Hlavní navigace

Zvolte Jiřího Peterku do Rady ČTÚ, píše ministrům SPIR, NIX.cz i CZ.NIC

David Slížek 26. 5. 2015

Sdružení pro internetový rozvoj zaslalo dopisy ministrům Sobotkovy vlády. Žádá je o zvolení publicisty Jiřího Peterky do Rady ČTÚ. Přidal se i NIX.cz a CZ.NIC.

  • Aktualizováno 26.5. s informacemi o otevřeném dopisu CZ.NIC
  • Aktualizováno 21.5. s informacemi o otevřeném dopisu sdružení NIX

Jedno volné místo je v Radě Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) volné už od dubna, kdy vypršel mandát někdejšímu předsedovi Rady Pavlu Dvořákovi

Kandidáta na nového radního sice ministerstvo průmyslu a obchodu zatím vládě nepředložilo, ve hře jsou ale podle ČTK dvě jména: náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová a publicista a vysokoškolský pedagog Jiří Peterka (o telekomunikacích a e-governmentu pravidelně píše i pro Lupu).

A právě kandidaturu Peterky podporuje Sdružení pro internetový rozvoj, které své doporučení rozeslalo v otevřeném dopise všem ministrům, včetně premiéra Bohuslava Sobotky. V textu stojí: 

Vzhledem k naší snaze zlepšovat podmínky digitální ekonomiky v České republice činnost ČTÚ pozorně sledujeme a považujeme jej za jednu z klíčových institucí pro úspěšné naplňování tohoto cíle. Zásadním faktorem pro co nejúčinnější fungování ČTÚ je z našeho pohledu zastoupení maximálně erudovaných, zkušených expertů z digitální sféry, kteří se těší všeobecnému respektu odborné veřejnosti. 

Z tohoto důvodu vyjadřujeme podporu nominaci publicisty a pedagoga Jiřího Peterky na uvolněné místo v Radě ČTÚ. Jen málo osobností se dlouhodobě tolik zasloužilo o rozvoj a popularizaci internetu v České republice, za což byl mimo jiné již roku 2002 oceněn titulem „Osobnost roku české informatiky a telekomunikací“. Vnímáme jej coby člověka s nezpochybnitelným odborným i morálním kreditem, jehož účast v Radě ČTÚ bude přivítána napříč ICT odvětvím. 

Větší zastoupení osobností, jako je Jiří Peterka, by nepochybně pomohlo zvýšit erudici a kvalifikaci české státní veřejné správy, proto k jeho kandidatuře hledíme s nadějí a optimismem. Dovolujeme si Vás zdvořile požádat, abyste zvážil naše doporučení a podpořil zvolení Jiřího Peterky do Rady ČTÚ.

Kandidáta na uvolněné místo musí vládě předložit ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Ten se podle dostupných informací zatím nerozhodl.

MIF16

SPIR není jediným oborovým sdružením, které případnou kandidaturu Jiřího Peterky podporuje. Během týdne se přidal i NIX.cz: 

Považujeme vysokoškolského pedagoga a nezávislého publicistu RNDr. Ing. Jiřího Peterku nejen za kandidáta splňujícího požadavky zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, tj. minimálně pětiletou praxi v oblasti elektronických komunikací, ekonomie nebo práva a zároveň ukončené vysokoškolské vzdělání, ale především za kandidáta, který svojí dlouhodobou publikační a přednáškovou činností pozitivně ovlivnil vývoj českých telekomunikací. Tato jeho publikační činnost prokazuje, že RNDr. Ing. Jiří Peterka má jak podrobné technické, tak i právní znalosti a dokáže se postavit na stranu spotřebitelů. Zároveň ho vnímáme jako osobnost s nezpochybnitelným morálním kreditem," píše pětice signatářů v otevřeném dopise všem členům vlády. 

A do třetice se za kandidaturu Jiřího Peterky přimlouvá i správce české národní domény, sdružení CZ.NIC. Svůj otevřený dopis poslalo členům vlády stylově, prostřednictvím datových schránek.

Na základě našich, v mnoha případech i osobních, zkušeností považujeme Jiřího Peterku nejen za osobu odborně fundovanou, což dokazuje ve svých článcích uveřejňovaných mj. na serveru Lupa.cz, ale rovněž osobu s vysokým morálním kreditem, která se nebojí postavit na stranu spotřebitelů a hájit jejich zájmy proti operátorům a jejich mnohdy složitým smluvním podmínkám. Jsme přesvědčeni, že svými detailními znalostmi telekomunikací, schopností zasazovat věci do širších souvislostí i bravurní argumentací, by Jiří Peterka velmi dobře doplnil profil současných členů Rady a dále posílil její kredibilitu a nezávislost, tj. roli, kterou má tento orgán ze zákona plnit.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

DigiZone.cz: Senzi se vrátila do slovenského DVB-T

Senzi se vrátila do slovenského DVB-T

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Podnikatel.cz: Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety