Hlavní navigace

Poděkujte Internetovým poskytovatelům!

Hynek Med 18. 2. 1999

Reakce Internetových médií na pondělní mimořádnou tiskovou konferenci poskytovatelů a jejich prohlášení o bojkotu tarifu Internet 99 nebyla právě pozitivní. Čistou radost z něj vyjádřil málokdo, většina se omezila na konstatování faktu a mírnou kritiku. Komentář připojuje Hynek Med.

Reakce Internetových médií na pondělní mimořádnou tiskovou konferenci poskytovatelů a jejich prohlášení o bojkotu tarifu Internet 99 nebyla právě pozitivní. Čistou radost z něj vyjádřil málokdo, většina se omezila na konstatování faktu a mírnou kritiku.

ISP je ale třeba každopádně poděkovat, že se, jakkoliv možná pozdě, vrhli na tenký led konfrontace s SPT Telecom. Dobré vztahy s SPT Telecom jsou totiž pro poskytovatele důležité, SPT je stále důležitým (i když už nikoliv jediným) dodavatelem jejich komunikační infrastruktury a pouze na jeho ochotě ještě nedávno záleželo, jak rychle bude příslušná pevná linka nainstalovaná a zda vůbec (pokud ovšem ona linka nekončila u samotného Telecomu, v takovém případě rychlost a ochota Telecomu výrazně stoupla). Telecom rovněž velmi tlačí ISP k používání drahých digitálních okruhů, a několikrát levnější „ostnatý drát“ (čtyřdrátová pevná linka, na kterou provideři nasazují basebandové modemy, čímž dosahují skoro stejné kapacity jako na digitální lince za mnohem menší měsíční náklady) zavádí pro datovou komunikaci jen velmi neochotně. Toto vše se nyní může ještě zhoršit, i přes konkurenci Telecomu v oblasti datových okruhů.

Tak jako Internet proti monopolu, vedený velkými poskytovateli obsahu, kteří riskovali ztrátu jednoho ze svých největších zdrojů příjmů z reklamy (SPT Telecom je jedním z největších inzerentů na českém Internetu), poskytovatelé nyní riskují nepřátelství jednoho z jejich nejdůležitějších partnerů.

Kromě toho, drahé telefonní poplatky jsou pro ISP zabývající se komutovaným připojením vlastně výhodné – při malém měsíčním paušálním poplatku za připojení snižují vysoké poplatky za telefon vytížení modemů a zahraničních linek poskytovatele a tím „optimalizují“ jejich náklady (co může být lepšího než mnoho uživatelů platících měsíční poplatek, ale připojujících se velmi málo, takže není nutné rozšiřovat infrastrukturu?).

Zkrátka, snaha poskytovatelů zvýhodnit tarif Internet 99, i když byla odstartována jejich vlastními problémy s SPT Telecom (odmítnutí Telecomu dodat slíbené řešení nových linek, nevyžadující zdvojení infrastruktury), je chvályhodná, stejně jako jejich téměř dokonalá jednota – za neúčastí IBM bych spíše viděl složitou organizační strukturu nadnárodní velkofirmy, než dodávky výpočetní techniky pro SPT Telecom, jak naznačuje Patrik Zandl na Mobil serveru. Ostatně nevím, kde se bere ta všeobecná tendence vidět za vším nějakou konspiraci a sledování vlastních partikulárních zájmů (viz výpady proti Velké trojce v dobách Bojkotu), jsem zvědav, kdo první vyčte velkým serverům (někdejším vůdcům kampaně Internet proti Monopolu) nynější reklamy SPT Telecomu na připojení tarifem Internet 99 u Internet Online…

Kromě ISP by na SPT Telecom mohla ve věci zvýhodnění komutovaného připojení k Internetu tlačit i vláda (majoritní akcionář SPT Telecom), proklamující svou podporu Internetu, v čemž nás utvrzuje zpráva ČTK z 10.února:

PRAHA Za klíčovou oblast rozvoje společnosti a ekonomiky v dalším desetiletí označil ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám Internet. Jak ministr uvedl při zahájení druhého ročníku konference Enterprise Internet Strategy Forum99 (EISF), bez zvládnutí informačních technologií včetně Internetu není možné společnost ani ekonomiku rozvíjet a je tedy klíčové se na tyto otázky soustředit.

Tak doufejme, že se pan ministr soustředit dokáže. Prokázat by to mohl právě nyní.


Starší, související články:

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Vitaminová abeceda

Vitaminová abeceda

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...