Hlavní navigace

Pohřebiště: Český Amazon vyschl v létě

Martin Kopta 16. 10. 2001

Český Amazon je server, na jehož konec jsem se těšil. Myslím, že nejsem sám, kdo otevřeně řekne, že parazitování na cizím dobrém jméně si zasloužilo potrestat, a boží mlýny sice melou pomalu, ale jistě. Český Amazon, dvojka mezi internetovými knihkupectvími, bývalý Obchodní ostrov iDnes, definitivně vyschl letos v létě.

Vezměme to popořadě. Český Amazon začínal jako internetové knihkupectví, které později kromě knih začalo prodávat i hudební CD, datové CD-ROMy a DVD, videokazety, hry a další obvyklý sortiment podobných podniků. Obchod s ukradeným názvem provozovala společnost Agentura Modré stránky (ARES).

504

Pokud mne paměť neklame, obchod byl otevřen na počátku roku 1998, ve veřejných výsledcích auditu DCCI se poprvé uveden v červenci 1998 a jeho návštěvnost (181 UIP/d) se tehdy pohybovala těsně pod sedmi procenty iDnes.

Veškeré údaje o návštěvnosti jsou ve skutečnosti mnohem větší, neboť obchod byl otevřen po dobu 4 dní off-line i na mezinárodním veletrhu Svět knihy, který navštívilo cca 40 000 návštěvníků a kde nebyla návštěvnost obchodu monitorována. (Ivana Gorgolová)

O iDnes se nezmiňuji náhodně, právě s tímto serverem měl Český Amazon od počátku velmi těsné vztahy – kromě toho, že byl dostupný pod doménou www.amazon.cz a obchod.stranky.cz, byl zároveň součástí Obchodního ostrova internetového serveru iDnes a plošná inzerce na „iDNES–Český Amazon“ se objevovala takřka v každém vydání Mladé Fronty DNES po celý rok 1998.

Pokud jde o kvalitu a šíři služeb, Český Amazon z počátku neustále soupeřil s Vltavou, oproti níž byl v nevýhodě, protože za sebou neměl silné nakladatelství. Stejně jako jiné elektronické obchody, ani Český Amazon se nevyhnul běžným problémům, které jsme dříve od obchodů na webu očekávali; ať už to bylo prodlužování dodacích lhůt, udání nižší ceny, než za kterou bylo zboží dodáno („Český Amazon – černá ovce mezi elektronickými obchody“), nebo třeba nevracení peněz za reklamované knihy („Dobrých internetových knihkupců není v současnosti mnoho“).

Na českých internetových obchodech nemají kradené karty šanci. Provozovatelé internetového obchodu iDNES-Český Amazon odhalili pokus o zneužití kreditní karty. Jeden z „klientů“ obchodního serveru na adrese obchod.stranky.cz se pokusil uhradit svou objednávku v hodnotě několika desítek tisíc korun kradenou kartou. (PC World)

Nebýt spojení s nejprodávanějším seriózním deníkem a jména, které vyvolává záměnu s obchodem Amazon, nebyl by asi důvod Českému Amazonu věnovat větší pozornost – ostatně, velmi pěkně tento obchod srovnává s jiným, také pojmenovaným podle řeky, tentokrát výsostně české, Přemysl Vok ve článku z 13. října 1999 vyšlého na serveru e-komerce. Nutno ovšem podotknout, že vzhledem k návštěvnosti bylo o Českém Amazonu zvykem hovořit jako o dvojce mezi internetovými knihkupci – z dnešního pohledu musím říci, že nezaslouženě.

MIF16

Český Amazon „vyschl“ krátce poté, kdy se odmlčelo AlbumCity (mimochodem, už zase funkční), a dokonce použil i velmi podobný způsob, jak to dát najevo. Kdyby server byl dostupný, mohli byste si na něm přečíst vkaz, který jsem – ostatně stejně jako otisk obrazovky – pořídil z cache Google: „Vážení zákazníci, děkujeme za Váš zájem o služby ČESKÉHO AMAZONU. Vzhledem k nutné komplexní výměně databází a úpravě jednotlivých sekcí NEBUDEME MOCI AŽ DO ODVOLÁNÍ objednané zboží odesílat. Poskytnuté databáze budou sloužit POUZE JAKO INFORMAČNÍ MATERIÁL o jednotlivých produktech nikoliv tedy k jejich následnému zasílání. Děkujeme za pochopení, Váš ČESKÝ AMAZON“.

Zatímco v případě AlbumCity jsme se sice mohli pozastavit nad způsobem, jakým se připravoval ke znovuspuštění, u Českého Amazonu nemám důvod v nějaké zmrtvýchvstání věřit. Zaměstnanci Modrých stránek jsou dnes povětšinou bývalí zaměstnanci a působí již v jiných firmách, telefony v sídle společnosti už několik měsíců nikdo nebere a není možné vysledovat žádnou aktivitu, která by mě opravňovala myslet si, že se Amazon zase vrátí. A tak přestože poplatek za doménu byl již uhrazen i na další rok, myslím, že na Český Amazon už můžeme klidně zapomenout.

Anketa

Litujete konce Amazonu?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

DigiZone.cz: Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní