Hlavní navigace

Podle britských zákonodárců se Google v Británii vědomě vyhýbá placení daní

Martin Vyleťal

Předsedkyně poslanecké komise prohlásila, že Google používá vykonstruovaný systém účetních operací, jehož jediným účelem je vyhnout se v Británii placení korporátní daně.

Už od loňského roku se ve Velké Británii vedou mezi politiky intenzivní diskuse ohledně účetních praktik některých nadnárodních (převážně amerických) společností. Politikům se nelíbí, že firmy jako Google, Amazon či Facebook díky systému účetních operací daní většinu svých zisků v daňových rájích nebo zemích, které mají velmi nízkou daň z příjmu.

Komise britského parlamentu vedená Margaret Hodgeovou nyní vydala závěrečnou zprávu ze svého vyšetřování. Konstatuje v ní, že Google by měl čelit komplexnímu vyšetřování svých daňových záležitostí ze strany HM Revenue & Customs (úřad, který je ve Velké Británii zodpovědný za výběr daní).

Komise došla k závěru, že internetový gigant používá vykonstruovaný systém účetních operací, jehož jediným účelem je vyhnout se v Británii placení korporátní daně. Členové komise také vyjádřili svůj údiv nad skutečností, že firma dosud nebyla daňovými orgány kvůli svým daňovým praktikám prošetřována.

Podle Hodgeové Google bezostyšně agrumentuje tím, že způsob, jakým daní své příjmy v Británii, je obhajitelný a zákonný. Firma před komisí uvedla, že většinu reklamy prodává v Británii prostřednictvím své irské pobočky. Hodgeová ale tento argument označila za hluboce nepřesvědčivý. Byl podle ní navíc zpochybněn informacemi od whistleblowerů, včetně bývalých zaměstnanců Googlu, kteří komisi potvrdili, že zaměstnanci firmy ve Velké Británii se prodejem reklamy zabývali.

Google v Británii v letech 2006 až 2011 zaznamenal tržby ve výši 11,5 miliardy liber, na dani z příjmu z právnických osob zaplatil v daném období jen 10 milionů liber. V té době se pohybovala sazba korporátní daně v Británii v rozmezí 26 až 30 procent.

Předseda správní rady Google Eric Schmidt postup firmy v oblasti daňové optimalizace už dříve hájil s tím, že Google nedělá nic špatného.

Platíme vysoké daně, platíme je v souladu se zákonem. Jsem velmi pyšný na to, jaký daňový systém se nám podařilo vytvořit s pomocí pobídek, které nám nabídly jednotlivé vlády. Tomu se říká kapitalismus. A my se za to nestydíme, prohlásil Schmidt.

Zdroj: The Guardian

Aktualizace: 14.6.2013, 13:00, Vyjádření tiskového centra Google ČR

Jak jsme již několikrát zmínili, Google platí ve Velké Británii daně v souladu s místními zákony, a jsou to právě politici, kteří tyto zákony tvoří. Z této zprávy je jasné, že parlamentní komise chce, aby mezinárodní společnosti platily větší daně v těch zemích, ve kterých jsou jejich zákazníci, tak ale nejsou v současnosti zákony nastavené. Vítáme výzvu k tomu, aby byl současný systém zjednodušen a byl transparentnější.

Našli jste v článku chybu?

14. 6. 2013 9:34

Já bych použil výraz parazitismus - využívám infrastrukturu daného státu (právo, komunikace, kulturní prostředí) i jeho občany (s nadprůměrnou kupní silou). Co takto získám vyvedu do země, která nepříspívá ani omylem. Navíc za použítí transakcí, které se běžně používají na praní peněz (různé platby za servis apod.).

18. 6. 2013 7:56

Ondřej Bouda (neregistrovaný)

Milý X, v právu platí, že každý zákon/pravidlo má svůj dobrý důvod. A pokud se to pravidlo začne zneužívat k něčemu jinému, než k onomu dobrému důvodu, tak nastane jedna ze dvou možností: (A) soud vyloží zákon tak, že ono obcházení je nezákonné; (B) zákon se upraví/doplní/změ­ní.
Je jedno která z těch možností nastane, v každém případě obcházení daňové povinnosti je už tak masivně rozšířené, že to brzy vlády nějak zatrhnou. A protože jde o peníze, tak cestičku si najdou. To je realita.


Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí