Hlavní navigace

Aplikace nabízená na Apple AppStore a Google Play kradla telefonní kontakty a rozesílala spam

Martin Vyleťal

Na Apple AppStore a Google Play se objevila aplikace v ruštině s názvem Find and Call, která automaticky a bez vědomí uživatele odesílala na vzdálený server telefonní čísla uložená v mobilním telefonu, na který byla nainstalována. Následně na takto získaná čísla byl rozesílán spam v podobě SMS zpráv. Tyto zprávy se tvářily hodnověrně, protože jako odesílatel zprávy se zobrazoval uživatel, který si aplikaci na svůj mobilní telefon nainstaloval. 

Na Apple AppStore a Google Play se objevila aplikace v ruštině s názvem Find and Call, která automaticky a bez vědomí uživatele odesílala na vzdálený server telefonní čísla uložená v mobilním telefonu, na který byla nainstalována.

Následně na takto získaná čísla byl rozesílán spam v podobě SMS zpráv. Tyto zprávy se tvářily hodnověrně, protože jako odesílatel zprávy se zobrazoval uživatel, který si aplikaci na svůj mobilní telefon nainstaloval. 

Aplikace byla současně schopná odeslat na vzdálený server údaje o aktuální poloze uživatele.

START17

Na Google Play (dříve Android Marketu) nejsou malware aplikace nic nového. Na Apple AppStore se však podle Denise Maslennikova z Kaspersky Lab jedná o první případ malwaru, od jeho spuštění před pěti lety. Na Apple AppStore byla aplikace k dispozici od 13. června. Včera na ni, jako na podezřelou aplikaci, upozornil analytiky z Kaspersky Lab ruský mobilní operátor MegaFon. Dnes byla aplikace jak z Apple AppStore, tak z Google Play stažena.

Zdroj: securelist.com

Našli jste v článku chybu?
6. 7. 2012 11:32
Petr Stehlík (neregistrovaný)

"ní" je malina, mnohem horší je ta čárka mezi "upozornil analytiky, mobilní operátor". Úplně to rozbíjí smysl, chvíli jsem nevěděl, co tam dělá ten operátor, když Kaspersky Lab na ni upozornil analytiky (pro nechápavé, to je aktuální smysl té věty s nevhodně umístěnou čárkou).

6. 7. 2012 8:05
Martin P. (neregistrovaný)

On to není ani malware v jeho původní definici.