Hlavní navigace

Pohádka o Žlutém ďáblovi

Marek Antoš 30. 4. 2004

"Milé děti, poslechněte si pohádku o Žlutém ďáblovi, který spřádal strašlivé plány v černé věži v Olšanské ulici. Hlavní ďábel Beďár si jednoho dne usmyslel, že musí pokořit svého odvěkého rivala, Válejsiho od Modrých andílků. A jak řekl, tak také udělal." Pohádka to není špatná, má své hodné i zlé postavy. Ale vy tomu všemu doopravdy věříte?

Odvolání pánů Valeskiho a Börika z funkcí jednatelů Eurotelu je nepochybně jednou z hlavních zpráv posledních dnů. Na rozdíl od obdobných výměn stráží u operátorů to tentokrát nezajímá jen český telekomunikační rybníček. Vzhledem k velikosti Eurotelu, chystané privatizaci Českého Telecomu a nestandardnímu angažmá členů vlády je to zpráva první kategorie i pro ekonomické a politické stránky novin. Na první pohled je všechno jasné: hodný Eurotel vydělává peníze a nabízí kvalitní služby, zlý Telecom ho chce ovládnout a všechno zkazit. Ve svých článcích se na tom shodla i většina komentátorů českého Internetu, nemluvě o čtenářích, kteří pod těmito články diskutovali. Za všechno zkrátka může Žlutý ďábel.

Jak je něco příliš jasné, budí to ve mně pochybnosti. Ani mne oficiální důvody, které Český Telecom pro odvolání jednatelů Eurotelu uváděl, příliš nepřesvědčily. Současný management Eurotelu navíc považuji za velmi schopný a nabídkou internetových služeb si u mne získal další body. Přesto by podle mého názoru byla při hodnocení současné situace na místě větší zdrženlivost. Český Telecom v uplynulých letech – převážně vlastní vinou – získal nezáviděníhodný image. Výsledkem je, že ať už udělá cokoliv, velká část internetové populace to hodnotí negativně. Kdyby se kupříkladu představenstvo Unipetrolu rozhodlo pro změnu v managementu dceřiné Benziny, nikoho by to asi příliš nevzrušovalo – je to jeho právo. Tady jde však o zlý Telecom a hodný Eurotel.

Mimochodem, i ten hodný Eurotel je zajímavý fenomén. Pokud byste si prošli starší internetové diskuse, asi byste našli řadu negativních příspěvků na jeho adresu: je to s Českým Telecomem jedna banda, jeho služby jsou v porovnání s konkurencí předražené, už aby tak zkrachoval. Mávnutím kouzelného proutku je nyní všechno jinak – inu nejen přízeň, ale i nepřízeň publika je vrtkavá.

WT100

Čtenáři však mají na své názory, ať už jsou jakékoliv, svaté právo. Novináři – teď střílím i do vlastních řad – by však měli zachovat chladnou hlavu a jistou míru uměřenosti: nežijeme v pohádce a nic není jen černé, nebo bílé. Ne všechny kroky Českého Telecomu budí nadšení a často jsou podrobovány kritice, ale vždy by se tak mělo dít na základě nezávislých informací. Právě ty však – přiznejme si to – v této kauze zoufale chybí. O to více je „zaručených zpráv“ a emocí.

Ukázkou, že se to dá dělat i jinak, jsou například komentáře Petra Koubského a Jiřího Hlavenky. Možná jsem vás touto glosou příliš nepřesvědčil, je to spíš povzdech, ale zkuste si alespoň přečíst jejich texty.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: V říjnu se rozšíří režim reverse-charge

V říjnu se rozšíří režim reverse-charge

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

120na80.cz: Na různou rýmu různá homeopatie

Na různou rýmu různá homeopatie

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní