Hlavní navigace

Podvodné obchody na internetu jsou stále vynalézavější, falšují i hodnocení zákazníků

Daniel Dočekal

Nestačí už jenom falešné logo „certifikace APEK“, přichází kompletní falešná kopie hodnocení Heureka.cz i s pochvalnými komentáři kupujících. A zdaleka to není všechno. Přitom zjevně jde o organizovanou a soustavnou činnost.

Pozor na internetový portál www.prijdakup.cz,“ varuje APEK v tiskové zprávě. „Doporučujeme zákazníkům maximální obezřetnost při objednávce na tomto portálu. Domníváme se, že se může jednat o podvod a že by se v případě platby již spotřebitelé nemuseli shledat se svými penězi,“ říká výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

Na www.Prijdakup.cz najdete několik starých triků a několik novějších. Celkově je to ale klasický „obchod“ využívající hlavně módní povahy zboží od Apple. Disponuje velmi rozsáhlými obchodními podmínkami, které někdo zjevně odněkud nakopíroval (a nepodařilo se mu ani správně dodržet nadpisy). Na konci je vidět první příklad „sociálního inženýrství“:

Tyto obchodní podmínky byly konzultovány SOS – Sdružením obrany spotřebitelů, o. s. (www.spotrebitele.info). To potvrzuje udělené jedinečné logo SAOP o provedení SOS – Spotřebitelského auditu obchodních podmínek, které naleznete ZDE.

Jednou z nejvíce „inovativních“ věcí na tomto dalším podivném e-shopu je odkaz pod logem „OVĚŘENO ZÁKAZNÍKY“ od Heureka.cz – vede na http://prijdakup.cz/heure­ka/obchody.heureka.cz/prij­dakup-cz/recenze/index.html a najdete tam vytvořenou falešnou kopii pozitivního hodnocení, včetně pozitivních komentářů kupujících. Samozřejmě Prijdakup.cz není zdaleka první, kdo tuhle metodu použil – je ale možné, že předchůdci pocházejí ze stejné dílny.

Nechybí samozřejmě ani Logo APEK, které ale pro změnu vůbec nikam nevede. Samotný prodávající vystupuje jako TRADE ACTIV s.r.o. s adresou Náměstí 14. října 130/72, Praha 5 a IČ 24777692. Což je název existující firmy s jednatelkou Ing. Ivetou Bartoňovou z Nového Jičína (a také jedinou společnicí). Uvedená adresa je klasicky „office centrum“ a není příliš těžké zjistit, že na ní sídlí desítky firem. A samozřejmě uvedení firmy na webu neznamená, že tato firma skutečně cokoliv s tímto e-shopem má společného – zejména pokud TRADE ACTIV podniká ve zcela jiném oboru.

Doména samotná je registrovaná na CID:ID134798146274441-STABLECZ Martin Pecha s e-mailem economicalservis@yahoo.com a adresou Náměstí Svobody 528, 739 61, Třinec. Ale jak asi správně tušíte, záznamy v databázi CZ.NICu nejsou nijak ověřovány a smyšlené může být zcela všechno.  Samotný web se nachází na německé službě Your-server.de.

Jinak Prijdakup.cz najdete na Internetu i například v katalogu www.podvodnefirmy.cz s několika komentáři – například, že jde o další e-shop skupiny www.besteshop.cz (nefunkční) a www.bourameceny.cz (nefunkční) – shoduje se prý jak telefonní číslo, tak číslo účtu. A také informace o klasickém postupu - objednáte, odsouhlasí objednávku a poté přijdou stížnosti na to, že vám zaslali zboží a vy jste si ho nevyzvedli. Následně chtějí zaplatit hotově (a aby to vypadalo „dobře“, nabídnou 5% slevu). Samotný APEK navíc ještě uvedl, že je vše podobné dalšímu (již nefunkčnímu) e-shopu – eshopvyprodej.cz, ke kterému doporučím k přečtení článek Podezřelé okolnosti kolem portálu eshopvyprodej.cz.

Falešná Heureka.cz na www.prijdakup.cz

Falešná Heureka.cz na www.prijdakup.cz

Poznámka – když ještě Bestehsop.cz existoval, používal jméno společnosti „Economical servis s.r.o.“ – souvislost s e-mailovou adresou, kterou „Martin Pecha“ uvedl v registraci Prijdakup.cz, je celkem jasná. Ještě stále vše najdete v cache u Google.

Na Internetu ostatně najdete v několik případech i následující komentář (který samozřejmě musíte také brát s rezervou, ale působí poměrně autenticky a logicky).

Ano, web prijdakup.cz je podvod!! ! ! Trestní oznámení již naše firma podala a to na neznámého pachatele...... Mají uvedeno totiž v kontaktech naší firmu Trade Activ s.r.o. která se zabývá prodejem sýrů. Jsem zděšená z toho, jak dneska je jednoduché někomu ukráct identitu a udělat z dotyčného pro ostatní podvodníka. A nic s tím neuděláte. Volali jsme i na ČOI ať okamžitě web zruší, že je to podvod a zneužití naší firmy a tam nám úplně v klidu řekli, že to máme poslat písemně a oni se do 30 dnů k tomu vyjádří...... Hrůza a děs jaký tady je všude bordel! ! ! ! !

Zveřejnění tiskové zprávy APEKu nakonec pravděpodobně dopomohlo k tomu, že na www.prijdakup.cz bylo k nalezení pouze „In order to perform site maintenance, our online shop has shut down temporarily. We apologize for the inconvenience and ask that you please try again later.“ Podivný obchod tak buď odstavil sám provozovatel, nebo došlo k zásahu hostingové firmy. Přičemž první varianta je podstatně pravděpodobnější, těžko očekávat, že by německý hosting řešil nějaké stížnosti z Čech. O pár hodin později přestala adresa fungovat zcela.

Na dění okolo podvodných obchodů na Internetu je ale podstatné to, že jde o dlouhodobou a organizovanou činnost. Podvodníci zakládají podvodné obchody snadno a rychle – stačí jim k tomu hosting, software a velmi málo času. Pokud se na podvod upozorní, obchod zruší a během několika dní zprovozní nový. 

DODATEK 2. listopadu, 15:30

 Záznam o doméně v CZ.NIC změnil poněkud obsah. Všimněte si hlavně uvedené adresy. 

Našli jste v článku chybu?

3. 11. 2012 0:52

Redmarx (neregistrovaný)

"address: Na Kunde 1
address: Kundov
address: 66666
address: Banglades"

Me tohle pripada jako dostatecny dukaz pro zruseni domeny.
2. 11. 2012 15:28

Aktuální who.is:

domain: prijdakup.cz
registrant: HEUREKA
nsset: NSSID:MITON11033
registrar: REG-ACTIVE24
status: paid and in zone
registered: 18.09.2012 17:34:11
changed: 02.11.2012 12:58:20
expire: 18.09.2013

contact: HEUREKA
org: HEUREKA
name: HEUREKA
address: Na Kunde 1
address: Kundov
address: 66666
address: Banglades
address: BD
registrar: REG-ACTIVE24
created: 02.11.2012 12:56:31

NIC.CZ by měl zasáhnout... nebo ne? :-)

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo