Hlavní navigace

Podvodné obchody na internetu jsou stále vynalézavější, falšují i hodnocení zákazníků

Daniel Dočekal 2. 11. 2012

Nestačí už jenom falešné logo „certifikace APEK“, přichází kompletní falešná kopie hodnocení Heureka.cz i s pochvalnými komentáři kupujících. A zdaleka to není všechno. Přitom zjevně jde o organizovanou a soustavnou činnost.

Pozor na internetový portál www.prijdakup.cz,“ varuje APEK v tiskové zprávě. „Doporučujeme zákazníkům maximální obezřetnost při objednávce na tomto portálu. Domníváme se, že se může jednat o podvod a že by se v případě platby již spotřebitelé nemuseli shledat se svými penězi,“ říká výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

Na www.Prijdakup.cz najdete několik starých triků a několik novějších. Celkově je to ale klasický „obchod“ využívající hlavně módní povahy zboží od Apple. Disponuje velmi rozsáhlými obchodními podmínkami, které někdo zjevně odněkud nakopíroval (a nepodařilo se mu ani správně dodržet nadpisy). Na konci je vidět první příklad „sociálního inženýrství“:

Tyto obchodní podmínky byly konzultovány SOS – Sdružením obrany spotřebitelů, o. s. (www.spotrebitele.info). To potvrzuje udělené jedinečné logo SAOP o provedení SOS – Spotřebitelského auditu obchodních podmínek, které naleznete ZDE.

Jednou z nejvíce „inovativních“ věcí na tomto dalším podivném e-shopu je odkaz pod logem „OVĚŘENO ZÁKAZNÍKY“ od Heureka.cz – vede na http://prijdakup.cz/heure­ka/obchody.heureka.cz/prij­dakup-cz/recenze/index.html a najdete tam vytvořenou falešnou kopii pozitivního hodnocení, včetně pozitivních komentářů kupujících. Samozřejmě Prijdakup.cz není zdaleka první, kdo tuhle metodu použil – je ale možné, že předchůdci pocházejí ze stejné dílny.

Nechybí samozřejmě ani Logo APEK, které ale pro změnu vůbec nikam nevede. Samotný prodávající vystupuje jako TRADE ACTIV s.r.o. s adresou Náměstí 14. října 130/72, Praha 5 a IČ 24777692. Což je název existující firmy s jednatelkou Ing. Ivetou Bartoňovou z Nového Jičína (a také jedinou společnicí). Uvedená adresa je klasicky „office centrum“ a není příliš těžké zjistit, že na ní sídlí desítky firem. A samozřejmě uvedení firmy na webu neznamená, že tato firma skutečně cokoliv s tímto e-shopem má společného – zejména pokud TRADE ACTIV podniká ve zcela jiném oboru.

Doména samotná je registrovaná na CID:ID134798146274441-STABLECZ Martin Pecha s e-mailem economicalservis@yahoo.com a adresou Náměstí Svobody 528, 739 61, Třinec. Ale jak asi správně tušíte, záznamy v databázi CZ.NICu nejsou nijak ověřovány a smyšlené může být zcela všechno.  Samotný web se nachází na německé službě Your-server.de.

Jinak Prijdakup.cz najdete na Internetu i například v katalogu www.podvodnefirmy.cz s několika komentáři – například, že jde o další e-shop skupiny www.besteshop.cz (nefunkční) a www.bourameceny.cz (nefunkční) – shoduje se prý jak telefonní číslo, tak číslo účtu. A také informace o klasickém postupu - objednáte, odsouhlasí objednávku a poté přijdou stížnosti na to, že vám zaslali zboží a vy jste si ho nevyzvedli. Následně chtějí zaplatit hotově (a aby to vypadalo „dobře“, nabídnou 5% slevu). Samotný APEK navíc ještě uvedl, že je vše podobné dalšímu (již nefunkčnímu) e-shopu – eshopvyprodej.cz, ke kterému doporučím k přečtení článek Podezřelé okolnosti kolem portálu eshopvyprodej.cz.

Falešná Heureka.cz na www.prijdakup.cz

Falešná Heureka.cz na www.prijdakup.cz

Poznámka – když ještě Bestehsop.cz existoval, používal jméno společnosti „Economical servis s.r.o.“ – souvislost s e-mailovou adresou, kterou „Martin Pecha“ uvedl v registraci Prijdakup.cz, je celkem jasná. Ještě stále vše najdete v cache u Google.

Na Internetu ostatně najdete v několik případech i následující komentář (který samozřejmě musíte také brát s rezervou, ale působí poměrně autenticky a logicky).

Ano, web prijdakup.cz je podvod!! ! ! Trestní oznámení již naše firma podala a to na neznámého pachatele...... Mají uvedeno totiž v kontaktech naší firmu Trade Activ s.r.o. která se zabývá prodejem sýrů. Jsem zděšená z toho, jak dneska je jednoduché někomu ukráct identitu a udělat z dotyčného pro ostatní podvodníka. A nic s tím neuděláte. Volali jsme i na ČOI ať okamžitě web zruší, že je to podvod a zneužití naší firmy a tam nám úplně v klidu řekli, že to máme poslat písemně a oni se do 30 dnů k tomu vyjádří...... Hrůza a děs jaký tady je všude bordel! ! ! ! !

Zveřejnění tiskové zprávy APEKu nakonec pravděpodobně dopomohlo k tomu, že na www.prijdakup.cz bylo k nalezení pouze „In order to perform site maintenance, our online shop has shut down temporarily. We apologize for the inconvenience and ask that you please try again later.“ Podivný obchod tak buď odstavil sám provozovatel, nebo došlo k zásahu hostingové firmy. Přičemž první varianta je podstatně pravděpodobnější, těžko očekávat, že by německý hosting řešil nějaké stížnosti z Čech. O pár hodin později přestala adresa fungovat zcela.

Na dění okolo podvodných obchodů na Internetu je ale podstatné to, že jde o dlouhodobou a organizovanou činnost. Podvodníci zakládají podvodné obchody snadno a rychle – stačí jim k tomu hosting, software a velmi málo času. Pokud se na podvod upozorní, obchod zruší a během několika dní zprovozní nový. 

MIF16

DODATEK 2. listopadu, 15:30

 Záznam o doméně v CZ.NIC změnil poněkud obsah. Všimněte si hlavně uvedené adresy. 

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady