Hlavní navigace

Zvolte Jiřího Peterku do Rady ČTÚ, píše ministrům SPIR, NIX.cz i CZ.NIC

David Slížek 26. 5. 2015

Sdružení pro internetový rozvoj zaslalo dopisy ministrům Sobotkovy vlády. Žádá je o zvolení publicisty Jiřího Peterky do Rady ČTÚ. Přidal se i NIX.cz a CZ.NIC.

  • Aktualizováno 26.5. s informacemi o otevřeném dopisu CZ.NIC
  • Aktualizováno 21.5. s informacemi o otevřeném dopisu sdružení NIX

Jedno volné místo je v Radě Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) volné už od dubna, kdy vypršel mandát někdejšímu předsedovi Rady Pavlu Dvořákovi

Kandidáta na nového radního sice ministerstvo průmyslu a obchodu zatím vládě nepředložilo, ve hře jsou ale podle ČTK dvě jména: náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová a publicista a vysokoškolský pedagog Jiří Peterka (o telekomunikacích a e-governmentu pravidelně píše i pro Lupu).

A právě kandidaturu Peterky podporuje Sdružení pro internetový rozvoj, které své doporučení rozeslalo v otevřeném dopise všem ministrům, včetně premiéra Bohuslava Sobotky. V textu stojí: 

Vzhledem k naší snaze zlepšovat podmínky digitální ekonomiky v České republice činnost ČTÚ pozorně sledujeme a považujeme jej za jednu z klíčových institucí pro úspěšné naplňování tohoto cíle. Zásadním faktorem pro co nejúčinnější fungování ČTÚ je z našeho pohledu zastoupení maximálně erudovaných, zkušených expertů z digitální sféry, kteří se těší všeobecnému respektu odborné veřejnosti. 

Z tohoto důvodu vyjadřujeme podporu nominaci publicisty a pedagoga Jiřího Peterky na uvolněné místo v Radě ČTÚ. Jen málo osobností se dlouhodobě tolik zasloužilo o rozvoj a popularizaci internetu v České republice, za což byl mimo jiné již roku 2002 oceněn titulem „Osobnost roku české informatiky a telekomunikací“. Vnímáme jej coby člověka s nezpochybnitelným odborným i morálním kreditem, jehož účast v Radě ČTÚ bude přivítána napříč ICT odvětvím. 

Větší zastoupení osobností, jako je Jiří Peterka, by nepochybně pomohlo zvýšit erudici a kvalifikaci české státní veřejné správy, proto k jeho kandidatuře hledíme s nadějí a optimismem. Dovolujeme si Vás zdvořile požádat, abyste zvážil naše doporučení a podpořil zvolení Jiřího Peterky do Rady ČTÚ.

Kandidáta na uvolněné místo musí vládě předložit ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Ten se podle dostupných informací zatím nerozhodl.

MIF16

SPIR není jediným oborovým sdružením, které případnou kandidaturu Jiřího Peterky podporuje. Během týdne se přidal i NIX.cz: 

Považujeme vysokoškolského pedagoga a nezávislého publicistu RNDr. Ing. Jiřího Peterku nejen za kandidáta splňujícího požadavky zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, tj. minimálně pětiletou praxi v oblasti elektronických komunikací, ekonomie nebo práva a zároveň ukončené vysokoškolské vzdělání, ale především za kandidáta, který svojí dlouhodobou publikační a přednáškovou činností pozitivně ovlivnil vývoj českých telekomunikací. Tato jeho publikační činnost prokazuje, že RNDr. Ing. Jiří Peterka má jak podrobné technické, tak i právní znalosti a dokáže se postavit na stranu spotřebitelů. Zároveň ho vnímáme jako osobnost s nezpochybnitelným morálním kreditem," píše pětice signatářů v otevřeném dopise všem členům vlády. 

A do třetice se za kandidaturu Jiřího Peterky přimlouvá i správce české národní domény, sdružení CZ.NIC. Svůj otevřený dopis poslalo členům vlády stylově, prostřednictvím datových schránek.

Na základě našich, v mnoha případech i osobních, zkušeností považujeme Jiřího Peterku nejen za osobu odborně fundovanou, což dokazuje ve svých článcích uveřejňovaných mj. na serveru Lupa.cz, ale rovněž osobu s vysokým morálním kreditem, která se nebojí postavit na stranu spotřebitelů a hájit jejich zájmy proti operátorům a jejich mnohdy složitým smluvním podmínkám. Jsme přesvědčeni, že svými detailními znalostmi telekomunikací, schopností zasazovat věci do širších souvislostí i bravurní argumentací, by Jiří Peterka velmi dobře doplnil profil současných členů Rady a dále posílil její kredibilitu a nezávislost, tj. roli, kterou má tento orgán ze zákona plnit.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Podnikatel.cz: 5 věcí, které o EET ještě nevíte

5 věcí, které o EET ještě nevíte

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje