Hlavní navigace

Po slovenských zpoplatní Piano Media také slovinské weby

Redakce 9. 1. 2012

Kolektivní systém placeného obsahu Piano začne od příštího týdne fungovat ve druhé zemi, dvoumilionovém Slovinsku. Malé, uzavřené trhy jsou pro něj optimální. Čeští vydavatelé možnost spojit se a vybírat od čtenářů měsíční poplatek odmítli.

Osm vydavatelství a jejich dvanáct webů zastřeší v al­pské republice platební systém, který už od května běží na Slovensku. Princip je stejný, cena nikoli: zatímco Slováci platí za přístup k prémiovému obsahu 2,90 eur měsíčně, Slovinci si mají přichystat 4,89 eur. Kupní síla Slovinců je dle statistik MMF vyšší o čtvrti­nu. Přirážka v systému Piano je tedy citelnější než hospodářský náskok před Slovenskem.

Z devíti slovinských deníků, které zároveň provozují zpravodajské weby, se jich do systému Piano zapojí osm. Příjmy si budou dělit stejně jako na Slovensku: po odečtení provize provozovatele dostane z každé platby největší díl ten, na jehož webu se předplatitel k placení přihlásil. Zbytek částky se pak rozdělí podle množství času, který čtenáři na stránkách stráví. Stejně jako na Slovensku si může každý vydavatel vybrat, kterou část svého obsahu zpoplatní – mohou to být například redakční komentáře, stránky bez reklamy nebo třeba možnost přispívat do diskusí.

CME odmítlo, stejně jako na Slovensku

Slovinský web má 1,3 milionu pravidelných uživatelů, tedy dvě třetiny populace. Ačkoli je Slovinsko pro Piano ideální malý trh, relativně přehledný a jazykově jednotný, našli se na něm také jako na Slovensku vydavatelé, kteří do systému vstoupit odmítli: nejvýznamnější z nich je mediální dům CME, který na Slovensku provozuje televizi Markízu, u nás Novu a ve Slovinsku kanály Pop TV a Kanal A.

Tomáš Bella na listopadovém Czech Internet Foru

Tomáš Bella na listopadovém Czech Internet Foru

Šéf Piano Media Tomáš Bella říká, že o zavedení systému jedná s vydavateli v deseti dalších evropských zemích. Od jednání ale vede k prosazení společného systému dlouhá a trnitá cesta. Český trh, který má z internetové reklamy řádově vyšší příjmy než kolegové na Slovensku, kolektivní zpoplatnění už předloni odmítl. Vydavatelé by si sice rádi vylepšili obchodní bilanci, jenomže mají obavy z toho, že je převálcuje konkurence, která do systému nevstoupí.

WT100

Chybějí přesnější data

Firma, založená jako joint-venture mezinárodní reklamní sítě Etarget a pražské konzultační firmy NextBig, obavy vydavatelů mírní pomocí dat ze Slovenska, která údajně nijak dramatické úbytky neukazují. Tomáš Bella je prezentoval v listopadu v Praze na konferenci Czech Internet Forum. Piano podle něj získalo na Slovensku za půl roku provozu pěticiferný počet předplatitelů, tedy víc než deset tisíc. Je ovšem otázka, kolik z nich si koupilo předplatné na zkoušku a kolik jich bude platit dlouhodobě. Totéž platí o slibném hospodářském výsledku z prvního měsíce provozu, kdy Piano utržilo podle provozovatelů 40 tisíc euro. Jak se mu dařilo v dalších měsících, jsme se ale od Tomáše Belly zatím nedozvěděli. Mlčení zdůvodňuje tím, že si zveřejnění podrobnějších údajů o počtu platících čtenářů nepřejí samotní vydavatelé.

Na konci léta získalo Piano Media investici 300 tisíc eur při valuaci „téměř jeden milion eur“. Podle Tomáše Belly skončilo hospodaření v mínusu především kvůli investicím do zahraniční expanze. Kdyby zůstalo na Slovensku, dostalo by se podle něj do černých čísel už v první polovině letošního roku. Piano také nabírá další zaměstnance, výrazným „úlovkem“ byla na konci loňského roku výkonná ředitelka sdružení slovenských internetových médií IAB Slovakia Veronika Pizano

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?