybrat, kterou část svého obsahu zpoplatní – mohou to být například redakční komentáře, stránky bez reklamy nebo třeba možnost přispívat do diskusí.

CME odmítlo, stejně jako na Slovensku

Slovinský web má 1,3 milionu pravidelných uživatelů, tedy dvě třetiny populace. Ačkoli je Slovinsko pro Piano ideální malý trh, relativně přehledný a jazykově jednotný, našli se na něm také jako na Slovensku vydavatelé, kteří do systému vstoupit odmítli: nejvýznamnější z nich je mediální dům CME, který na Slovensku provozuje televizi Markízu, u nás Novu a ve Slovinsku kanály Pop TV a Kanal A.

Tomáš Bella na listopadovém Czech Internet Foru

Tomáš Bella na listopadovém Czech Internet Foru

Šéf Piano Media Tomáš Bella říká, že o zavedení systému jedná s vydavateli v deseti dalších evropských zemích. Od jednání ale vede k prosazení společného systému dlouhá a trnitá cesta. Český trh, který má z internetové reklamy řádově vyšší příjmy než kolegové na Slovensku, kolektivní zpoplatnění už předloni odmítl. Vydavatelé by si sice rádi vylepšili obchodní bilanci, jenomže mají obavy z toho, že je převálcuje konkurence, která do systému nevstoupí.

Chybějí přesnější data

Firma, založená jako joint-venture mezinárodní reklamní sítě Etarget a pražské konzultační firmy NextBig, obavy vydavatelů mírní pomocí dat ze Slovenska, která údajně nijak dramatické úbytky neukazují. Tomáš Bella je prezentoval v listopadu v Praze na konferenci Czech Internet Forum. Piano podle něj získalo na Slovensku za půl roku provozu pěticiferný počet předplatitelů, tedy víc než deset tisíc. Je ovšem otázka, kolik z nich si koupilo předplatné na zkoušku a kolik jich bude platit dlouhodobě. Totéž platí o slibném hospodářském výsledku z prvního měsíce provozu, kdy Piano utržilo podle provozovatelů 40 tisíc euro. Jak se mu dařilo v dalších měsících, jsme se ale od Tomáše Belly zatím nedozvěděli. Mlčení zdůvodňuje tím, že si zveřejnění podrobnějších údajů o počtu platících čtenářů nepřejí samotní vydavatelé.

Na konci léta získalo Piano Media investici 300 tisíc eur při valuaci „téměř jeden milion eur“. Podle Tomáše Belly skončilo hospodaření v mínusu především kvůli investicím do zahraniční expanze. Kdyby zůstalo na Slovensku, dostalo by se podle něj do černých čísel už v první polovině letošního roku. Piano také nabírá další zaměstnance, výrazným „úlovkem“ byla na konci loňského roku výkonná ředitelka sdružení slovenských internetových médií IAB Slovakia Veronika Pizano

Našli jste v článku chybu?

9. 1. 2012 17:18

downton abbey (neregistrovaný)

~ Tomáš Bella
"Mimo je Ringier a Pluska"

A Markíza. Hráči, ktorí tvoria 70% slovenského médiového trhu. Preber sa zo sna.

"Máme stanovisko PMÚ"
Chlapče, zobuď sa. Ak ti prokurátor povie pred vraždou, že v sebaobrane môžeš zabiť človeka, to neznamená, že po vražde ťa nebude stíhať, ak je podozrenie, že si zabil za iných okolností. Tvoj komplot s piatimi darebákmi páchne klasickým kartelom, ktorý sa skrýva za elektronickým výberom predplatného.

"podnik je perspektívny ak to pôjde ako doteraz"


9. 1. 2012 11:39

pijano (neregistrovaný)

Tento projekt je odsúdený na zánik už od počiatku. Pravidelní diskutéri si založili dalšie nové nicky a články ,,zamknuté" sa dajú bez problémov vygoogliť a nájsť na slobodných weboch. Myslím, že tu absolútne nejde o problém spoplatnenia ale o ,,iné" praktiky zakladateľov. Ja osobne som proti akýmkoľvek poplatkom za elektronické médiá.

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

DigiZone.cz: Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat