Hlavní navigace

Falešné antiviry: podvodníci své oběti oslovují i telefonicky

Jiří Macich ml.

Tzv. falešné antiviry už nejsou žádnou novinkou, ale s nimi spojené podvody využívají i některé novější triky. Na novou metodu podvodníků nyní upozornil ESET. Podvodníci už neváhají své vytipované oběti oslovovat telefonicky s tím, že v jejich počítači je malware. Vytipovaný uživatel je obvykle osloven podvodnou firmou s jednoduchou instrukcí – otevřít Event Viewer (Prohlížeč událostí) v operačním systému Windows a podívat se na chybová hlášení a varování. Protože Event Viewer je nástroj, který…

Tzv. falešné antiviry už nejsou žádnou novinkou, ale s nimi spojené podvody využívají i některé novější triky. Na novou metodu podvodníků nyní upozornil ESET. Podvodníci už neváhají své vytipované oběti oslovovat telefonicky s tím, že v jejich počítači je malware. Vytipovaný uživatel je obvykle osloven podvodnou firmou s jednoduchou instrukcí – otevřít Event Viewer (Prohlížeč událostí) v operačním systému Windows a podívat se na chybová hlášení a varování. Protože Event Viewer je nástroj, který prakticky neustále informuje o nekritických chybách a událostech, vypadá to, že informace volajícího je pravdivá a že nabízená pomoc bude vhodným řešením, popisuje ESET tuto praktiku, která prý již byla zaznamenána i v České republice.

Podvodníci se vydávají například za firmy PC Support, PC Doctor, Online PC Repairs a odvolávají se na statut Microsoft Certified Systems Engineers nebo Cisco Certified. Když už získají důvěru oběti, nabídnou své služby. Důvěřiví uživatelé se potom dozvědí, jak si mají stáhnout údajně potřebný antivirový program (což je ale typický falešný antivirus) a jak za něj zaplatit. Podvedený uživatel ve výsledku zaplatí za to, že se podvodníci dozvěděli citlivé informace o jeho platební kartě a nasadili mu s falešným antivirem do počítače malware, tentokrát už opravdový. (Tisková zpráva)

Našli jste v článku chybu?
12. 8. 2010 17:19
No já teda nevím, ale mě někdo takhle zavolat, tak ho pošlu tam kde slunce nesvítí i kdybych nakrásně počítačům naprosto nerozuměl. Paradoxně za to můžou všelijaké rádoby super nabídky po telefonu od operátorů, bank a všemožných dalších institucí. No vida a to jsem si říkal že to je drzost úplně k ničemu a ono nakonec to má i nějaké to pozitivum. Jó, na líného a otráveného Čecha si nepřijdou. (a chudého) :)
12. 8. 2010 21:33
nexik (neregistrovaný)
Na cechacky ktere doji vsichni (banky, velke obchodni retezce, stat) si s timdle fakt neprijdou :D pokud se najde takovej cech tak patri do Guinessovi knihy rekordu