Hlavní navigace

Hudba bez DRM: pocit za všechny peníze

Vojtěch Bednář 12. 1. 2009

Největší světový obchod s digitální hudbou – iTunes společnosti Apple – oznámil s počátkem nového roku přechod na muziku bez DRM. Pohne se s tím konečně svět digitální zábavy? Asi ne.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Reklamní slogan lákající kupce ze všech zemí světa (Česká republika není dle Apple zemí světa) na novou verzi obchodu iTunes říká, že vysoká kvalita je od nynějška standardem. Apple zprovoznil plošně ve svém obchodu službu iTunes Plus. Zákazníci v ní dostanou za vyšší cenu písničky v lepším formátu (256Kbit/s AAC) a hlavně, bez ochrany proti kopírování – tedy bez systému řízení uživatelských práv DRM. Nadšenci platformy Mac/iPod (abych se již předem vyhnul útokům pro neznalost, používám obojí, ale nadšenec nejsem ani náhodou) to oslavili skoro více než týden předtím Nový rok, a servery opěvující kalifornskou společnost se zase rozplývaly nad dokonalostí všeho z rukou Steva Jobse.

Protože iTunes jsou suverénně největším obchodem svého druhu na světě, nelze jejich nejnovější krok ignorovat pro potenciálně velký význam na oblast placené muziky na Internetu. Na druhé straně jej ovšem nemá smysl glorifikovat či zaměňovat s jakoukoli revolucí, jak to jablíčkáři rádi dělají.

To, co udělalo z iTunes iTunes, tedy z pouhého produktu skutečný pojem, byla v počátcích dokonalá koncepce souhry. Apple nabízel tři různé produkty – přehrávač iPod, program iTunes a obchod iTunes Music Store, které fungovaly perfektně dohromady, ale jen velice omezeně každý zvlášť. Souhru, a tedy i koncepci, držela pohromadě ochrana Fair Play. Písničky bez ní sice bude možné kupovat jen prostřednictvím programu iTunes (na Macu jediná a nejlepší volba, na PC nejhorší z mnoha možností), ale přehrávat je bude možné v takřka jakémkoli moderním MP3 přehrávači a počítačovém programu. Za toto porušení kompaktnosti platformy si ovšem zákazníci připlatí, a to docela citelně.

Otázka, která nyní zřejmě láme hlavu nejednomu zákazníkovi elektronického obchodu s digitální hudbou, totiž, zda se v dohledné době přidají ostatní, je zatím bez odpovědi. A až na odpověď dojde, bude znít nejspíše „ne”. Apple si se svým iTunes může dovolit určitou nemalou exkluzivitu. Uvolnění části obsahu, za bakšiš srovnatelný principiálně s odblokováním mobilního telefonu, pro něj není velkou ztrátou. Obchody, které již nyní nechráněnou hudbu nabízejí, pak nejsou konkurence – nezahrnují totiž nabídku největších hráčů, bez kterých není popmusic. Ti, kteří s nimi smlouvy mají, si pak o nechráněné muzice mohou nechat zdát.

Závěr? Uživatelé iTunes si budou kupovat svou „plus“ muziku bez FairPlay hlavně pro dobrý pocit a proto, aby si ji přehrávali ve svých iPodech. Za dobrý pocit ochotně zaplatí pár centů per song navíc, avšak technicky si nijak nepolepší. Uživatelé konkurenčních platforem budou skřípat zuby, ale dále kupovat muziku z obchodů založených na systému Microsoftu. Uživatelé MP3 přehrávačů bez podpory AAC pak budou dělat to, co doteď – nakupovat hudbu na torrentu. Svět se nezmění, ale iTunes bude bez ochrany…konečně.

 

P.S. Bez ochrany neznamená bez identifikace. iTunes umí do metadat stažených AAC souborů ukládat identifikační údaje člověka, který si je koupil.

Našli jste v článku chybu?

12. 1. 2009 12:36

Jakub Wagner (neregistrovaný)
Obyčejně nereaguji, ale toto je opravdu glosa plná nepřesností.

1/ Uvolnění DRM není ani tak věcí Apple jako nahravacích společností, které mimojiné úmyslně u Apple DRM držely zatímco se pokusily vytvořit konkurenci třeba Amazon- kde už mp3 bez DRM jsou něco přes rok. Není to teda žádná inovace firmy Apple, ale výsledek vyjednání- apple zase uvolnil svou pevnou sazbu 99centu za hudbu za tri pasma 69-99-129.

2/Technicky dostanou uživatelé více - bitrate se zdvojnásobí (z 128 na 256)A nově za ST…17. 2. 2009 13:13

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Protože hudba nadále obsahuje identifikaci, Apple tím přispěje k případným soudům organizací spravující práva s uživatelem, který si hudbu koupí a neuhlídá jí před zkopírováním někam na web. Apple za to určitě dostane zajímavou provizi.
Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Podnikatel.cz: Hledáte investora? Neunáhlete se

Hledáte investora? Neunáhlete se

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Lupa.cz: České internetové uzly vtrhly na Slovensko

České internetové uzly vtrhly na Slovensko