Hlavní navigace

Podporují akci "Internet proti monopolu" poskytovatelé připojení?

Marek Antoš 10. 11. 1998

Na tuto jednoduchou otázku neexistuje jednoduchá odpověd. Někteří ano, někteří ne; někdo podporuje přímo a své zákazníky vybízí k podpisu petice, jiný spoléhá na nadcházející jednání s SPT TELECOMem.

Na tuto jednoduchou otázku neexistuje jednoduchá odpověd. Někteří ano, někteří ne; někdo podporuje přímo a své zákazníky vybízí k podpisu petice, jiný spoléhá na nadcházející jednání s SPT TELECOMem.

Přestože impuls k akci „Internet proti monopolu“ vyšel od poskytovatelů obsahu, konkrétně od Velké trojky Patrick Zandl-Ivo Lukačovič-Ondřej Neff, velmi významně se týká i poskytovatelů připojení. Ti sice nestáli u samého zrodu této akce, ale posléze byli osloveni a požádáni o podporu. Je možné spekulovat o tom, zda se tak nemělo stát dříve – jenže v tom neuvěřitelném fofru a shonu, který kolem celé akce panuje, to prostě dříve asi ani nešlo.

Upřímně řečeno je však podpora poskytovatelů připojení této akci zatím víceméně mizivá. Dnes ráno jsem hledal v oficiálním seznamu na serveru Bojkotu a nalezl jsem jen hrstku statečných. Mezi prvními se k akci přihlásil Telenor Internet (dříve Terminal.cz), pozadu nezůstal ani jeho sesterský Telenor ČR, svoji podporu vyjádřil také INEC a jako poslední je uveden SkyNet. Prolezl jsem také WWW servery všech větších poskytovatelů připojení a mimo uvedené jsem objevil ještě zmínku o Bojkotu na serveru Bohemia.Netu; naopak u SkyNetu není nic, zřejmě se chystají zúčastnit až v Den D, 18.11.

Tito poskytovatelé svojí podporou celé akci nepochybně prokázali svoji odvahu a solidaritu se svými zákazníky, kteří by od Nového roku měli platit minimálně o 25 % vyšší telefonní poplatky. Objevují se ale hlasy, zda to pro ně nebude mít ze strany SPT TELECOMu nějaké negativní důsledky – možností, jak se jim „odvděčit“, nepochybně má.

Je ovšem škoda, že se poskytovatelé k této akci, která zastupuje i jejich zájmy, nepřihlásili masověji – v jednotě je síla a ani reakce Telecomu by se v takovém případě nemuseli bát. Snad se ještě rozhodnou akce zúčastnit, jak jsem již podotkl, akce probíhá ve velkém fofru.

Objevují se však už také zprávy o tom, že současné vedení Telecomu (které bude velmi pravděpodobně na valné hromadě 9.12. do značné míry obměněno) se snaží velmi rychle domluvit na jakémsi kompromisním řešení se zástupci velkých poskytovatelů připojení do Internetu. V takovém případě by zřejmě mohli odrazit petici v rámci Internetu proti monopolu s tím, že se domluvili na řešení, které „přinese mír, slávu, blahobyt“ celému Internetu. Lze si však představit, že takové řešení by možná odpovídalo obchodním zájmům poskytovatelů připojení i samotného Telecomu, ale pravděpodobně by nevyšlo příliš vstříc dnes už desetitisícům lidí, kteří podepsali petici, a kterých se tento problém přímo dotýká. Je podle mne alarmující, že SPT TELECOM nejprve ústy zástupce generálního ředitele, pana Bessela Koka a tiskové mluvčí, paní Dany Dvořákové, minulý týden halasně deklaroval svoji ochotu jednat s představiteli akce Internet proti monopolu, ale přestože se jej „Velká trojka“ snažila několikrát kontaktovat a rovněž vyjádřila své odhodlání jednat, na straně SPT TELECOMu narazila jen na nepropustnou zeď mlčení.

Celé to dělá dojem, že současné vedení Telecomu se snaží uhrát, co se dá. Zřejmě se snaží k něčemu narychlo dospět ještě před 9.12., kdy se zřejmě do vedení dostane řada nových tváří, zejména zástupců českého státu, kteří nahradí některé nynější představitele strategického partnera TelSource. Toto nové vedení by totiž zřejmě oplývalo větší ochotou k jednání s organizátory petice.

Marek Antoš

MIF16


Starší, související články:

* Víte, proč SPT TELECOM musí zdražovat?
* Jak pokračuje akce Internet proti monopolu
* SPT TELECOM chce sednout za jednací stůl
* Když bojkot, tak Bojkot
* Telefon znovu podraží

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars